Йосиф Сърчаджиев: Най-важното е да има обичност

Актьорът стартира като режисьор на "Кралицата на красотата от малкия град"
17 сеп 2010 13:13,
33
Йосиф Сърчаджиев: Най-важното е да има обичност
Снимка: Dnes.bg

Довечера е първата премиера за новия театрален сезон на Общинския театър „Възраждане”, който тръгва с пиесата на ирландеца Мартин Макдона: "Кралицата на красотата от малкия град" (позната още и със заглавията: „Кралицата на красотата от Лаийнан” и „Бившата мис на малкия град”). Режисьор е Йосиф Сърчаджиев, а в ролите ще видите Ивет Радулова, Мариана Жикич, Свежен Младенов, Петър Лъджев, както и Йосиф Сърчаджиев в ролята на четеца.

Йосиф Сърчаджиев: Най-важното е да има обичност

Как избрахте театър „Възраждане”?

В този театър ме покани Николай Поляков да играя в „Сексуалните неврози на нашите родители”. За мен това беше много важен момент. Точно когато бях в голяма криза и невъзможност да работя в театър, той ме покани и въпреки че не можех да говоря както трябва и да се движа, направих опит. Не мога да кажа, че ролята е велика, но за мен беше много важна като илач. Около себе си видях хора, с които мога да общувам. Тъй като в театъра не само работата, а общуването е много важно. Реших да опитам нещо, което е близо до актьорската работа – режисурата, макар да не е мое. Защото знам – не мога да съм актьор, какъвто бих искал да бъда.

Чувствате ли разлика между актьора и режисьора, какво е предизвикателството?

Няма страшно. Не е много опасно. Драмата между двете професии не е толкова голяма. Разбира се, в режисьорската работа има повече мисъл, дълбока мисъл. И нещо, свързано с математиката. Когато 2 + 2 = 5, а не е 4. Важно е да го направиш и да убедиш публиката, такава е работата на режисьора. А актьорът върви след режисьора.

Защо, те нямат ли право на своята творческа мисъл, или трябва да са копие на режисьорските идеи?

Да, но трябва да има канава, прави я режисьорът, а актьорите плуват като риба в прекрасен бульон. Много е важно усещането за взаимност между актьора и режисьора, докато актьорът в един момент не изчезне от режисьора. Той става главното действащо лице. Публиката е другият режисьор, който започва да работи с актьора.

В контакта с актьорите публиката често забравя кой е режисьорът, дори не пита за името му. Не се ли чувствате пренебрегнати, това не ви ли обижда?

И точно така трябва да бъде. Когато режисьорът го направи както трябва, няма какво да драматизира, че не е главното действащо лице. Каквото правят актьорите, идва от маята на режисьора. Ако режисьорът не е толкова амбициозен да показва лицето си още и още, и още, това е радост за него. Мен ми е много приятно, когато актьорите, виждам го и в тази пиеса, вече избягаха от мен. Нека да бягат.

Като актьор със силно собствена визия какво ново научихте за режисьорстването, заставайки и от другата страна?

Минах през периода, когато имах конфронтация между мен и режисьорите. През последните години, преди да получа инсулта, влязох в друга степен на общуване с тях. Той работи и аз работя, умеех да балансирам моите и неговите идеи, без да вдигам скандал. Сега разбирам, че това е много важно, защото като „режисьор” (аз съм обаче режисьор в кавички), давам на актьорите да правят каквото те искат и после тайно, хитро им показвам своята идея. Въпросът е да бъде като любовна история. Скандал вече не ми трябва. Много е важно да има обичност. Режисьорската работа е връзката между Бог и актьора, това го знам отдавна.

А защо се спряхте точно на тази пиеса на Мартин Макдона?

Защото ми харесва усещането за борбата между кръвта, любопитно е как се развива, как се разгражда човешката обич и се превръща в убийство. Това е голямата драма – когато става между най-близки хора. Иначе при неблизките е ясна, там не е интересно.

Вие преживявали ли сте нещо подобно?

Всеки от нас е имал усещане за тези неща, макар и неосъзнато. Дълбока ненавистност между най-близките хора… това е ужасно мъчително.

Какво може да отключи такава омраза?

Божа работа, трябва съвсем внимателно да намерим пътя към другия човек. Но, уви, невинаги става. Драма е, но драмата е и голяма смешка. Тази пиеса много ме радва – има тънко усещане за смеха и сълзата. Дълбоко вплетени са. Уви, сълзата побеждава. Трябва да има милост, която не я умеем. Да бъдем по-мили, милозливи. Сега разбрах, че това ми е липсвало. С пиесата се опитвам да го анализирам, свързано е точно с мен по някакъв начин.

Интересното е, че Мартин Макдона е написал пиеса с такива прозрения още на 26 години…

Да, безумно млад е направил тази пиеса. Живее като от ХVІІІ век, знаем колко млади са били творците тогава, защото и животът им е по-кратък – сега се развиват доста по-късно.

В почти всички постановки досега заглавието е сменяно, защо?

Заглавието "Кралицата на красотата от малкия град" го измислих аз. От няколкото идеи на други постановки реших да направя трето заглавие, защото разбрах каква е идеята на пиесата.

В работата с актьорите доколко се приближавахте или отдалечавахте във вижданията си за образите?

Имах и двете: и отдалечаване, и вливане на техните идеи в мен. Това е най-нормалната работа – борба между идеи, след това пък обща борба към публиката.

Харесва ли ви публиката на този театър?

Не мога да кажа. Публиката е една навсякъде. Уви, все по-малка става театралната, тези, които обичат театъра. Обичат големия театър и не са свързани с другата маса – на интернет театъра. Тя не е свързана с моята работа. Обичам тази малка група от зрители, с тях общувам по някакъв начин.

Какво следва?

Започвам като актьор, една малка роля в „Ало, ало”, пак в този театър.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


33
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
9
 
37
 
! Отговори
това знам, твоите... преди 13 години
.......не знам дали Вазов , но знам че в българския език думата влак , както и френската дума train - влак ,идват от глагола влача...
15
11
 
56
 
! Отговори
от зрителите преди 13 години
Никога, Йоско, никога не те чухме да споменеш Александра...само другите си деца, другата жена...това е срамно и низко...Урокът, който живота ти даде не ти помогна...срам...но...имаш още..да патиш...
14
12
 
53
 
! Отговори
обичност преди 13 години
Защо Сърчаджиев употртебява "обичност"?Защото ТАКА ИЗБЯГВА другите две точни и конкретни думи- "обич", "любов".Тъкмо към Пепа и към Александра трябваше да прояви обич.Ако е "мъжкар" и е "над нещата".Но... за съжаление... пробутва ни обичност... нещо като обич, нещо като любов, нещо като обобщение....
13
12
 
46
 
! Отговори
ЛЪВИЦАТА преди 13 години
НЯМАШ ПРАВО ДА ГОВОРИШ ЗА ТАЗИ ДУМА ЗАЩОТО ТИ НЕ И ЗНАЕШ ЗНАЧЕНИЕТО !!!..... КАК МОЖЕ ДА ИМАШ ЕДНО ДЕТЕ И ДА НЕ ГО ПРИЗНАЕШ И ОБИЧАШ !!!.... ТОВА Е ГРЯХ !!! ГОСПОД ТЕ НАКАЗА !!! ТИ НЕ СИ ПРАВОСЛАВЕН ТИ СИ ..... ГЛЕДАШ ЧУЖДИТЕ А НЕ ПОГЛЕЖДАШ СВОЕТО, ОЩЕ ПОВЕЧЕ , ЧЕ Е БРЕМЕННА ... И !!!! ГОЛЯМ ГРЯХ ИМАШ !!! ДВЕТИ ПЕТЪР ЩЕ ТЕ ПРАТИ НА ......... ЗАСРАМИ СЕ !!!
12
13
 
48
 
! Отговори
фифи преди 13 години
Какво е "обич" знае дъщеря му,но не от него...а от майка си."Обич-ност" ми звучи като "даде-ност".Да измоли прошка от детето си и от Бог...после да говори!
11
11
 
47
 
! Отговори
Криста преди 13 години
Й.Сърчаджиев е голям актьор,но МАЛЪК човек и точно от него думата обичност звучи фалшиво.Освен ,ако не става дума да обича СЕБЕ си.В живота си не прилага тази дума,къзето и е мястото.
10
10
 
40
 
! Отговори
езикът преди 13 години
..да бе, Балан - "драсни паликлечица" , демек "кибрит"...
9
11
 
39
 
! Отговори
az преди 13 години
ауе каква е тази дума ОБИЧНОСТ
8
14
 
40
 
! Отговори
преди 13 години
А да сте чували, че езикът може да се твори? Вазов и Балан са от най-известните сътворители на думи. Е, някои влизат в употреба, други - не. Например думата "влак" е на Вазов - от глагола "влача" вместо дотогавашния русизъм "трен".
7
10
 
50
 
! Отговори
баща преди 13 години
..но така и не призна правото на живот на Александра.......даденото име/фамилия/ не е грижа...
6
12
 
51
 
! Отговори
български речник преди 13 години
...превземка...опит за оригиналничене...
5
14
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Има думата обич и глаголът - обичам, но думата 'обичност' като същ. - няма !Може ли такъв актьор да не знае елементарни думи ?!
4
10
 
51
 
! Отговори
нямам обяснение ! преди 13 години
..да има обичност...А защо нямаш такава към дъщеря си ???Александра Йосифова Сърчаджиева е българска актриса, дъщеря на големите български актьори Йосиф Сърчаджиев и Пепа Николова
3
15
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
неграмотност
2
20
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Все пак да не правим от вола теле! Така е, но е казано артистично все пак...Прекланям се пред волята на този човек - истинска воля за живот!
1
10
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Такава дума `обичност`- няма. Има думата обич. Има и думата любов, но обичност е измислица. Уж грамотни !!!