Хората и животинският свят, милиони години са се адаптирали и вписвали в природните условия, чрез еволюция и борба за оцеляване. Към всяка промяна изискваща и смяна на нещо в начина на живот, било тя и положителна, хората са се отнасяли негативно и с недоверие. Обяснимо, защото промените изискват допълнителни усилия, труд, знания, а това е насилствен процес, нарушаващ вегетацията, спокойствието и възприетата към момента „сигурност”.
http://dedenze.blog.bg/politika/2013/01/07/trudyt-i-homo-sapiens.1039528
Почти при всички известни цивилизации се е формирал израза „лошите вестоносци ги убиват”. До днес, най- тежката задача е да съобщиш лоша вест и независимо от интелекта на хората, негативното отношение към вестоносеца остава въпреки, че той няма нищо общо със събитията и съдържанието на вестта. Даже медиите губят рейтинга си, носейки лоши вести, затова се опитват да пробутват хумористични и шоу програми с весело, разголено, идиотизиращо, скеч – кичозно съдържание.
В българският език звукът „Н” добива лоша слава заради отрицанието „Не” и носи негативна нагласа и енергия. Прочетете бавно, една малка извадка от думи и изрази : не; няма; нула; нищо; не знам; не мога; неприятел; неверен; нищета; необичан; ненормален; ненавист; навлек; неморален; нелоялен; недоволен; невъзпитан; ненаситен; ненужен; неизвестен; несигурен....
Усещате ли негативното въздействие и лошите, житейски асоциаци, които предизвикват, независимо от вашата уж положителна нагласа. Това е така, защото негативните изрази водят до примиреност, обреченост и пасивност, до нещо лошо, но независещо от нас. Тук ще отворя една скоба и разкажа за нещо реално от моя живот, свързано с тези думи: В Институт по електропромишленост през 1981г., отбор от млади, образовани и амбициозни хора, успяхме да създадем секция, занимаваща се с проектиране и изработка на промишлени, модерни машини и съоръжения. Материалната база беше много оскъдна, основно родни изделия и такива от соц. лагера. Като пример мога да посоча, че имахме възможност да използуваме светещи сегментни индикатори само три на брой, производство на ГДР, когато една тайванска фирма предлагаше в каталога си над 5 000 вида !? При тези ограничителни условия, да направиш нещо конкурентно и надеждно си беше един, малък подвиг.
С гордост мога да кажа, че успявахме, участвали сме в 7 изложения – Мадрид, Хановер, Москва ..., продали сме и донесли в България т.н. преводни рубли и западни марки. Имах честта да ръководя тези момчета и момичета, работещи за нищожни заплати, но нахъсани и желаещи да направят нещо по- значимо. Живота и условията на труд, раждаха обаче основно думи с негативно съдържание – няма, не знам, не мога, не става, недоставен и пр.... Един ден се събрахме и обявих с окачена табелка „ Забранено е ползуването в служебните разговори на думи започващи с буквата „Н””. Гласувахме и парична глоба, като набраните средства се използуваха за закупуване на кафе и в помощ на сбирки и празненства. Имаше пряк и психологически ефект, работата потръгна по- добре и всеки се опитваше да се справи без думи и оплаквания с отрицателно съдържание. По- късно разбрах, че и мърморкото Станьо е решавал сам служебни проблеми с вечно пияния, единствен, институтски, газов заварчик Джаджо, носейки му домашна каменарка, за да върви работата и да не каже, не става и не може !? След падане на желязната завеса, появата на интернет, стана възможен и достъпа до други култури и народи. Изуми ме факта, че в японския език и бит, при пряк разговор не се употребява думата „Не”. Отказа е интелигентно завоалиран, за да се избегне обидата и негативизма, отрицателната реакция. Думи с негативно значение се употребяват в много редки случаи. Уважението към красивото, природата и хората, е в основата на японската култура и бит, което ги прави една от най- цивилизованите нации в света. Въпросите свързани с чест и достойнство, зачитане правата на другите, са различни от европейските и американските. Бедите и добрите неща се приемат общо от цялата нация. Да те откроят, издигнат и похвалят индивидуално, ги притеснява и не носи престиж и голяма радост. Това е базата, при ограничена, малка територия, липса на природни богатства, висока интензивност на земетресения и природни бедствия, да са на челно място в света по жизнен стандарт и развита, уникална култура.
Сега се тествайте самостоятелно, проследете реакцията си, всяко ново нещо, даже всяко съобщение, първо предизвиква отрицателна реакция и негативизъм ! Това става, преди още разума да е преработил и анализирал информацията !? При българите се е превърнало в лош инстикт, да кажем бързо „не” , а после да мислим, така често изпадаме в смешни и неудобни ситуации. Стремежа към бързо забогатяване с малко труд и много келепир, са в основата на негативното заболяване. Липсата на знания и ценности, неформиращи материални приходи като духовност, житейска философия, естетика и морал, са катализаторите на болестта. Трябва поне в дома си да забраним думи започващи с „Н” и носещи негативизъм, успеха е доказан и сигурен ! Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.