Нова вълна африканска чума по свинете, причината - задните дворове

Никой не контролира този тип стопанства
53
Нова вълна африканска чума по свинете, причината - задните дворове
Снимка: БГНЕС

Индустриални свиневъди алармират за нова вълна на африканската чума по свинете, която обхваща страната. Като основен източник на опасност те посочват стопанствата тип "заден двор", тъй като там продължава да няма никакъв контрол.

Пред БНР изпълнителният директор на Асоциациацията на свиневъдите Димитър Михайлов коментира, че у нас все още никой не знае колко прасета за отглеждат в "задните дворове" и че нищо не се е променило от предишния пик на чумата през 2019 г.

Той напомни, че през 2019 - 2021 г. около 220 000 животни бяха унищожени заради това заболяване, което е 25% от българското свиневъдство. По думите му са били нужни около година и половина - две, за да се възстанови тази бройка.

Чумата не си е тръгвала, категоричен е Михайлов и подчерта, че фермите тип "заден двор" винаги са били основната опасност, защото голяма част от животните в тези стопанства не са регистрирани към никой ветеринарен лекар.

"Няма никакво наблюдение върху тези животни. Самите собственици на тезиз животни не прилагат никакви мерки за биосигурност. Не малка част от тези хора въобще не вярват, че има такъв вирус. Хората нямат доверие на институциите и не разбират същината на проблема, който е много сериозен. Появата на това заболяване в "заден двор" води до влизането на региона в трета зона, която има много стриктни ограничения, всички животни в тази зона, които не са регистрирани, се унищожават, не се получава компенсация за животните, съответно бизнесът спира да работи в този регион, например дадена свиневъдна ферма. Дори при нейното възстановяване, тя има ограничение къде да продава", обясни той в интервю за предаването "Преди всички".

Михайлов призовава собствениците да регистрират животните си и увери, че никой не иска да унищожи животните на тези хора.

Според него две са причините за проблема. Първата е, че БАБХ не може да контролира страната. Втората - инвентаризациите се извършват с местните кметове, което прави процеса неефективен, защото те си затварят очите за такива случаи, не искат да се конфронтират със своите избиратели, каза още Димитър Михайлов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


53
Още по темата: чумасвине
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
20 годишното месо е много полезно ,нали .....
7
1
 
13
 
! Отговори
Зозо преди 8 месеца
Един познат ресторантьор си гледа 2 прасета с остатъците от заведенията. Декември ни кани на веселба като ги коли.
6
1
 
29
 
! Отговори
vggss преди 8 месеца
ммда , целта е да се съсипе собственото производство, чака ни синтетично месо
5
1
 
11
 
! Отговори
ГМО правителство преди 8 месеца
Нас ни провериха.Не сме болни.Но си оставаме П.....
4
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Чакайте повишаване на цените на свинското месо! Регистрирането на прасетата при ветеринарен лекар е просто даване на пари за някои. Преди години по селата във всяка къща гледаха прасета и никой не ги регистрираше, ...може би защото нямаше "чума".
3
1
 
25
 
! Отговори
ghgh преди 8 месеца
Шегаджия. Има вирус у главата му. Кой знае колко пари ще вземе за тия глупости. Техното месо не струва за нищо. Даже и кучетата не го искат. Домашното си е друго. И това ги е яд, че хората си гледат животни. А големите ферми ще получат милионо да говорят глупости и без капка труд ще богатеят.
2
12
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Ето защо Ви съветвам да не си купувате никакви странджанки, кебапчета и кюфтета в Бургас. Скара Младост и производните й каракачански вериги не са проверявани от хеи и рзи бургас от два месеца. Живея до подобни скари и съм свидетел, че никой не ги е проверявал от наалото на юни! Две кебапчета с картофи са по евтини от две парчета пица, това е само защото каймата е от заден двор.
1
1
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Така ще ни облъчват докато ЕС прокара забрана за гледане на домашни животни.