Близки и приятели се сбогуваха с голямата българска актриса Гинка Станчева. Тя почина на 90-годишна възраст на 4 февруари.
Траурната церемония се състоя в столичния храм "Света София".
Гинка Станчева е първата голяма жена звезда на родното кино. Тя е родена е на 15 юни 1932 г. в София. През 1955 г. завършва ВИТИЗ в класа на проф. Стефан Сърчаджиев и започва кариерата си в Драматичен театър в Благоевград в ролята на Блага във "Фиданките цъфтят" на Славчо Красински, където работи до 1958 г. От 1958 до 1992 г. играе на сцената на Народния театър на младежта. От 1993 до 1998 г. работи в частен театър "Барбуков", гастролира в общински театър "Възраждане", Театър 199 и в театри извън София. Има участия в радио и телевизионния театър.
Добива популярност през 1957 г. с ролята си във филма "Земя" на режисьора Захари Жандов, който е първият български филм, спечелил право за участие в конкурсната програма на фестивала в Кан. Станчева се снима в 19 филма, по-значимите сред които са "Любимец 13", "Специалист по всичко" и "Нощем с белите коне", както и първата българска сапунена опера "Семейство Калинкови".
През 2002 г. е наградена с орден "Стара планина" за изключителни приноси към българската култура и по повод 70 години от рождението ѝ. Има пано с нейните отпечатъци на Стената на славата пред Театър 199.
"Това, което най-вероятно младото поколение не знае, е, че това беше първата българска актриса, която изнесе българското кино извън пределите на България още 1957 г. на фестивала в Кан", каза пред журналисти актьорът Христо Мутафчиев. По думите му дори това е достатъчно, за да й се поклоним до земята за това, което е направила и пътеката, която е прокарала в българския театър и българското кино, както и извън пределите на нашата страна.
Мутафчиев сподели, че ще запомни Гинка Станчева с това, че винаги е била усмихната и не на последно място с това, че е била човек, на когото не му се е слизало от сцената. "Много пъти е казвала "играе ми се, играе ми се, играе ми се" – това е болест при актьора", каза още той, цитиран от БГНЕС.
"Там, където съм играл с нея, бяха чудесни представления“, заяви пред журналисти театралният режисьор Стефан Мавродиев. Първата му среща с Гинка Станчева е била през 1972 г., когато тя и съпругът ѝ „са танцували луд рок“.
До пандемията от COVID-19 актрисата играе във формацията „Артисти със сребро в косите“ към Съюза на артистите в България. „Това е най-прекрасният, топъл, светъл човек, когото познавам“, заяви Емилия Цанкова, която си е партнирала с Гинка Станчева в „Артисти със сребро в косите“.
"Тя, когато се качеше на сцената, изгубваше възраст, изчезваха всичките ѝ страдания. Голяма загуба за българския театър и за нас, приятелите", заключи Цанкова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китайската DeepSeek представи тестов AI модел конкурент на Opus 4.8 на Anthropic
България е трета в ЕС по годишен ръст на цените на горивата през юли
Георги Ангелов: Задават се нови проекти за чипове в България
UBS повиши целта си за S&P 500 в края на годината до 8100 пункта
КЗК откри нов картел при обществените поръчки – този път за строителна техника
К. Бошов: Ще чуем миноритарните акционери, но няма да сваляме „Еврохолд България“ от борсата
Прокуратурата: Неприемливи са публичните предупреждения на Демерджиев
Нови правила за ВиК дружествата: КЕВР прие важна наредба
Акция на МВР: 182-ма пияни и 37 дрогирани шофьори са засечени за седмица
Рецепта за сочни свински пържоли с гъби и топено сирене
Катастрофа затруднява движението по пътя Велико Търново - Елена
Бразилец приключи с Юве
Браво! Наш тенисист е в Топ 4 в Сърбия
Националите ще гонят медали на Европейското
Времето пообърка подготовката за подновяването на сезона във Формула 1
Готви се бомбастичен трансфер! Лейкърс пожела Йокич
Арсенал завърши трансфера на Конса, той дебютира срещу Вила
3 зодии с повече късмет в седмицата от 24 до 30 август 2026
9 летни храни срещу задържане на излишни течности
Нумерологична прогноза за септември 2026
Тирамису с йогурт
Какво символизира появата на скакалец в дома според фъншуй?
Маникюри за късмет и пари през септември (+Снимки)
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
АПАЗ се обяви против практиката пациенти да осигуряват кръв, за да бъдат оперирани
Украйна санкционира „Маша и Мечока“
КЗК установи картел при обществени поръчки за строителна техника
Варненче донесе сребърен медал за България от олимпиада по география
Драстичният спад на нивото на Дунав разкри опасни следи от миналото
Закритият басейн „Д-р Любен Лазаров“ временно няма да работи
Задържаха мъж от Калофер за отравянето на лешоядите в Стара планина