Ердоган не познава задръжки, иска да признаят Турция за регионална сила

Три фактора окуражиха Турция да се включи в конфликта в Кавказ
12 окт 2020 18:00, Елка Василева
352
Ердоган не познава задръжки, иска да признаят Турция за регионална сила
Снимка: архив, БГНЕС

Ердоган води битки на много фронтове. Той не познава никакви задръжки. Действията му обаче са предвидими. По политическия му стил и до днес си личи, че е човек, израснал в един от най-проблемните квартали на Истанбул, пише Дойче веле.

Отминаха времената, когато "меката сила" Турция искаше да бъде разглеждана като модел за ислямския свят. Днес Турция действа с твърда ръка и желае да бъде призната за регионална сила.

Тя изпрати свои войници, наемници и оръжия в Сирия и в Ирак, както и в Либия и в Азербайджан. А нейните военноморски сили, които едно време бяха напълно пренебрегнат род войски, днес са най-големите в Източното Средиземноморие и демонстрират там своята мощ.

Турция смята за успех всичко, което тревожи НАТО и ЕС. В Сирия турската армия спря сирийско-руското настъпление към провинция Идлиб, предотвратявайки по този начин нова бежанска вълна.

Още по темата

В Либия пък тя обърна хода на войната и принуди антитурската коалиция там да премине в отстъпление. Това се превърна в предпоставка Турция - посредством агресивна политика в цялото Източно Средиземноморие - да оспори съществуващите международни договорености за континенталния шелф и изключителните икономически зони в района, както и да настоява за правото си да участва в експлоатирането на природните богатства.

Сега с военната си и политическа подкрепа за Азербайджан Турция открива трети фронт срещу Русия - след Сирия и Либия. В конфликта за Нагорни Карабах руснаците са на страната на Армения. Дългогодишното мъжко приятелство между президентите Ердоган и Путин днес е охладняло. Днес турският президент обвинява Русия, че не отчита турските интереси.

Турската армия и стилът на Ердоган

Три са факторите, окуражили Турция да се включи в конфликта в Кавказ. Първо: през последните години турската армия успя да натрупа доста опит със своите бойни дрони и наемници в Сирия. Освен това Турция се въоръжава сериозно въпреки икономическите си проблеми в момента - ¼ от бюджета на страната пряко или непряко е за военните. А разработената от армията концепция "Синя родина" се превърна в основата за агресивното поведение на Турция в Средиземно море. Вярно е, че след неуспешния опит за преврат през 2016 година армията вече не е силен политически фактор, но пък тя е по-силна от всякога, а нейните военни успехи ѝ помогнаха да си възвърне донякъде загубеното доверие сред хората.

Вторият фактор е празнината, на която се натъква Турция в Източното Средиземноморие, страните от Леванта и Кавказ, възникнала поради липсата на интерес от страна на САЩ. ЕС не може да запълни този вакуум, защото не е единен и за разлика от Турция не е готов да заложи на военна конфронтация.

Трето: Ердоган не познава никакви задръжки. В политическата си кариера той често е търсил открития конфликт за постигане на набелязаните цели. В политическия му стил и до днес си личи, че е човек, израснал в един от най-проблемните квартали на Истанбул. Ердоган поема рискове, които смята, че може да пресметне. И често има успех. Издигането си той дължи на политическия си инстинкт да вижда шансовете и да се възползва от тях. Макар и да подкрепя диктатора Алиев, в конфликта в Кавказ Ердоган се представя за водач на мюсюлманите и тюркските народи.

Ердоган управлява автократично, но е предвидим. Когато е подложен на натиск, той реагира с още по-голям натиск, за да се покаже като силен лидер, който не проявява слабост. На политическите и материални стимули той отговаря положително, ако се очертава да има облаги от това. Или пък с пълно игнориране - ако няма такива.

С агресивната си политика в Източното Средиземноморие Ердоган постигна целта си: извоюва си поле на действие за преговори за изключителните икономически зони в района. Турция не приема максималистките и от гледна тока на международното морско право спорни гръцки претенции по този въпрос. Защото сега малки островчета отнемат на Турция - страната с най-дългата средиземноморска крайбрежна ивица - достъпа до природните богатства в района.

Постигането на разбирателство между Анкара и Атина по този въпрос междувременно вече изглежда възможно - благодарение на посредническите усилия на германското правителство и на НАТО. С това обаче конфликтът далеч не е приключил. Защото Турция не признава Кипър, предявява претенции към изключителната икономическа зона на страната-членка на ЕС и не е готова да преговаря с нея.

Как Ердоган иска да спечели уморените избиратели

Реториката на Ердоган и турските военни успехи се възприемат много добре в Турция. Те укрепват позициите на турския президент, който във вътрешнополитически план е в положение на самоотбрана. И ако сега се проведат избори, неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и коалиционните ѝ партньори от Партията на националното действие MHP ще загубят абсолютното си мнозинство. Ердоган се бори срещу умората на турските избиратели от управлението на един човек, който направлява съдбините на Турция от почти две десетилетия. Две трети от младите турци възнамеряват да напуснат страната. Те са по-малко религиозни от старите кохорти и надигат глас срещу ограничаването на техните свободи. И сред консервативния електорат на ПСР се забелязват пукнатини. Сегашната военна реторика и настроения обаче са спойка, която може да ги запълни.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


352
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
5
 
10
 
! Отговори
Не е !! преди 3 години
Ядрени страни КНДРСАЩИРАН ИЗРАЕЛКИТАЙПАКИСТАН ВЕЛИКОБРИТАНИЯФРАНЦИЯИНДИЯРУСИЯОПА туркито го нема измежду големите..
42
9
 
7
 
! Отговори
Kanuni преди 3 години
За дойче веле, медия от окупирана амер. земя, която се срамува от собственото си знаме може и да е регионална. За обективните, Турция е империя, стъпила на три континента, занесла култура и език на мн варвари. Много добре са изброили фронтовете на които се бие армията. Ще стават и още, ако има някакво съмнение, кой ще определя играта. А Русия не е била и не е фактор. Това е лаещо куче, което не хапе. Няколко пъти ги тествахме. Като умряло куче са.
41
4
 
7
 
! Отговори
Сатира преди 3 години
Ердоган последните години се е взел за султан от 17 век. Европа донякъде сама си е виновна за икономическия и военен напредък на Турция. Именно тя със свойте инвестиции и подкрепа, докара нещата до там, че Ердоган и Турция да със агресивна политика и военни действия да се бъркат във делата на целия район. Нас това но вълнува, защото са наши съседи все пак. А за годините в който сме били една държава, нищо добро не сме видели от тях...!
40
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Голяма сила е пуйката - супа от пуйка, сандвич от пуйка, филе от пуйка, пуйка за деня на благодарноста ...
39
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Шахин ОсманоглуAMNa soktum kzbas
38
6
 
15
 
! Отговори
Шахин Османоглу преди 3 години
Иншалах! Дано ЦРУ, МОСАД, ФЕТО, ПКК да свалят диктатора Ердоган от власт!
37
2
 
6
 
! Отговори
MaйMyнaтa преди 3 години
До ОТОМАН ЛЕГАСИЯcтpeбe, ти ли си идeoто
36
5
 
13
 
! Отговори
анонимус преди 3 години
Турция пак иска руски бой и ще си го получи.
35
11
 
4
 
! Отговори
OTOMAN LEGACY.. преди 3 години
...TURKEY...TODAY...TURKEY TOMOROW...TURKEY FOR EVER...
34
3
 
3
 
! Отговори
Роже Тюлип Ердожан преди 3 години
Има основание да е корнас защото сащ са зад гърба му и му дърпат конците,така султана знае,че даже и да падне има на кого да се опре.Заедно с чичо сам създадоха ИД,парчадисаха Сирия,вкараха в хаос Либия сега е ред на Кавказ,после на Балканите и т.н.т. Колкото повече войни толкова по-добре за американския хищник и турската хиена.Тоя театър,че уж са скарани изобщо не ме впечатлява.
33
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Пуйкия се е засилила, ама срещу бетонна стена. Скоро ще поемат и те американска демокрация, просто още не са открили нефта...
32
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Жалка картинкаСега новата му идея на Ердоган е ,че Йерусалим бил турски град.Раздава го османист-националист,а самия той е от грузински произход,дедите му са били грузинци.
31
13
 
16
 
! Отговори
Жалка картинка преди 3 години
За каква армия сънува? Армия, която не може да победи някакви племена в Либия и Сирия с копия и лъкове, или арменската армия, която е не повече от една улица в Истанбул и се гаври публикувайки редовно свалени турскоазерски самолети, дронове и танкове. Армия, срещу която 5ма летци на кръст за малко да направят преврат. С такова мислене прилича по-скоро на османски башибозук, който знаем как завърши преди век при Одрин. Отбиване на комплекси с дрънкане на оръжия. Живеем в ново време.
30
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ЪБаклавата не е турско ястие,а персийско(от Иран),даже думата "баклава" не е турска,а е персийска или арабска
29
6
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Човекът просто е комплексиран от малкия си инструмент и избива комплексите си.
28
17
 
22
 
! Отговори
Шахин Османоглу преди 3 години
Срамувам се, че съм турчин! Миналото ни е позорно. Настоящето е трудно. Бъдещето ни е мрачно. Дано кюрдите да построят по-добра държава върху руините на Турция, когато наследят земите ни.
27
7
 
4
 
! Отговори
! преди 3 години
Премъдър е Радев!
26
5
 
13
 
! Отговори
Мосад преди 3 години
Ние се оправямя с 22 арабски държави апа цела еуропа не мой се опрей с една Турция!
25
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
до "Ъ"7 те и ханъмите им са убави :D
24
3
 
14
 
! Отговори
Я па ти.. преди 3 години
До този е луд 11 То и на руснаците валутата е като хартия , ама претендират да са световен фактор.Ердоган поне е по скромен.