Управляващите, несъобразявайки се с мнението на работодателите, приеха най-пагубния бюджет в новата история на България, коментира председателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев пред журналисти след заседанието на комисията по бюджет и финанси, на което бяха одобрени на първо четене проектобюджетите на държавата, ДОО и НЗОК за 2026 година.
Това е най-голямото увеличение на данъци от 1996 г. насам, от времето на Жан Виденов; бюджет, който увеличава разходите драматично, без това да са минималните работни заплати, пенсиите или разходите за отбрана. Тези три разхода са една четвърт от увеличението на разходите, другите три четвърти отиват в касички и в увеличение на разходите за „бухалки“, посочи Василев.
Този бюджет е изключително пагубен, защото както се изразиха от „ДПС - Ново начало“, той поставя нова рамка на публичните финанси в България, каза още Асен Василев. Те искат да харчат 45 процента от брутния вътрешен продукт вместо 40, колкото сме харчили до момента, и съответно да започне поетапно вдигане на данъците - тази година вдигнаха осигуровките с 2 процента и данък дивидент, догодина се готвят да въведат прогресивен данък, след това се готвят да вдигнат корпоративния данък и де факто да започнат да вдигат данъчната тежест на всички работещи българи, на всички фирми в България, за да си имат да си харчат, коментира той. Василев добави, че това е абсолютно недопустимо. В нито една от миналите три години - 2022, 2023, 2024 г. ние не позволихме вдигане на данъци и успяхме да запазим текущия данъчно-осигурителен модел, който работи от 2008 г. насам, отбеляза той.
По думите му, ако се позволи това да продължи - този бюджет да мине в този му вид, всички български граждани, които работят и плащат данъци, ще плащат много повече, за да може „Новото начало и техните присъдружни партии да си имат да си харчат било за капиталови разходи, било за „бухалки“.(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Великобритания забрани политическите дарения в криптовалута
Henkel придобива бранда за коса Olaplex в сделка за 1,4 млрд. долара
Зукърбърг, Елисън и Хуанг влизат в новия технологичен съвет на Тръмп
Samsung Galaxy S26 Ultra – премиум смартфон, носещ повече сигурност и AI възможности
BASF открива завод в Китай за 11,6 млрд. долара на фона на пазарната нестабилност
М. Маринов: Активно участие в динамичен подфонд гарантира по-висока втора пенсия
Йотова: Прошката е единственият път към траен мир и по-добро бъдеще
20 евро помощ за горивата: Как се кандидатства и кой може да я получи
Fibank подкрепя кампанията "Сканирай лапата" в защита на животните
Камерите за средна скорост превъзпитаха шофьорите: Идва ли краят на джигитите на пътя?
ПСС: Турист почина в района на хижа "Грънчар"
По-скъп Великден: Агнетата ни намаляват, внасяме от Гърция и Румъния
България се вълнува от мача със Соломоновите острови
Намалиха влиянието на батерията за квалификацията в Япония
0 евро за ЦСКА: Европейски шампион прилапва Ето'о
Бостън удари шампионите и спря победната им серия
Хари Магуайър удари рамо на уволнения Рубен Аморим
Бонус в битката за титлата! Голяма радост в Левски
Нумерологична прогноза за април 2026
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Ледени билкови кубчета – при торбички под очите и за сияйна кожа
8 храни и напитки с диуретичен ефект
Нумерологична прогноза за 26 март
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
68 пожара са потушили огнеборците за денонощие в страната
Община Варна не може да намери здравен медиатор
От утре: Варна е младежка фолклорна столица на България
Акциите срещу купения вот в страната продължават
Спартак II (Варна) приема Доростол Силистра
Без паника! Изтребители летят тренировъчно в североизточната част на страната
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво
„Джеймс Уеб“ и „Хъбъл“ заснеха смяната на сезоните на Сатурн
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)