Когато Игор Князев се завръща в родното си село Довенке в Харковска област в Украйна след освобождаването му от руските войски, няма нито една непокътната сграда. Околните полета са осеяни с мини, а взривени военни боеприпаси осеяли земята, която е една от най-плодородните в Европа.
Въпреки това Игор, фермер, чието семейство живее в Довенке от поколения, веднага се заема да възстанови живота си. „Купих си металотърсач, научих се как да разчиствам минни полета и започнах да разминирам“, казва той, сякаш това е най-лесното нещо на света. „Досега съм премахнал стотици“.
Започва да строи и нова къща на мястото на разрушената по време на ожесточените боеве, като превръща изхвърлените отломки от военните действия в строителни материали.
Покривът на старата му работилница е бил взривен, но тухлените стени все още са стояли и затова 45-годишният Игор и баща му Анатолий построяват нов покрив и добавят цял нов етаж, който сега се състои от три спални и уютна кухня.
„За стени на горния етаж използвах руски сандъци с ракети „Град“ - казва той. „Напълних щайгите с изолационна пяна и след това ги прикрепих една към друга. Беше доста просто. След това ги запечатахме със строителна пяна и ги боядисахме.“
За отоплителната система на къщата Игор използва празни тръби от руски цистерни, които свързва с печка на дърва. „През зимата тук е топло“, казва той и демонстрира как контролира потока на топлина, като отваря или затваря металните капаци на тръбите, които стърчат във всяка от стаите. Той също така прокара нов водопровод, като използва здравия метален корпус от ракета „Ураган“.
Използването на руските оръжия за унищожение за възстановяване има очевидна символика, но за Игор изборът на строителни материали е чисто прагматичен.
„Тук не беше останало нищо и беше трудно да се купи каквото и да било, така че просто използвах това, което беше наоколо“, казва той. Той споделя дома си, оборудван с баня и кухня, с баща си и майка си Наталия.
Къщата може и да представлява почти военно чудо, но има още много работа, преди Довенке да е напълно в безопасност. Повече от две години след изтласкването на руските сили през септември 2022 г. заплахата от мини остава значителна: въпреки усилията на Игор, стотици червено-бели маркери за минно поле все още опасват селото.
Довенке представлява само малка част от разрушенията, причинени на Украйна от мините. По данни на Организацията на обединените нации страната е най-засегнатата от мини в света, като около една трета от нейната територия - площ, два пъти по-голяма от Шотландия - е замърсена с мини.
Дори ако преките преговори между Киев и Москва в Истанбул доведат до прекратяване на сраженията - нещо, което далеч не е сигурно - Украйна все още ще бъде изправена пред огромна задача да направи страната отново безопасна.
Според Юлия Свириденко, украинския министър на икономиката, която наблюдава усилията за разминиране, ще са необходими до десет години и 21 млрд. паунда, за да се изчистят 80% от територията на страната от мини. По данни на Киев над 330 цивилни граждани, включително 18 деца, са били убити от мини. Повече от 800 души са били ранени.
„Особено болезнено е да се види как възрастни хора, които са прекарали целия си живот в тези села, сега живеят в опасност, без да могат да се радват на достойнството и спокойствието, което заслужават“, каза Свириденко.
Руската армия е използвала над дузина различни видове противопехотни мини, откакто президентът Путин изпрати войски в Украйна през 2022 г. Според Human Rights Watch Русия и Украйна са разположили противотанкови мини, които се нуждаят от поне 100 либри натиск, за да се взривят.
Организацията също така заяви, че има доказателства, които сочат, че украинската армия е поставила противопехотни мини в Харковска област през първите месеци на войната, докато отчаяно се е опитвала да задържи нахлуващата армия на Кремъл. Украйна, която е подписала международен договор от 1997 г. за забрана на използването на тези оръжия, заяви, че разследва това твърдение.
Украйна, най-голямата държава в Европа след Русия, не чака края на войната, за да започне усилията си за обезвреждане на мините.
Роботите, които тежат около един тон и са високи само 85 см, могат да почистват по два хектара на ден, но за постигане на максимална ефективност могат да се използват в групи до 40 души. Те са бронирани, за да се предпазят от атаки с дронове.
„Те са доста лесни за управление, виждате ли?“, казва Борис Дрожак, съосновател на Rovertech, компанията, която произвежда роботите, с помощта на United 24, украинската организация за набиране на средства. Той маневрира Змий, който е изненадващо пъргав за своята маса, през поле и около дървета.
Роботите използват въртящи се метални вериги, за да избутват мини, които след това безопасно се взривяват под металната им рамка. Те се използват и от украинските военни на фронта. „Могат да оцелеят, преминавайки през четири противотанкови мини едновременно“, казва Дрожак. „Никой не е вярвал, че това е възможно.“
Обратно в Довенке Игор си проправяше път през един участък от обрасла земя, когато се натъкна на високоексплозивна осколъчна граната, чийто заряд беше все още непокътнат. След това той посочи към купчина отработени ракети за касетъчни боеприпаси, които лежаха близо до дома му.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Ще ги използвам, за да направя крака за маси. Всички са с еднакъв размер, така че са идеални“, каза той. „Сега просто трябва да взема отнякъде малко лак.“