В беда българите все пак проявяваме по-добрите си качества, би ми се искало да ги проявяваме и по други поводи, посочи пред журналисти днес в Смолян премиерът Сергей Станишев.
Министът-председателят и вицепремиерът Емел Етем посетиха днес региона, за да се запознаят с пораженията от пороите и наводненията в планинската област. Премиерът Станишев посочи, че
първият приоритет по спешност за новото правителство е овладяването на ситуацията във връзка с щетите, нанесени от природните бедствия.
От днес е започнало възстановяване на голяма част от дигите, защото това е големият приоритет според специалистите, уточни министър Етем. Вицепремиерът и министър на държавната политика
при бедствия и аварии посочи, че най-късно до вторник в Министерския съвет ще бъде представен оперативният план за действие с предвидените спешни, краткосрочни и дългосрочни мероприятия за възстановяване на щетите.
По информация на Етем, в понеделник ще бъде изготвено постановлението за предоставяне на първите средства, които ще бъдат отпуснати по публичните мерки за преодоляване на щетите, с
което се очаква началото на ремонтни дейности.
С постановлението ще бъдат разпределени и спешно изпратени на необходимите организации и ведомства 120 000 000 лева, които Министерският съвет отпусна преди една седмица, посочи
вицепремиерът.
Предвижда се започване на ремонтни дейности по републиканската и общинските пътни мрежи, които се нуждаят от спешно възстановяване, както и на най-важните железопътни участъци.
Според Емел Етем, особено критични са планинските райони, в които такъв тип ремонтна дейност трябва да приключи най-късно до средата на октомври.
Кметът на Смолян и областната управа са действали много експедитивно, и солидарно са помагали на хората през всички дни, не само в момента на бедствието, заяви Станишев. Той посети
засегнатия от наводненията квартал "Устово" в Смолян.
Премиерът, министър Етем и депутати влязоха в част от засегнатите от разрушенията жилища. Според премиераы наред със спешните мерки като разчистване на коритата на реките, има
необходимост да се помогне достатъчно бързо и ефективно на хората, останали без жилища и без нормални условия на живот.
На Министерството на регионалното развитие и благоустройството е разпоредено да се направи спешен анализ за районите, в които е засегната особено тежко пътната мрежа, посочи министър-председателят.
По мнение на министър Етем е необходимо преразглеждането на различни закони и нормативни документи, така че в ситуация на криза и бествия да се действа по опростени процедури. Според нея на заседанието на кризисния щаб е обсъдено на първо време да се облекчат процедурите по събиране на документите при кандидатстване за помощ от държавата.
Според вицепремиера досега държавата не е изпадала в такава ситуация и поради това "продължаваме така бюрократично да се отнасяме към събирането на документи".
Трябва внимателно да се огледа и законът за управление на кризи, мнението и на общините е, че той е изкуствено присаден на бъларска територия, ползвайки чужд модел, заяви премиерът Станишев.
По негова оценка, структурирането на Министерство на държавната политика при бедствия и аварии трябва да бъде извършено при максимално кратки срокове, за да се отчете целият опит на
събитията през последните месеци.

Европейските борси записаха понижения след отлагането на преговорите между САЩ и Иран
Румен Радев: България няма да подкрепи санкции срещу Вагит Алекперов
Подписаха договорите за разширяването на метрото в "Люлин"
Милиардите на Revolut показват, че регулаторите не са фатални за иновациите
UniCredit прави крачка напред към придобиването на Commerzbank
BMW ще преговаря с работниците за съкращаване на разходите
Иска ли наистина Северна Македония да влезе в Европейския съюз?
Централна емисия
Удължиха мярката за задържане на Стоян Колев
Хороскоп за всички зодии по време на Хирон в Телец
Домашен пастет от патладжан по сръбска рецепта
Цецо Найденов жегна Божков заради Левски
Гърми скандал в щангите! Ботев с обвинение за източване на пари
Жалко! „Лъвиците“ ни паднаха и от Канада
Гьоз-гьоз на Мъри Стоилов обяви два топ трансфера
НА ЖИВО: Левски – Академик Свищов 4:0, "сините" громят
Цварц разочарован от Локо Пд, трус и оставка на „Лаута“ след трансфера на нападателя в ЦСКА
Дневен хороскоп за 20 юни, събота
Лош късмет ли е, ако змия пресече пътя ви?
Трапезата на Еньовден
Къде да пътуваш според зодията си: Перфектната почивка за всеки знак
10 плажни маникюра, с които ще впечатлите всички
Таро карти за юли за всяка зодия
Децата на „Моряците“ и приятели събира над 150 деца на сцена във Варна
Исторически успех за българската медицинска генетика: Асистент от МУ–Варна с престижна награда
Хванаха шофьор с автомобил, който не е регистриран по надлежния ред
Какво време ни очаква в събота?
Оставиха Стоян Колев в ареста
Обсъдиха Годишния план за социалните услуги във Варна за 2027 г.
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита
В марсиански метеорит откриха камък, какъвто не се среща на Червената планета