IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как спадът на цената на петрола усложнява икономическата програма на Саудитска Арабия

Приходите от петрол съставляват 62% от държавния бюджет миналата година

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Саудитска Арабия, чието богатство е неразривно свързано с приходите от петрол, е изправена пред нарастващ натиск да увеличи дълга или да намали разходите след спада на цените на суровината, което усложнява плановете за финансиране на амбициозна програма за диверсификация на икономиката, предава Ройтерс.

Цените на петрола паднаха до почти четиригодишно дъно поради опасения, че търговска война ще удари глобалния растеж и след изненадващо решение на някои производители на петрол от ОПЕК+, включително Саудитска Арабия, да увеличат плановете си за добив.

Спадът на цените заплашва да изтрие десетки милиарди долари саудитски приходи, заедно с планирания спад на дивидентите от контролирания от държавата енергиен гигант Saudi Aramco.

Международният валутен фонд и икономисти изчисляват, че Рияд се нуждае от цени на петрола над 90 долара за барел, за да балансира бюджета си. Референтните цени на Brent паднаха под $65 тази седмица.

Публичният инвестиционен фонд на стойност 925 милиарда долара, който ръководи Vision 2030, също отчасти разчита на петрола, включително чрез акциите си в Aramco.

„Саудитска Арабия вероятно ще разчита на дългово финансиране и ще трябва да отложи или намали някои планирани възлагания на договори, като се има предвид, че 2024 г. вече е в двоен дефицит“, каза Карън Йънг, старши изследовател в Центъра за глобална енергийна политика на Колумбийския университет, имайки предвид фискалните дефицити и дефицитите по текущата сметка.

Преди обявяването на американските мита тя каза, че анализаторите са очаквали държавният дълг на Саудитска Арабия да нарасне със 100 милиарда долара през следващите три години. Той скочи с 16% до над 324 милиарда долара през 2024 г., показват официални данни.

Дивидентите на Aramco също се очаква да намалеят с една трета тази година, което означава, че правителството и PIF ще получат съответно около 32 милиарда долара и 6 милиарда долара по-малко, показват изчисленията на Ройтерс. Петролът генерира 62% от държавните приходи миналата година. Рияд не е прогнозирал приходи от петрол тази година, но в бюджета си за 2025 г., публикуван през ноември, прогнозира спад от 3,7% в общите приходи.

Саудитска Арабия беше сред най-големите емитенти на дългове на нововъзникващите пазари миналата година и правителството вече е набрало 14,4 милиарда долара облигации тази година.

Предстоящите проекти включват зимните Азиатски игри през 2029 г., които ще включват изкуствен сняг и изкуствено създадено сладководно езеро, и Световната купа през 2034 г., за която ще бъдат построени 11 нови стадиона, а други ще бъдат реновирани.

Министерството на финансите "рекалибрира и приоритизира" разходите, за да гарантира, че икономиката, включително частният сектор, може да "навакса", като същевременно избягва "прегряване на икономиката", каза говорител.

Сривът на петрола съвпада с геополитическите пренастройки, тъй като президентът на САЩ Доналд Тръмп променя глобалния икономически ред, установен след Втората световна война.

Тръмп оказа натиск върху ОПЕК и нейния де факто лидер Саудитска Арабия да намалят цените на петрола и призова Рияд да инвестира 1 трилион долара в Съединените щати. Той трябва да посети Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства при първото си посещение в чужбина през май.

По-ниските цени на петрола „вероятно ще доведат до допълнително повторно приоритизиране на големи проекти, по-нататъшна рационализация, преразглеждане на сроковете за доставка и намаляване на работната сила по проекта“, каза Нийл Куилиам, сътрудник в програмата за Близкия изток и Северна Африка на базирания в Лондон мозъчен тръст Chatham House.

И все пак правителството вероятно ще приеме краткосрочния риск от по-ниските цени на петрола като заслужаващ дългосрочната полза, каза Куилиам, отбелязвайки, че кралството се радва на ниско съотношение дълг към БВП и доверие от страна на кредиторите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата