България има шанс да използва всички средства по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), да извърши необходимите реформи, не само свързани с второто плащане, а и с останалите до девети транш, и наред с ресурсите по кохезионната политика да се възползва от финансирането в пълнота.
Това заяви вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев в отговор на въпрос на парламентарната група на ДПС-ДПС относно финансирането по НПВУ и на замразените проекти по него.
Дончев увери, че законопроектите по второ плащане са заведени в Народното събрание.
"На база на предприетите действия, въпреки екстремно кратките срокове, аз считам, че има огромен шанс България да използва всички средства по плана, да извърши необходимите реформи не само свързани с второ плащане, а и с останалите - до девето, и заедно с останалите ресурси от кохезионната политика да се възползва от това финансиране в пълнота".
Дончев отчете, че България е провела тежки преговори с ЕК, които са довели до промени в част от реформите в сектор Енергетика, като страната не е отправяла искане за предоговаряне на реформите по тема Върховенство на закона и борба с корупцията.
"Като резултат от преговорите имам очакването да отпадне изискването, свързано с второ плащане за либерализация на пазара на дребно, както и България претендира, че е изпълнила искането, свързано с приемането на "пътна карта" за климатична неутралност. Това е изпълнено към момента. Другото важно движение е реорганизация на самите инвестиции, доколкото тези, на които проектите не са стартирали и нямат проведена обществена поръчка, трябва да отпаднат от плана. Няма шанс те да се случат в рамките на август месец следващата година и ще тежат на Бюджета. Тази операция е извършена по начин, без България да има опасност да загуби средства, доколкото когато е подаван, планът е наддоговорен със сума над 1 милиард", каза Томислав Дончев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.