Ердоган не познава задръжки, иска да признаят Турция за регионална сила

Три фактора окуражиха Турция да се включи в конфликта в Кавказ
12 окт 2020 18:00, Елка Василева
352
Ердоган не познава задръжки, иска да признаят Турция за регионална сила
Снимка: архив, БГНЕС

Ердоган води битки на много фронтове. Той не познава никакви задръжки. Действията му обаче са предвидими. По политическия му стил и до днес си личи, че е човек, израснал в един от най-проблемните квартали на Истанбул, пише Дойче веле.

Отминаха времената, когато "меката сила" Турция искаше да бъде разглеждана като модел за ислямския свят. Днес Турция действа с твърда ръка и желае да бъде призната за регионална сила.

Тя изпрати свои войници, наемници и оръжия в Сирия и в Ирак, както и в Либия и в Азербайджан. А нейните военноморски сили, които едно време бяха напълно пренебрегнат род войски, днес са най-големите в Източното Средиземноморие и демонстрират там своята мощ.

Турция смята за успех всичко, което тревожи НАТО и ЕС. В Сирия турската армия спря сирийско-руското настъпление към провинция Идлиб, предотвратявайки по този начин нова бежанска вълна.

Още по темата

В Либия пък тя обърна хода на войната и принуди антитурската коалиция там да премине в отстъпление. Това се превърна в предпоставка Турция - посредством агресивна политика в цялото Източно Средиземноморие - да оспори съществуващите международни договорености за континенталния шелф и изключителните икономически зони в района, както и да настоява за правото си да участва в експлоатирането на природните богатства.

Сега с военната си и политическа подкрепа за Азербайджан Турция открива трети фронт срещу Русия - след Сирия и Либия. В конфликта за Нагорни Карабах руснаците са на страната на Армения. Дългогодишното мъжко приятелство между президентите Ердоган и Путин днес е охладняло. Днес турският президент обвинява Русия, че не отчита турските интереси.

Турската армия и стилът на Ердоган

Три са факторите, окуражили Турция да се включи в конфликта в Кавказ. Първо: през последните години турската армия успя да натрупа доста опит със своите бойни дрони и наемници в Сирия. Освен това Турция се въоръжава сериозно въпреки икономическите си проблеми в момента - ¼ от бюджета на страната пряко или непряко е за военните. А разработената от армията концепция "Синя родина" се превърна в основата за агресивното поведение на Турция в Средиземно море. Вярно е, че след неуспешния опит за преврат през 2016 година армията вече не е силен политически фактор, но пък тя е по-силна от всякога, а нейните военни успехи ѝ помогнаха да си възвърне донякъде загубеното доверие сред хората.

Вторият фактор е празнината, на която се натъква Турция в Източното Средиземноморие, страните от Леванта и Кавказ, възникнала поради липсата на интерес от страна на САЩ. ЕС не може да запълни този вакуум, защото не е единен и за разлика от Турция не е готов да заложи на военна конфронтация.

Трето: Ердоган не познава никакви задръжки. В политическата си кариера той често е търсил открития конфликт за постигане на набелязаните цели. В политическия му стил и до днес си личи, че е човек, израснал в един от най-проблемните квартали на Истанбул. Ердоган поема рискове, които смята, че може да пресметне. И често има успех. Издигането си той дължи на политическия си инстинкт да вижда шансовете и да се възползва от тях. Макар и да подкрепя диктатора Алиев, в конфликта в Кавказ Ердоган се представя за водач на мюсюлманите и тюркските народи.

Ердоган управлява автократично, но е предвидим. Когато е подложен на натиск, той реагира с още по-голям натиск, за да се покаже като силен лидер, който не проявява слабост. На политическите и материални стимули той отговаря положително, ако се очертава да има облаги от това. Или пък с пълно игнориране - ако няма такива.

С агресивната си политика в Източното Средиземноморие Ердоган постигна целта си: извоюва си поле на действие за преговори за изключителните икономически зони в района. Турция не приема максималистките и от гледна тока на международното морско право спорни гръцки претенции по този въпрос. Защото сега малки островчета отнемат на Турция - страната с най-дългата средиземноморска крайбрежна ивица - достъпа до природните богатства в района.

Постигането на разбирателство между Анкара и Атина по този въпрос междувременно вече изглежда възможно - благодарение на посредническите усилия на германското правителство и на НАТО. С това обаче конфликтът далеч не е приключил. Защото Турция не признава Кипър, предявява претенции към изключителната икономическа зона на страната-членка на ЕС и не е готова да преговаря с нея.

Как Ердоган иска да спечели уморените избиратели

Реториката на Ердоган и турските военни успехи се възприемат много добре в Турция. Те укрепват позициите на турския президент, който във вътрешнополитически план е в положение на самоотбрана. И ако сега се проведат избори, неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и коалиционните ѝ партньори от Партията на националното действие MHP ще загубят абсолютното си мнозинство. Ердоган се бори срещу умората на турските избиратели от управлението на един човек, който направлява съдбините на Турция от почти две десетилетия. Две трети от младите турци възнамеряват да напуснат страната. Те са по-малко религиозни от старите кохорти и надигат глас срещу ограничаването на техните свободи. И сред консервативния електорат на ПСР се забелязват пукнатини. Сегашната военна реторика и настроения обаче са спойка, която може да ги запълни.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


352
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
10
 
11
 
! Отговори
Шахин Османоглу преди 3 години
Работя в автоморгите в Германия. Ям в социалните кухни и спя в приютите за бездомни. Пращам по някое евро на семейството в Турция. Едната ми сестра бере банани в Швеция, а другата се снима в екшън филми в Холандия. Например The Turkish BBWs Prefer BBC, а също Takin' It ATM
22
7
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Много е агресивен!И използва чужди народи за пушечно месо за целите на Турция - тюркменци,сирийци,азери и другиИ какво прави в чуждите държави и защо турски дронове стрелят по невинни цивилни арменци? Извършват нов арменски геноцид,а Германия не помага на Европа,като подпомага агресивните му действия.Подигра се и с ФранцияАко някоя държава нападне така Турция и стрелят по гражданите им,както те стрелят по арменците и се гаврят,как ще реагират? А и всяват умишлен раздор между азери и арменци
21
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Гърция си взе две фрегати и 18рафала чистак -бърсак Ами ние Ко ,че прайме питам иазе?
20
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ФАШТ са обещали на ЕдоГаньо ако успее да провкира трета св. увличайки Русия и поемайки първия удар да му подари Европа да удари в Париж и Берлин барака с полумесеца. Наш Боко прИдвидливо си носи вазелин като ходи на гости у комшото. "Кажи му "Аго", да му стане драго."
19
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Всичко е ясно, Путин ще го правят на пух и прах
18
5
 
5
 
! Отговори
Чудно преди 3 години
Поне са скромни. Регионална сила...И това е така. Защо е необходимо някой да ги признава.
17
11
 
13
 
! Отговори
Шахин Османоглу преди 3 години
В същото време турците изнемогват! Карат на лапад и лучена супа. Децата са на гурбет в чужбина да мият коли и тоалетни. Жените са на витрините с червените фенери в Холандия. Мъжете са пияни-заляни и се търкалят по земята в селските кръчми.
16
12
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ами прав ечовека. Откъде на къде Русия е призната за регионална сила, а Турция не. При това Турция бие Русия вече на 3 континента и и взе страха.
15
10
 
15
 
! Отговори
Авраам преди 3 години
Какво по дяволите иска този мустакат арменец да запали трета световна ли забрави ли какво стана през първата държа им влага и не се включиха във втората ,а третата ще ги погуби съвсем!
14
16
 
3
 
! Отговори
Атакист преди 3 години
България е най-силната във военно отпношение държава на Балканите, Кавказ и Близкия изток. Можем да водим война едновременно срещу Турция и Гърция и да ги превземем.
13
5
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Че Турция винаги си е била регионална сила, какво ново. Тя и преди си беше по-силна от Гърция, Армения, България и другите Балкански, Кавказки и Близкоизточни държави.
12
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 12 Човека смята да граби чужди богатства как какво!
11
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На европейците не им се водят войни вече всеки иска да си оправи икономиката и инфраструктурата. Д.и.в.а.ш.к.и.т.е. времена от средновековието са отживелица в светска европа!
10
6
 
14
 
! Отговори
този е луд преди 3 години
Каква сила като валутата им е по-евтина от тоалетна хартия и продължава да се обезценява?!
9
6
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Какво смята да прави Ердоган с обезценяванети на турската лира?
8
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Този мюзлюм защО е на първа страница бре?!
7
11
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Така така той Путин ще ги изплющи като за регионална сила.
6
3
 
27
 
! Отговори
Ъ преди 3 години
Признавам.Хубава им е баклавата на турците.Не може да се отрече
5
16
 
17
 
! Отговори
Ф.С.В. преди 3 години
Ердоган направи Турция фактор -който и Европа се съобразява- Хитра Политика с емигранти изнудване и атаки с намесвеане в воейни конфликти! Турция вече не е войник който изпълнява заповедите на НАТО- Тя е фактор с който и Русия се съобразява! Неуспешният опит за преврат на САЩ -доведе до омразата на Ердоган към Нато и Янките!
4
6
 
18
 
! Отговори
Додо преди 3 години
пише Дойче веле.===============Дотук и спирам да чета. Дойче Веле отдавна не е новинарска агенция, а фракция на политически активизъм.