Младежите в България: Нито учат, нито работят, а само харчат пари

Липсата на кадри на пазара на труда е основен проблем
24 яну 2024 19:30, Нели Христова
233
Младежите в България: Нито учат, нито работят, а само харчат пари
Снимка: Pixabay/Dimhou

Данчо* (името е променено от редакцията) е на 19, нито учи, нито работи, но от интерната си аут, когато навършиш 18 - дошъл е в София, хваща се за малко на работа по строежи, но през повечето време проституира и се дрогира. Той попада в категорията NEETs (Not in Employment, Education or Training – тоест - нито работят, нито учат или се обучават професионално), където са и негови връстници от столицата, които харчат парите от наеми на жилища, за които нямат принос, за дискотеки, коли и маркови дрехи.

Те са от различни социални слоеве и етнос, на възраст от 15 до 29 години. Данчо и такива като него като че ли са обречени по рождение да бъдат маргинали, другите могат да разчитат на родители за подслон и пари, но и едните, и другите са “изгубено поколение” - така и не си намират мястото, а нерядко попадат в криминалните хроники заради кражби, нападения, шофират пияни или надрусани, пишат от DW.

Колко голям е проблемът

“Въпреки че делът на NEETs в България е отбелязал значително подобрение (второто най-голямо понижение в ЕС през периода 2011-2021 г.), настоящият дял все още продължава да бъде причина за безпокойство, тъй като е четвъртият по големина в ЕС - над 15%, в сравнение със средния за ЕС от 11.7%”, констатира доклад на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Изследването отчита, че ситуацията с младежката безработица в България се подобрява през последните години, но младите хора продължават да срещат трудности при включването си в пазара на труда.

По данни на националната статистика, в края на 2022 г. младите хора във възрастовите групи 15-29 години в България са общо 854 074. При над 15% дял на NEETs това прави малко повече от 130 хиляди души - голяма група хора в активна възраст на фона на застаряващото население и увеличаващ се брой пенсионери - като дял това е почти 5% от всички заети. Тези младежи не работят, не учат, нито пък се обучават на професионални умения. Така че дори да решат в някакъв момент да си търсят работа, не са конкурентоспособни и могат да разчитат само на нископлатена и/или неквалифицирана работа.

На въпроси на Дойче Веле от Агенцията по заетостта отговориха, че за 2023 г. младежите до 29 г., включени в програми и мерки за субсидирана заетост, финансирани от държавния бюджет и по Европейския социален фонд, са общо 6610. Най-много са наетите млади хора в хотелиерството и ресторантьорството - 68.3% от безработните, започнали работа в тези сектори. В търговията наетите млади хора са 22.7% от безработните, получили работа, в транспорт и логистика - 18.4 на сто.

Дори и някаква част от останалите над 100 000 NEETs да са работили, то те са били в сивата икономика. Според изследването “младежите на възраст между 25 и 29 години са с по-голяма вероятност да станат NEETs в сравнение с младежите от другите възрастови групи”. В същото време политиките на пазара на труда в повечето случаи осигуряват стажове и възможности за чиракуване за младите хора, но не предоставят перспективи за дългосрочна заетост, а и обикновено не са изрично насочени към NEETs, отбелязва докладът.

Как да се върнат част от “изгубените”

Пред Дойче Веле председателят на Българската асоциация по заетост Надя Василева коментира, че “само 30% от отворените работни места могат да бъдат запълнени и работодателите са в изключително неблагоприятна ситуация”. Според Василева необходими са по-адекватни програми не само за младежта, а изобщо за заетостта, сегашните имат изключително много изисквания и самите работодатели трудно се ориентират в тях и е необходимо режимът да бъде облекчен.

Липсата на кадри, особено квалифицирани, на пазара на труда, е вече един от основните проблеми на бизнеса и пречка за развитие на икономиката с по-ускорени темпове, коментира за ДВ и председателят на УС на ПОК “Доверие” Даниела Петкова. Изключването на големи групи, като посочената в изследването, в допълнение към тежкото влияние на демографския проблем, се отразява негативно върху трудовия пазар, казва тя. Запитана какви мерки могат да се предприемат, Петкова посочва “всеобхватната борба със сивата икономика, също и систематично прилагана държавна политика за синхронизиране на видовете образование с нуждите на икономиката”.

Според Даниела Петкова важно е да се оптимизира трудовото законодателство, с цел улеснение и по-широко разпространение на почасовата работа. Така тези, които имат причини или не желаят да работят всеки ден, на пълен работен ден, ще получат възможност за временна заетост. От осъвременяване се нуждаят и данъчното и осигурително законодателство за широко приложение на работата на проектен принцип – заетост само за времетраенето на проекта, предлага Петкова.

Работа от къщи, на непълно работно време се предпочитат от младото поколение, отбелязва и Надя Василева, пояснявайки, че младите хора днес са с различни очаквания от работната среда и работодателите. “При стартови заплати за 1400 лева за начинаещи без опит, работодателите не могат да намерят хора. Голяма част от младежите имат варианти за препитание, дали родители ги гледат или са рентиери от апартаменти, но намират варианти да не търсят работа - или е за кратко и много бързо им омръзва и прегарят”, казва тя. По думите на Василева самите работодатели пък са научени от предишните генерации как могат да бъдат дисциплинирани, което със сегашното поколение не върви.

Тиктакащата бомба

NEETs не е просто статистика, а тиктакаща бомба. Една трета от младежите в тази категория са концентрирани в Южния централен район и в Северозападния, който е и най-изостаналият в ЕС регион. Това още повече затруднява привличането на инвеститори в тези райони. Данните показват също, че в сравнение с останалата част от ЕС България има втората най-голяма разлика между процента на NEETs в градовете и в селата (разлика от 14.5 процентни пункта) в сравнение с останалата част от ЕС (Румъния има най-високи нива от 19.1процентни пункта).

Докладът, част от инициативата ,,Изгубеното поколение” на Норвегия, Лихтенщайн и Исландия и Фонда за младежка заетост на ЕИП, констатира и друго. Вероятността етническите малцинства да попаднат в групата на NEETs е по-голяма в сравнение с основния етнос. Освен това в тази група преобладават жените, особено във възрастта 25-29 години. Поради факта, че държавата прилага общ, а не профилиран подход, младежите от етнически малцинства имат недостатъчен достъп до професионално образование и обучение.

Председателят на УС на ПОК “Доверие” казва също, че не са малко и хората, които съзнателно се стремят да са част от щедри социални програми за обезщетения за безработица и майчинство в страни от ЕС и България. Освен това хора от групата на 25-29 г., с изключение на квалифицираните кадри, са по-склонни да работят без подписан трудов договор или да работят сезонно в други държави и това води до възможност за изкривяване на данните, коментира Петкова.

Пазарът на труда ще се помени радикално

В близките години обаче пазарът на труда не просто ще бъде трансформиран, а част от него и пометена от развитието на изкуствения интелект. За държави с голям процент млади хора, самоизключили се от обучение и работа, това ще означава насочване на политики конкретно към тях - в противен случай икономиките ще се забавят, или ще търсят начини за внос на работна ръка. “Променящата се работна среда и развитието на изкуствения интелект ще доведе дотам всички да се преквалифицираме”, коментира Надя Василева.

Възможно ли е да се получи с младежите NEETs? Според Даниела Петкова “не е за пренебрегване и възможният извод, че част от тези младежи всъщност не желаят да работят и да учат, а това вече би бил истински дълбок проблем за пазара на труда, дължащ се на образователната система и култура на поведение в България”.

Промяната обаче е неотложна - и вече закъснява.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


233
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
142
14
 
51
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Евала на младите!Гледайте си кефа,и не позволявайте да сте роби на политиците,както направихме ние,по-възрастните...
141
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 142. Това абсолютно не и вярно. Не оправдавай по този начин мързела си. Човек учи не по задължение, а когато изпитва влечение към знанията. Този, който не учи, за да не се прецака случайно, влиза в категорията, за която пишат по-горе.
140
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Нали имате Изкуствен Интелект за какво са ви работници . ИИ ще свърши всичко и данъци ще плаща , да храни милюзите
139
5
 
10
 
! Отговори
Сър Джеймс преди 3 месеца
Евроатлантици сър! Забавляват се!!!
138
18
 
10
 
! Отговори
До136 преди 3 месеца
По времето на тодор живков, България фалира 3 пъти, дори и топлийките внасяхме от ГДР. За екология не се говореше и децата в Русе,Бургас и гълъбово си живееха щастливо отровени от раждането. Сега БВП на България е три пъти по голям от времето на Тодор Живков,който нямаше пари и му кърпеха чорапите, а дъщеря му..Людмила Живкова като прогресивна и начетена си правеше прическите в Париж, използвайки правителствения самолет.
137
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До 141. При нас социално-културните фибри се разпаднаха в резултат на комунизма?! Извинявай приятелю! Не знам кой набор си, но точно при комунизма тези фибри бяха изключително здрави. Разпаднаха се заедно с него.
136
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Защо да учат и да се трудят, като виждат, че колкото и да дават от себе си нямат шанс ако не са от нечио котило.
135
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Така е като няма дисциплина, нито пример, че трудът непременно води до награда, материална и духовна. Пак опираме до липсващия морален код. Вижте японци, с и наблизо - турци, хървати. Как развиха държавите си напоследък? При нас социално-културните фибри се разпадат в резултат на комунизъм, атеизъм и неолиберализъм.
134
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
В бьлгария като подкупиш политиците и нахраниш журналите и синдита нямаш проблеми.
133
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Китай започна да продава облигации за инвестиции на свободни държавни и други средства, това което досега правят сащ и поддържат финансовата си система. Признак за установяване на втора паралелна финансово-индустриална система алтернатива на запада.
132
5
 
10
 
! Отговори
при Тодор Живков преди 3 месеца
идваха, работеха няколко години предимно в строителството и после се връщаха във Виетнам. И се държаваха много прилично в България, и построиха много. А сега никой няма да дойде на мизерните заплати, а и няма какво да се работи в България.
131
5
 
29
 
! Отговори
Екстра преди 3 месеца
Учи пет години висше, после бачкай за 1400 лева при наем 600-800 лв и сметки 400-500 лева, ожени се, зароби се с ипотека в някой софийски коптор и чакай да умреш на 30 я от инфаркт, я от катастрофа, я някой неосвидетелстван да те застреля/наръга, защото гласовете са му казали така.
130
14
 
8
 
! Отговори
при Тодор Живков преди 3 месеца
При Тодор Живково време при социализма когато бяхме с Русия нямаше пазар на труда. Никой не можеше да си представи че ще ходи да се продава на пазара, никой не се продаваше. Всеки имаше правото да придобие професията която му харесва и която му е по-душа и да работи по специалността си и да се развива и да създава дом, семейство и деца и да планира бъдещето си. Тогава държавата не разчиташе пари от външни фондове, както днес. България беше сред 30те най-развити икономики в света.
129
2
 
16
 
! Отговори
Петров преди 3 месеца
За какви млади хора бълнувате? Младите мигрираха преди 30 години и родиха деца в нормални държави.
128
3
 
12
 
! Отговори
къде са преди 3 месеца
тълпите виетнамци, дето щяха да идват да бачкат тука
127
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Евроатлантическите ценности в действие. Затаете дъх. Тепърва идва кулминацията.
126
13
 
14
 
! Отговори
Резултат преди 3 месеца
Заради психичното състояние на едно джудже и манията му да стане като Петър първи света е на прага на война. Обвинявам и руснаците,защото допуснаха това нищожество, името му не следва да бъде споменавано, да унищожи и техния. И нашия живот.
125
2
 
18
 
! Отговори
хи хи хи преди 3 месеца
Липсвали кадри - че какво произвежда България - индустрията на България произвежда капачки, химикалки, чаши, липсвали кадри, хи хи хи ...
124
2
 
0
 
! Отговори
липсата на кадри преди 3 месеца
на пазара на труда - на пазара има стока, а не кадри. Работодателят наема стока от пазара на труда за да я въведе в експлоатация за реализиранет на бизнес проект от който да реализира печалба. За какви кадри става дума, това да не е кино. Какво е ейчар, какво правят ейчарите, управляват човешки ресурс, ресурс както принтерите, машините, автомобилите, складовете!
123
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Аз мисля на първо място за себе си, ако около мен има слуги на запада, които са заплаха за мен -- почвам да заточвам ножове, в правилния момент трябва да бъдат използвани.