Проваляме се в интегрирането на завръщащите се от чужбина емигранти

За пропуснатите възможности се посочва в доклад в рамките на WB2EU
Обновена: 8 ное 2022 22:56 | 8 ное 2022 22:55, Петя Славова
109
Проваляме се в интегрирането на завръщащите се от чужбина емигранти
Снимка: БГНЕС

Имиграцията на завръщащи се граждани е стратегически определена като едно от най-ефикасните решения на проблема с обезлюдяването, пред който е изправена България. Но е необходимо да се направи много повече, за да се превърнат тези стратегически ангажименти в конкретни политики, чието прилагане би спомогнало за привличането на желание за завръщане и за успешна интеграция. Това се посочва в краткия политически обзор "Завръщащи се мигранти в България: Политически контекст на пропуснатите възможности", публикуван в рамките на виенската мрежа "WB2EU".

Според обзора дискурсът за миграцията в България обикновено се фокусира върху нейните негативни аспекти, като например "изтичането на мозъци", без да се обръща особено внимание на положителните ѝ аспекти. Нарастващата загриженост около миграцията се дължи на демографската криза, в която се намират почти всички страни от Балканите и която се подхранва от намаляването на населението.

Още по темата

"Много малко се говори за евентуалните положителни аспекти на ситуацията и какви са възможните ползи за България, произтичащи от общностите, живеещи извън националната територия. Акцентът всъщност е поставен изключително върху връзката между демографската криза в страната и емиграцията", подчертава докладът, цитиран от "European Western Balkans".

Статистическите данни показват, че броят на имигрантите в България се увеличава, но броят на хората, които идват да живеят в България, все още е далеч по-малък от броя на емигрантите. Единственото изключение е през 2020 г., когато завръщането на български граждани е подхранено от кризата с COVID. Но както изследването изтъква, тези завръщания не биха могли да се разглеждат като резултат от ефективни правителствени политики, а по-скоро като последица от голяма криза, засегнала страните на заселване, като се позовава на подобни ефекти, които предишни кризи като икономическата криза от 2008 г. или Brexit от 2015 г. са имали върху миграцията.

Разминаване между стратегическия и политическия ангажимент

Друг проблем е неадекватната рамка за улесняване на връщането, което означава, че политиките за връщане обикновено са "включени като елемент в други политики". В българския случай това е политиката по миграция, чиято "основна цел е подобряване на демографското равновесие, увеличаване на предлагането на работна сила и на националния човешки капитал".

От създаването на Агенцията за българите в чужбина през 1992 г. досега са приети четири национални стратегии за миграцията. Както се посочва в "Policy Brief", те по-скоро могат да се разглеждат като "предназначени да отговорят предимно на национални и етнически идеали, а не на идентифицируеми нужди на пазара на труда".

Настоящата Национална стратегия по миграция на Република България (2021-2025 г.) дава приоритет на завръщането на българските мигранти и определя две политически насоки за насърчаване на завръщането: програми, насочени към подпомагане на българските граждани, които са се завърнали или възнамеряват да се завърнат, насочени към оползотворяване на техния потенциал; и "целенасочени кампании и интензивни дискусии, включително на политическо равнище, чрез ангажиране на усилията на широката общественост за насърчаване на завръщането на българските граждани и установяването им в Република България".

Този стратегически ангажимент не е довел до много осезаеми резултати, тъй като конкретните политики, насочени към постигането на тези стратегически цели, остават неадекватни за адаптиране към съвременната миграция. Връщането не може да се разглежда като "окончателен акт" по начина, по който се възприема сега.

"Тази тенденция не съответства нито на глобалната миграционна динамика, нито на емпиричните наблюдения, които показват, че динамичният модел на миграция доминира много по-често", както се посочва в документа.

Основни точки за подобряване на българския подход към миграцията

Документът разделя политиките за връщане в три категории: "политики, насочени към привличане на завръщащи се; политики, насочени към улесняване на завръщането чрез насочване към потенциални репатрации; и политики, целящи да осигурят интеграция".

Политиките, които биха могли да привлекат български гражданин да се завърне, могат да изиграят и ключова роля за неговата реинтеграция. Що се отнася до информационните политики, те са необходими на всеки етап от процеса.

От "Policy Brief" се препоръчва "по-добро прилагане на националните политики и стратегии в областта на миграцията", като се стига до заключението, че настоящите политики остават "в сферата на стратегията и се ограничават до нивото на кампаниите за привличане на завръщащи се лица". Освен това е необходимо да се направи повече в областта на "идентифицирането и управлението на основните пречки пред завръщането", за да се преодолеят предизвикателствата, които могат да попречат на българските граждани да се завърнат. Заселването на български граждани, идващи от чужбина, не може да протече гладко без подходящи интеграционни политики.

Хипотезата, че "новите" български граждани от български произход ще се впишат по-лесно в обществото и няма да имат нужда от специфична помощ, не винаги отговаря на действителността. Оказва се, че тези граждани, подобно на останалите имигранти, също се нуждаят от подкрепа за успешната си интеграция, а освен това става ясно, че много малка част от тях в действителност остават в страната. В повечето случаи българското гражданство се използва за целите на по-нататъшна миграция към други държави, най-често в ЕС", както е обяснено от "Policy Brief".

Ето защо се препоръчва "да се осигури по-добра взаимовръзка между "диаспората" и политиките за обратна миграция, за да се улесни завръщането и реинтеграцията".

И накрая, миграцията трябва да се разглежда не само от гледна точка на демографската криза, но и през призмата на възможностите, които тя може да предостави на българските граждани, които евентуално могат да се завърнат от чужбина и да използват своите знания, опит и контакти за насърчаване на развитието на страната. Както посочват авторите, "както обратната, така и останалата имиграция в България са много по-свързани с тенденциите на "кръговата миграция", поради което се препоръчва България да разработи "цялостен пакет от мерки, отнасящи се както до решенията за емиграция, така и до решенията за завръщане.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


109
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
48
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Жилище в България вече на никой не му трябва,защото купуваш скъпо и прескъпо,и отново живееш в мизерия,мръсотия,улиците-лунен пейзаж.Шумно,всички са нервни,озъбени.Тръгнеш ли пеша не се знае дали ще останеш жив.НЕ,БЛАГОДАРЯ !
47
8
 
12
 
! Отговори
До 55 преди 1 година
Ами цените са такива заради емигрантите. Купуват по няколко жилища и ги държат празни. В резултат има много необитаеми жилища и високи цени.В нашият град половината прозорци не светят вечер, ама де що има емигрант е купил жилище.За чий са му като нито живее в тях ,нито ги дава под наем.
46
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няма хубави услуги в бг. Няма кой да ти почисти къщатя, да ти оправи градината, да сготви хубаво гурменце. Даже и шофьорите масово не им идва нанакъла, *** трябвя да ти отварят и затварят вратата на колата :(
45
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Завърнахме се ... Като орворихме офиче на една комоания тук. Смешното е, че отчитане печалби тук, защото първо е 10%, второ ченотчитаме реално на 1/10 и си даваме където трябва. И пак се вдим, че допринасяме за БВП, а реално не оставяме и 1/40-та от отчетеното тук.
44
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Емигранти и Имигранти са различни неща, Емигранте....Екс и Ин. Гутен морген:)
43
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 53 - В беге, освен политик или програмист, кой може да спести вече за жилище?
42
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"То, пък в Ирландия много хубаво, не можеш да излезеш с децата на разходка само дъжд и вятър." - 12% тайса ба печалбите, братленце. Спрямоннякой други страни, толкова се спестява, *** може да станем перманенто почиващи в Барселона ;)
41
12
 
13
 
! Отговори
До 52 преди 1 година
Наистина какво да ги мисля тия мизерници?Нали съм ги виждал в Лондон как са.Живеят по трима души в една стая с обща баня,тоалетна и кухня с още 15 човека. Купуват най-евтиното от магазина и все дебнат намаленията. И като спестят пари купуват апартамент в България. Егати и живота, хайде няма нужда.
40
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Абе вие имигрантите не ги мислете, оправете себе си,живеете в панелки,карате таралясници по скапаните ,така наречени магистрали на Боко киснете по форумите.Клавиатурни мишки.
39
8
 
20
 
! Отговори
Хахахахахахахахахаха преди 1 година
Като човек, който е живял в четири други страни мога да кажа, че България НЯМА политика за връщане на когото и да е! Второ, проблемът не е в интеграцията на завръщащите се. Проблемът е в "местните", които НИКАК не се развиват и си остават на ниво иммбецилл(дори след 20 години). България НЯМА какво да предложи! България е превърната в клоака и проблемът далеч не се изчерпва с политиците. Всеки, който е живял извън България може да посочи повече от СТО неща, които не са ОК в БГ. Мат'рялът....е зле
38
9
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не виждам нормален човек, който да се е върнал. Освен ако не трябва да си прави дълго зъбите, провалил се е професионално или е болен...в главата.
37
11
 
6
 
! Отговори
Програмист преди 1 година
Аз затова се върнах в Неофит Рилски до най-големия Исторически парк в света до Варна. Тука почти не плащаме ток - има 5 мегавата фотоволтаици при консумация 1.5, тоест и зимата произвеждат достатъчно ток. Топлото е евтино, понеже къщите са с термопомпи. Пия вода от чешмата,защото под селото има минерален извор. Не ходя на отровни супермаркети, защото има био оранжерии и био магазини и мед.център с кадърни лекари. Сега построиха и 4Д кино, ресторанти, конна база, барове, стрелбище и римски спа.
36
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ко?Не!
35
7
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Притрябвали са ни миячи на чинии и берачи на ягоди.Има и интелигентни,ама масовката емигранти са чалгаджии без образование и интелект. Да си стоят там,където са.И без това в България трафикът стана ужасен, та само ни липсват и още коли.
34
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ха, вие не можете да задържите тия, които са още в странста, тръгнали да уреждат имигрантите
33
9
 
7
 
! Отговори
Истината преди 1 година
Няма проблем ще им построен меки килими да минат по тях. Безродни и!
32
7
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хахахахаха! Аз затова съм се махнал от България за да се върна. Обиколил съм половината свят , но толкова зомбирано , злобно ,проклето , тъпо (под 30 години) население със робско мислене ,като в Бг ,никъде другаде не съм срещнал. В България им харесва банкенската мутра да ги *** отзад и всички си траят.
31
4
 
18
 
! Отговори
Американа преди 1 година
Абе стойте си в България ,не ви трябва чужбина!В България може да си караш колата надрусан и пиян и няма да лежиш в затвора за това.В България можеш да крадеш и пак няма да лежиш!Само в България можеш да се скъсваш от бачкане цяла година и да заделиш за едно море!В България може да пречукаш някой на улицата и няма да има последствия!Да не говорим .че в България може да не чакаш ред на опашки ,защото си някой!Само В България може да си изкараш старините спокойно ,без да се чудиш как ще свър
30
11
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Уж никой емигрант не искал да се връща в България, а масово имотите в България се изкупуват от емигранти. Що така?Нали не искали да имат нищо общо с България?
29
3
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Връщащите се в България българи,като видят до къде сте я докарали, само след месец панически напускат и се отправят пак към чужбина.