Въпреки Brexit-a Великобритания иска пазар с Франция

Оланд пък поиска свобода на движение
22 юли 2016 10:38, Петя Славова
24
Въпреки Brexit-a Великобритания иска пазар с Франция
Снимка: БТА

Британският премиер Тереза Мей заяви, че иска да продължи тесните икономически връзки с Франция въпреки вота за излизане на страната й от Европейския съюз, предаде Ройтерс.

"Тъй като Обединените кралство напуска ЕС ние ще трябва да определим как да поддържаме възможно най-тесните икономически отношения между нашите две страни", заяви Мей на съвместна пресконференция в Париж с френския президент Франсоа Оланд.

Двамата заявиха след преговори в Елисейския дворец, че френско-британското споразумение, уреждащо граничния режим между двете държави в района на Ламанша трябва да остане в сила и след излизането на Великобритания от ЕС, предаде ТАСС.

Париж е готов да даде на Лондон известно време за подготовка на преговорите за излизане на Великобритания от ЕС, но в интерес на всички страни е тази процедура да започне колкото е възможно по-скоро, заяви от своя страна Оланд. Той каза също, че Великобритания не може да има достъп до единния пазар, без да съблюдава четирите ключови свободи, сред които свободното движение на хора, предаде ДПА.

"Ако Великобритания иска да бъде част от единния пазар, това може да стане, но за целта трябва да се придържа към принципа за четирите свободи. Не може да има свободно движение на стоки, капитали и услуги, ако няма и свободно движение на хора", каза Оланд, цитиран от БТА.

Френският държавен глава допълни, че свободата на движение е най-важната точка от преговорите, на които ще се реши какви ще бъдат отношенията между ЕС и Великобритания, след като Лондон напусне блока на 28-те.
Мей обаче заяви, че резултатът от референдума от 23 юни говори именно за желанието на британците да се наложи контрол върху имиграцията на острова от страни от ЕС.

"Казвам ясно, че правителството ще изпълни обещанието си, дадено на британския народ. В същото време обаче искаме да постигнем справедливо споразумение за търговията със стоки и услуги. Мисля, че това е важно в икономически аспект не само за Обединеното кралство, но и за други страни в ЕС", заяви Мей.

Преди да отиде в Париж, британският премиер преговаря с германския канцлер Ангела Меркел в Берлин. Мей бе избрана начело на правителството на мястото на Дейвид Камерън, който подаде оставка, след като не успя да убеди британците да гласуват за оставане в ЕС.

Оланд призова Великобритания да задвижи възможно най-скоро формалната процедура за излизане от блока по силата на член 50 на Лисабонския договор, но допълни, че разбира необходимостта на новото правителство в Лондон да си даде малко време, за да се подготви за преговорите. "Повтарям обаче, че е в общ интерес на Европа и на нашите две икономики това да стане колкото може по-бързо", каза Оланд.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


24
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
0
 
3
 
! Отговори
Колио преди 7 години
Хем *** вътре хем душата в рая.
16
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Кралството просто се измъкна от някои задължения, на практика никакъв брексит няма. Кралството не е приело и еврото. Ама сте глупави и не виждате тънките игрички. Заслужавате си всичко защото сте прости. Те така!
15
0
 
8
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
англия винаги е дьржала да има контрол над босфора така че винаги е била в добри отнопения с турция бьлгария не е била в полезрението гледала как се избиват бьлгари през апр вьстание и какво нищо единствено виктор юго се обажда в защитатака че англ дипломация е известна с коварството си гледат сьс сиво стоманен погледкимат разбиращо и ти забиват ножа в гьрба никакво доверие
14
1
 
3
 
! Отговори
До 7 и 8 преди 7 години
Пишеш глупости! (мисля че е едно и също лицето което пише 2-та коментара )Не ми е ясно как точно Великобритания е вкарала Турция в НАТО, но знам със сигурност че UK е единствената (вече бивша )държава от ЕС, която най -яростно се съпротивлява на приемането на Турция в Евросъюза! Камерън и Б.Джонсън са върли противници на това и нещо повече - те единствени не позволяват на турците да се даде възможност за безвизово пътуване в Европа! Е, сега GBritain напускат ЕС, няма кой да наложи вето и другите страни под диктовката на кайзера Меркел ще вкарат Турция в ЕС/и така ще забият последния пиро
13
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
английската икономика растяла след Брекзита? що за абсурд? 50 годишно дъно на лирата, 32% намаление на сделките на финансовите пазари, масово изнасяне на капитали; дотам, че се забрани да се теглят повече от 2000 паунда дневно в кеш. да не говорим колко про-европейски фабрики нарочно се преместиха от 'брекзит' градове на юг с обяснението, че 70% от работниците им са европейци и не желаят те да се чувстват нежелани в даден град. растат само усмивката на кралицата и офшорната сметка на фараж.
12
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До сс Не виждаш ли че човека *** за по-малка надница на ден, отколкото би изкарал за час от бране на ягоди? Тия са от партийния клуб на една партия. Явно имат поръчение да плюят всичко, което не е на кефа на Юнкер и Меркел. Друга логика не търси.
11
0
 
4
 
! Отговори
:) преди 7 години
До Анонимен И кой е този премиер, който ще откаже да търгува с Великобритания, за да направи кефа на някой бюрократ? Живота е това което става, докато някой повтарят опорни точки. Английската икономика расте след Брекзит. Рисковете пред нея са съвсем други, а независимостта им само ще ги направи по-малко засегнати при евентуална криза. Следиш ли какво става с Италия? Не, нали? Там няма италзит, но ще има рев за рефинансиране.
10
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
когато говорим за берлински конгрес или за съединението, не трябва да се мисли само за великобритания като едно цяло. англичаните по принцип винаги са били срещу нас, както шотландците и ирландците винаги са били с нас. не случайно гладстоун е шотландец, а дизраели - англичанин. изцяло вътрешен британски политически въпрос на по-убедително говорене тогава е било кой ще надделее, но това не променя факта на АНГЛИЙСКОТО отношение към българите. вижте и чърчил, тачър, фараж.
9
0
 
4
 
! Отговори
сс преди 7 години
До 8С тая злоба и тия глупости дето си написал, няма да стигнеш далеч. Я кажи кой помогна за обединението на България 1885 год. А за берлинския когрес прочети малко история.
8
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Брекзит означава ЕДНО единствено нещо, което беше поискано не от кой да е, а от КРАЛИЦАТА: връщане на абсолютната й власт над британците. Всичко друго е бошлаф. Беше дошъл момент, в който 27 държави определяха общи правила (някои глупави, други разумни), а кралицата гледаше как властта й се изплъзва. Как народът й се превръща от безропотни поданици в европейци. Защото, за разлика от останалите 12 монархии в Европа, чиито крале и кралици ходят сред хората, тази се е самозабравила.
7
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
пак се правят на много хитри ингилизите. 100 човека им казаха: няма свободен пазар без свободно движение на капитали, хора, стоки и услуги. 10 пъти им обясниха: ще преговаряте с ЕС, а не с отделни страни. и ето ги, пак хитруват. интересно защо не се зверят на испанците - там има над 250.000 англичани с имоти, половината за заселени и живеят за постоянно. да видим как ще си намалят емиграцията, като им натирят няколко милиона пенсионери обратно, без никакви спестявания.
6
0
 
6
 
! Отговори
Край преди 7 години
ЕС даже е разработил една програма "Конкурентоспособност". Целта и била нашите фирми да станат по конкурентни та да конкурират фирмите от Германия Франция и Англия. ВЕРВАЙТЕ МИ.
5
1
 
6
 
! Отговори
... преди 7 години
Тия пак искат като на времето! А именно ние решаваме какво искаме кога го искаме и как го искаме пък ваше право е да ни годете така както сме ви казали, а даже може да решим и да не си плащаме! Инак сега лесно малко над 2/3 от парите на евро съюза са в английски банки в ситито! Тия само въртят едни пари и после се чудим що икономиката им била в напредък! Ми то аз за гладен банкер не съм чувал и виждал! *** сега пак им се ще паричките да са там ама само те де! Инак друго не щат! Брех!
4
0
 
13
 
! Отговори
Край преди 7 години
Англичани, французи и германци се карат кой по-голямо добро да ни направи на нас и другите източноевропейци.
3
2
 
13
 
! Отговори
индипендънс дей преди 7 години
То това значи Брекзит - сключват си търговски договори с когото искат. Провеждат каквато искат митническа и финансова политика, а ЕК не трябва да им одобрява бюджета. Английската икономика расте. На пук на паникьорите и разни "специалисти". И с Германия ще има споразумение, просто защото ще е изгодно и за двете страни.
2
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Хем сърби, хем боли.
1
3
 
22
 
! Отговори
ББ преди 7 години
*** то не може уиа в газа и душата в рая, Госпожо!!!