Проваляме се в интегрирането на завръщащите се от чужбина емигранти

За пропуснатите възможности се посочва в доклад в рамките на WB2EU
Обновена: 8 ное 2022 22:56 | 8 ное 2022 22:55, Петя Славова
109
Проваляме се в интегрирането на завръщащите се от чужбина емигранти
Снимка: БГНЕС

Имиграцията на завръщащи се граждани е стратегически определена като едно от най-ефикасните решения на проблема с обезлюдяването, пред който е изправена България. Но е необходимо да се направи много повече, за да се превърнат тези стратегически ангажименти в конкретни политики, чието прилагане би спомогнало за привличането на желание за завръщане и за успешна интеграция. Това се посочва в краткия политически обзор "Завръщащи се мигранти в България: Политически контекст на пропуснатите възможности", публикуван в рамките на виенската мрежа "WB2EU".

Според обзора дискурсът за миграцията в България обикновено се фокусира върху нейните негативни аспекти, като например "изтичането на мозъци", без да се обръща особено внимание на положителните ѝ аспекти. Нарастващата загриженост около миграцията се дължи на демографската криза, в която се намират почти всички страни от Балканите и която се подхранва от намаляването на населението.

Още по темата

"Много малко се говори за евентуалните положителни аспекти на ситуацията и какви са възможните ползи за България, произтичащи от общностите, живеещи извън националната територия. Акцентът всъщност е поставен изключително върху връзката между демографската криза в страната и емиграцията", подчертава докладът, цитиран от "European Western Balkans".

Статистическите данни показват, че броят на имигрантите в България се увеличава, но броят на хората, които идват да живеят в България, все още е далеч по-малък от броя на емигрантите. Единственото изключение е през 2020 г., когато завръщането на български граждани е подхранено от кризата с COVID. Но както изследването изтъква, тези завръщания не биха могли да се разглеждат като резултат от ефективни правителствени политики, а по-скоро като последица от голяма криза, засегнала страните на заселване, като се позовава на подобни ефекти, които предишни кризи като икономическата криза от 2008 г. или Brexit от 2015 г. са имали върху миграцията.

Разминаване между стратегическия и политическия ангажимент

Друг проблем е неадекватната рамка за улесняване на връщането, което означава, че политиките за връщане обикновено са "включени като елемент в други политики". В българския случай това е политиката по миграция, чиято "основна цел е подобряване на демографското равновесие, увеличаване на предлагането на работна сила и на националния човешки капитал".

От създаването на Агенцията за българите в чужбина през 1992 г. досега са приети четири национални стратегии за миграцията. Както се посочва в "Policy Brief", те по-скоро могат да се разглеждат като "предназначени да отговорят предимно на национални и етнически идеали, а не на идентифицируеми нужди на пазара на труда".

Настоящата Национална стратегия по миграция на Република България (2021-2025 г.) дава приоритет на завръщането на българските мигранти и определя две политически насоки за насърчаване на завръщането: програми, насочени към подпомагане на българските граждани, които са се завърнали или възнамеряват да се завърнат, насочени към оползотворяване на техния потенциал; и "целенасочени кампании и интензивни дискусии, включително на политическо равнище, чрез ангажиране на усилията на широката общественост за насърчаване на завръщането на българските граждани и установяването им в Република България".

Този стратегически ангажимент не е довел до много осезаеми резултати, тъй като конкретните политики, насочени към постигането на тези стратегически цели, остават неадекватни за адаптиране към съвременната миграция. Връщането не може да се разглежда като "окончателен акт" по начина, по който се възприема сега.

"Тази тенденция не съответства нито на глобалната миграционна динамика, нито на емпиричните наблюдения, които показват, че динамичният модел на миграция доминира много по-често", както се посочва в документа.

Основни точки за подобряване на българския подход към миграцията

Документът разделя политиките за връщане в три категории: "политики, насочени към привличане на завръщащи се; политики, насочени към улесняване на завръщането чрез насочване към потенциални репатрации; и политики, целящи да осигурят интеграция".

Политиките, които биха могли да привлекат български гражданин да се завърне, могат да изиграят и ключова роля за неговата реинтеграция. Що се отнася до информационните политики, те са необходими на всеки етап от процеса.

От "Policy Brief" се препоръчва "по-добро прилагане на националните политики и стратегии в областта на миграцията", като се стига до заключението, че настоящите политики остават "в сферата на стратегията и се ограничават до нивото на кампаниите за привличане на завръщащи се лица". Освен това е необходимо да се направи повече в областта на "идентифицирането и управлението на основните пречки пред завръщането", за да се преодолеят предизвикателствата, които могат да попречат на българските граждани да се завърнат. Заселването на български граждани, идващи от чужбина, не може да протече гладко без подходящи интеграционни политики.

Хипотезата, че "новите" български граждани от български произход ще се впишат по-лесно в обществото и няма да имат нужда от специфична помощ, не винаги отговаря на действителността. Оказва се, че тези граждани, подобно на останалите имигранти, също се нуждаят от подкрепа за успешната си интеграция, а освен това става ясно, че много малка част от тях в действителност остават в страната. В повечето случаи българското гражданство се използва за целите на по-нататъшна миграция към други държави, най-често в ЕС", както е обяснено от "Policy Brief".

Ето защо се препоръчва "да се осигури по-добра взаимовръзка между "диаспората" и политиките за обратна миграция, за да се улесни завръщането и реинтеграцията".

И накрая, миграцията трябва да се разглежда не само от гледна точка на демографската криза, но и през призмата на възможностите, които тя може да предостави на българските граждани, които евентуално могат да се завърнат от чужбина и да използват своите знания, опит и контакти за насърчаване на развитието на страната. Както посочват авторите, "както обратната, така и останалата имиграция в България са много по-свързани с тенденциите на "кръговата миграция", поради което се препоръчва България да разработи "цялостен пакет от мерки, отнасящи се както до решенията за емиграция, така и до решенията за завръщане.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


109
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
1
 
14
 
! Отговори
Прост и Щастлив преди 1 година
Та викате,кой сте щели да ,,интегрирате"....??? Завръщащите се от Белите Държави ли? Ей ***,интегриране имаме винаги когато някой върви напред и нагоре,а не надолу и назад !!! Като ви чета писанията имам чувството че се опитвате да накарате хората да ви повярват че водата тече нагире,а не надолу !!! Тези които се завръщат,ако воъбще се намерят такива,ТЕ ще ви ИНТЕГРИРАТ простолюдието което по-далече от ,,Плевенската Епопея" не са ходили през живота си.
27
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Завръщащи се мигранти в България: Политически контекст на пропуснатите възможности" - т.е. Опитахме се да ви пробутаме тия роми, ама нещо не става?!? Може би защото си имат бодри сирийци, дето ще бачкат за още по-малко, нали? "парица е царица" - както е писал Алеко Константинов в Бай ***. Все същата мигрантска песничка. Някой ще бачка по-евтино от тебе.
26
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
до 14готов си за Русия, заминавай!
25
8
 
14
 
! Отговори
Прасчо Невъзвръщенец преди 1 година
Който иска в Ирландска кочиннка, той си няма представа за живота на тъмно, влажно, студено и неприветливо място. Българската кочиннка е все по-привлекателна от гледна точка на свободата да правиш това, което искаш без да те водят на ветеринар през няколко месеца и да ти бодат джоланите. Но най-хубаво е в южна кочинка, където пече и е топло. Небето е синьо, морето е синьо. Има палми, тропически плодове на корем, маслини и жълъди на корем и си живеем щастливо и доволно. И Коледата ни се разминава.
24
2
 
16
 
! Отговори
Име преди 1 година
33 години едни и същи продажбици ни управляват, и искат хората да се върнат в България. Как да стане това?! Иван Костов имаше възможността да прокара закона за лустрацията, но не го направи! Всички избягват тази тема много удобно.
23
10
 
25
 
! Отговори
Аnonima преди 1 година
Аз дали ще се прибера или не... няма значение. Кой ли го интересува. Важното е децата ми да не се връщат в тази държава. Затова нямат БГ гражданство и не знаят български. Светът е отворен за интелигентенти хора и специалисти, БГ е отворена за чалга и мафия. Всеки си прави сметката.
22
24
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не ги щем! Поклонници са вече на друга държава!
21
0
 
13
 
! Отговори
Pen преди 1 година
Хаха вие с интегрирането на хората тук не можете да се оправите.....
20
4
 
12
 
! Отговори
До 23 преди 1 година
Имам съученик - полицай в Канада. Имаше клип в ютюб как във Ванкувър заключва врещяща наркоманка, разказвал ми е как е много опасно, наркоман да те убоде със заразена инжекция по време на арест. Не всичко е цветя и рози. Друг мой приятел е гонил в Ирландия крадец, отмъкнал нещо от колата му.
19
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
То пък някой се е запътил да се връща в *** -я го удари гръм,блъсне кола,нападнат го кучета,и други все весели събития....
18
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ей тоя от Възраждане 14 е събирателния образ на завършеният БГ прос*так! С акъл да не събува гащите през главата, взел да се изказва по световни въпроси! На ултра модерен самолет да кажеш, че е на 60 години .... само завършен ****ак го умее това!
17
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Възраждане Ти имаш ли деца и ако да как ги подготвяш, за да са пълноценни и отговорни граждани?
16
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Христо Христов Ти къде живееш?
15
6
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Какви емигранти се завръщат, това са най-неуките ман*густанци дето берат ягоди и лалета! Умни хора с професии много рядко се връщат! И какво да им интегрираме на тия с IQ 70!
14
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Предизборна агитация:- Гарантирам Ви, че след пет години ще живеем по-добре от европейците!Глас от залата:- Защо, на тях какво ще им се случи?
13
3
 
31
 
! Отговори
Б преди 1 година
България е райско място, но нищо не сме направили, не го заслужаваме. Плодородна земя. Прекрасни гори. Море. Прекрасен климат. Чужденци си купуват имоти тук. Единственото е, че нямаме нормална икономика и доходи.
12
15
 
19
 
! Отговори
Възраждане преди 1 година
След 33 години капитализъм,демокрация(уж де) що сме най бедни в ЕС?Защо изобщо сме в ЕС-за да затворим АЕЦ Козлодуй ли?Защо сме в НАТО-за да ни продават чертежи американците на 60-годишни хвърчила???Мислете за децата си бе хора!Защо пращаме оръжие на Украйна?Така ли ще спре войната?
11
4
 
16
 
! Отговори
По-важната задача преди 1 година
Да положат грижи за младите и кадърните хора, които са останали в България, за да ги задържат тук. Онзи, който е живял в странство, но е решил да се върне тук, значи е преценил, че тук ще му е по-добре и сам ще се постарае да си намери място в държавата. Затова е по-важно да се опитаме да задържим онези, които не са живели зад граница и се чудят дали да заминат или да си устроят живота тук.
10
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До До 6 - Хайде пък ти сега глезотии - ще се разхождат ! Те ще ходят да пестят от такси и данъци , та като дойдат през лятото да се хвалят и да те гледат с пренбрежение от високо !
9
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 6 - Да ама през това време ще ги вдигнат и в Ирландия , така че направо отивай в Африка !