Младежката безработица вече не е най-болният проблем на пазара на труда у нас. Безработицата сред хората в предпенсионна възраст изпревари младежката. Негативната тенденция открои директорът на Агенцията по заетостта Асен Ангелов, който представи данни за пазара на труда през месец април.
Към момента делът на хората над 50 години, които нямат работа, е 38%, като безработните над 55 години са 25%, а между 50 и 54 години – 13%, показва статистиката на държавната агенция, която измерва само хората, които са се регистрирали в бюрата по труда като търсещи работно място. Реално извън пазара на труда са доста повече хора от тази рискова група.
Статистиката на Агенцията по заетостта, предоставена на Investor.bg, за броя на регистрираните безработни в предпенсионна възраст над 55 години към април показва, че за цялата страна те са 96 377 души. Най-много са в Благоевград (6152), Враца (4040), Пазарджик (4705), Пловдив (6148), Смолян (4687), Шумен (3917), София-град (4084).
Регистрираните безработни на възраст 50-54 години са общо 50 514 души.
„Хората на възраст над 55 години в момента са най-уязвимата група. Не при младежите, а при хората в предпенсионна възраст е най-критична ситуацията“, констатира Ангелов.
Той обаче не скри, че няма големи възможности от страна на агенцията да помогне на този етап. Засега възрастните безработни могат да се възползват от услугите на агенцията чрез програмата „Помощ за пенсиониране“, а в новия програмен период тази рискова група ще бъде сред приоритетните, които ще бъдат подпомагани, обеща директорът на агенцията.
За министерството на труда и социалната политика проблемът с двете рискови групи на трудовия пазар е добре известен. Целенасочено държавата включи младежите и хората в предпенсионна възраст като приоритет в Националния план за действие по заетостта за 2014 г.
С приемането на Плана кабинетът одобри заетостта на младежи и хора в предпенсионна възраст да се финансира с приоритет. В Националния план е записано, че през тази година политиката на пазара на труда ще бъде насочена към безработни младежи до 29-годишна възраст и безработни над 50-годишна възраст.
Какви са тенденциите при младежката безработица и какви са възможностите в ЕС за борба с безработицата сред по-възрастните участници на пазара на труда – четете в Investor.bg!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.