"Че това законодателство се прави бързо и на парче, няма никакво съмнение. От управляващото мнозинство не успяха да обяснят това, което правят", каза пред БНР политологът Христо Панчугов за законодателството за особения управител на "Лукойл".
"Удобно в целия този разговор се забравя крайната цел – да се намери решение на казуса до продажбата на компанията. Не говорим за одържавяване. Търси се временно управление, в рамките на което да се намери купувач. Това е свещената крава на българския преход. Въпросът е каква работа може да свърши особеният управител – "може ли да се надяваме на осветляване на практиките, по които е била управлявана тази компания", посочи Панчугов.
По думите му, "въпросът е за публичността на това управление и за финансите, които следва да идват от "Лукойл" към българската държава".
"Можем ли да очакваме, че този управител, продавайки компанията, няма да направи така, че всички тези "провинения", несъбраните дългове от държавата просто ще бъдат задраскани, някак си "опростени" или напротив – бихме могли да очакваме, че докато имаме особен статут на управление на компанията, държавата все пак ще се опита да защити интереса на българските граждани и своя собствен."
Ако управляващите са неспособни да създадат механизъм за прозрачност, тяхното време няма да продължи дълго. Казусът е много видим и се прехвърля с ожесточение на други нива, няма да позволи безпроблемното преминаване през него, изрази мнение Христо Панчугов.
Според него няма да има сериозна криза с горивата. По темата с държавния бюджет за догодина политологът отбеляза, че голяма част от критиките към него не засягат днешен проблем.
"В последните три години друг, освен предизборен бюджет не сме имали. В несигурни ситуации всеки се опитва да изглежда добре пред една или друга прослойка в обществото, с идеята, че може да си купи подкрепа."
Панчугов очерта дилемата дали около Бюджет 2026 ще наблюдаваме "окопна война, която ще спечели мнозинството" или ще има смислен диалог, който ще напусне пределите на Народното събрание и "под натиска на различни групи би могъл да доведе до промени в бюджетната рамка".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петролът поскъпва, докато инвеститорите преоценяват перспективите за примирие в Иран*
Продавачите на жилищния пазар в САЩ са с 630 хил. повече от купувачите
Дон Дзъ и изкуството да се сложи край на войната в Иран
„МФГ Инвест“ залага в устава си, че ще разпределя поне 50% от печалбата си като дивидент
Дронове изпепелиха Уст-Луга, капацитетът за износ на петрол от Русия е намалял с 40%
Богатите и бедните страни се сблъскват с различни рискове заради глобалното затопляне
ЦСКА ще подготвя в Австрия отбора за титла през новия сезон
Части от София остават без вода на 27 март заради тестове за налягане
Рецепта за кюфтета с картофи и доматен сос на фурна
Без ранени и материални щети след снощното земетресение в Гърция
Левски вече има и мексикански национал
Мачовете по телевизията днес, 26 март
Сашко Димитров обеща доминация срещу Соломоновите острови
ЦСКА вече е тесен за Лапоухов
Левски чака пачки от Ботуша! Обявиха Майкон за феномен
ЦСКА ще атакува титлата от Австрия
8 храни и напитки с диуретичен ефект
Нумерологична прогноза за 26 март
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
Без ток във Варна на 26 март 2026
26 март е Световният ден за осведомяване на хората относно епилепсията
Днес отбелязваме Деня на Тракия
Времето във Варна на 26 март 2026
Църквата отбелязва Събор на св. Архангел Гавриил
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната