IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

20 милиона са посетили нашата палата в Шанхай


Обратно в новината

Коментари

Напиши коментар Коментари

21
контра
преди 15 години
Харесвам 3 Не харесвам 0
интересно е как чужденецът Санди Макдоналд вижда участието на България на експото на фона на останалите държави. Авторът оценява широката рекламна кампания, с която китайското правителство успява да привлече посетители. От секундата, в която съм стъпил в Китай някаква посредствена, но запомняща се музика атакува слуха ми и ме убеждава да си купя билет за експото. Поддадох й се най-накрая... Световното експо в Шанхай 2010 е замислено като възможност всяка държава да представи най-доброто от себе си в сферата на науката и технологиите на една световна сцена. Изложението е разделено в няколко павилиона. Както можете да си представите, най-големите са на САЩ, Великобритания, Германия и т.н. Всички те осъзнават важността да покажат на китайците и другите чуждестранни посетители какво са постигнали в областта на високите технологии. По-малките страни си делят един павилион, а за най-малките има заделено по-малко място, пише журналистът.В секундата, в която минах през проверката за сигурност, просветна светкавица, небето се отвори и заваля. А когато тук вали, наистина вали Задачата ми бе да намеря щанда на България. Не бях улучил най-подходящия ден да търся игла в купа сено. Скачах от козирка на козирка и така се добрах до палатата на европейските държави, описва патилата си авторът. Там той среща случайно мъж, приличащ на българин и го моли да го упъти към българския щанд. Без особен ентусиазъм Петър му посочва накъде да продължи, а след това го удря на молба: Европеец ли сте? попита ме. Моля ви, кажете на познатите си, че умираме от глад. Изпратиха ни тук, но парите за проекта свършиха и не са ни плащали от 4 месеца. Какво да правим?.Санди Макдоналд не коментира тази случка. Вероятно от куртоазия, а може би и защото не е в течение на драмата, разиграла се около участието на страната в Експо 2010. Както Bulgaria News вече писа, в края на април финансовият министър Симеон Дянков отказа да доплати близо 2,5 милиона лева за изграждането на щанда с аргумент, че не е получил отчет как са похарчени вече дадените 2,2 милиона. Организацията на националното участие, включително изграждането на националния павилион беше възложена на Международен панаир Пловдив АД още през 2008 г. с решение на Министерски съвет. Без конкурс, въпреки, че по това време панаирът дефакто не беше вече държавно дружество. Управляваното от Георги Гергов дружество не успя или не пожела да даде навреме отчет за какво са похарчени парите от бюджета и така в началото на май се получи скандалната ситуация при вече изграден някакъв щанд, България да е пред отказване от участие в изложението. Очевидно министър Дянков е успял някак да аргументира организаторите да отворят щанда и да не се излагаме, но явно е било за сметка на служителите на панаира...Вече подгизнал до кости, пробягах до една суперскъпа, стратегически разположена, а в момента изоставена сергия за сладолед, после до друга и се гмурнах с облекчение в стаята на Черна гора. продължава разказът си Макдоналд. - До мен се приближи млада дама. Мога ли да ви бъда полезна? Да, надявам се. Казаха ми, че щандът на България е някъде тук. Да отвърна тя, точно до нас, но защо не поостанете за малко и не опитате от чудесните ни вина, най-добрите на Балканите? Отклоних поканата и моментално се хвърлих за пореден път под стената от дъжд. Сигурно щяха да ми предложат ракия за неволите ми. Надеждата е мощен източник на мотивация.Но всуе! Шотландец по къси панталони и мокра тениска по никакъв начин не може да привлече вниманието на домакините на българския щанд. Те, освен, че не им плащат, са и подчинени на Христина Колева сестра на Георги Гергов и лице, представляващо пловдивския Панаир по света и у нас. Членовете на това семейство не са пример за щедро гостоприемство, но и госпожата е със селскостопански техникум там учат кога да сеят ечемика, не как да посрещат гости и за какво служат световните изложения!Влязох в зоната с надпис България. Един гледащ твърде отегчено китайски охранител вдигна поглед от книгата си на бюрото. Изгледа ме от главата до петите и отново се върна към романа. Вътре няколко китайски посетители се мотаеха около статичната експозиция. Изглеждаха все едно са влезли само за да се избавят от пороя. Бих им го простил в ден като този.Големи фотографии показваха типична българска архитектура. Имаше манекен, облечен в национална носия, но за разлика от другите изложители, без значение малки или големи, тук нищо не загатваше и дума за развитие в бъдещето. Не беше изложено нищо, свързано с модерния дизайн или техническите иновации. И което е още по-лошо, никой не ме поздрави с усмивка, камо ли с ракия на входа. Тръгнах си от българската експозиция дълбоко натъжен. България бе изгубила още една възможност да покаже, че е част от модерния свят, а не бележка под линия в някоя стара историческа книга, завършва Санди Макдоналд, възмутен от непрофесионализма на организаторите.... Работниците на българския щанд на ЕКСПО`2010, стопанисван от Международен панаир - Пловдив, не са получавали пари 4 месеца, както самите те признават пред шотландския журналист. Но пък горките хора ще имат удоволствието да видят на живо "Брад Пит с очила". Неизвестно поради каква причина за Шанхай на 16 септември заминава в командиравка финансовият министър Симеон Дянков. *Авторът е шотландски журналист, живял и работил в България, почитател на българските култура, нрави и обичаи. Отношението му към страната ни е като към втора родина, но без да пести критики към необяснимите за него пасивност и негативизъм на българите.
отговор Сигнализирай
20
SJ
преди 15 години
Харесвам 3 Не харесвам 0
И липса на писменост-пишем на латиница,както се вижда! :)Гордост !
отговор Сигнализирай
19
asi
преди 15 години
Харесвам 1 Не харесвам 1
I NIE BALGARITE IMAME S KAKVO DA SE PREDSTAVIM NA SVETA- NACETO VINO, KISELO MLIAKO,SIRENE! NE MOGA DA VI OPICA RADOSTTA I GORDOSTTA ,KOYTO IZPITAX V DALECHNA AVSTRALIA V GOLIAM SUPERMARKET NAPISANO S GOLEMI BUKVI- BALGARSKO SIRENE.
отговор Сигнализирай
18
bai ganio
преди 15 години
Харесвам 3 Не харесвам 0
manqk ako iskash da znaesh v mnogo durjavi kiseloto mlqko e mit ako shte i milioni da davash nqma ot kade da si kupish taka che kato ne si napuskal smotanoto si selo za v budeshte se postarai da ne go napuskash pak g....k
отговор Сигнализирай
17
Анонимен
преди 15 години
Харесвам 4 Не харесвам 5
Скрийте се вече с това кисело млщко , че станахте смешни
отговор Сигнализирай
16
Кеф
преди 15 години
Харесвам 10 Не харесвам 0
Сега чакаме 100 млн китайски туристи на ски в Банско и после още 100 на плаж в Слънчев бряг, ураааа !
отговор Сигнализирай
15
Вива
преди 15 години
Харесвам 3 Не харесвам 0
Големи сте умници. Къде пише, че са минавали един по един? :)))))))
отговор Сигнализирай
14
свидетел
преди 15 години
Харесвам 7 Не харесвам 0
2 милиона при население 2 милиарда...
отговор Сигнализирай
13
Анонимен
преди 15 години
Харесвам 4 Не харесвам 1
Вероятно една нула е в повече в посочена цифра :D , но и два милиона е пак добре да се запознаят с България и да знаят ,че я има.
отговор Сигнализирай
12
do chitatelite
преди 15 години
Харесвам 0 Не харесвам 2
tazi krasimira i evstati sa vodechti vav novinite XA XA XA
отговор Сигнализирай
Новини