До две години България ще произвежда дронове както за военни цели, така и за граждански нужди, заяви вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев.
Вицепремиерът посочи, че страната ни все още не е изпуснала своята възможност да има завод за барут и обясни, че се водят преговори с частен инвеститор, но не се изключва възможността и държавата да участва. Донев е категоричен, че в следващите години българската индустрия трябва да е в състояние да произвежда боеприпаси за всички системи, които функционират в българската армия.
“Темата сигурност трябва да е приоритет в следващите десетилетия, защото без сигурност няма благосъстояние. Без нея не можем да говорим за права на човека и демокрация, няма как да устояваме това, в което вярваме. Европа не може да е само консуматор на сигурност, Европа трябва да създава сигурност, най-малкото на територията на нашия съюз”, каза още Дончев по време на участието си в конференцията “Консолидация на европейските отбранителни индустрии – възможности и предизвикателства“.
“Държавите-членки трябва да работят заедно, а не на сепаративно национално ниво”, на мнение е Дончев и добави: “Не можем да си позволим да имаме само държави-производители и държави-консуматори. В зависимост от способностите, капацитета, специализацията, ще трябва да работим заедно. И според мен има шанс да се случи“.
По думите му модернизацията на българската армия трябва да се случва с максимално въвличане на потенциала на науката. Да се модернизира в пълна степен съществуващият потенциал, както и този, който сме в състояние да отключим. “Трябва да възстановим рефлекса на съвместната работа между българската армия и българската индустрия, който е поизчезнал в годините назад. Това, което инженерите и работниците успеят да произведат, военните ще изпробват. Трябва да тръгнем по тежкия път – как да създадем, да подобрим, а не по бързия и лесен – да купуваме“, заяви вицепремиерът.
Дончев подчерта, че ако инвестиционният процес се организира правилно повечето средства за сигурност няма да са само разходи, а инвестиция. Ще се създадат нови възможности за предприятията в страната и шанс за младите инженери и разработчици в тях и в научните звена да създават иновации. “Това ще е подем за българската индустрия“, каза още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.