Българското правителство вече е в режим на плавно въвеждане на еврото, заяви премиерът Росен Желязков по време на брифинг В Министерски съвет по повод положителния конвергентен доклад на ЕК и ЕЦБ за присъединяването на страната ни към еврозоната.
Днес бяха публикувани докладите по отношение на оценяването на България за изпълнение на критериите за конвергенция. Това са т. нар. критерии от Маастрихт, по силата на които всяка държава-членка на ЕС тогава, когато изпълни тези показатели, които се оценяват - те са четири (дълг, дефицит, ценова стабилност, дълготраен лихвен процент) да подаде искане за доклад или процедура по оценяване да бъде анализирано финансовото и икономическо състояние и изпълнението на тези критерии и при тяхното изпълнение да се определи дата за присъединяване към еврозоната.
Премиерът посочи, че това задължение е поето от всяка държава-членка в ЕС, с изключение на Дания. Страните, които бяха присъединени към ЕС 2004, 2007 и 2013 г. бяха държави-членки с дерогация, което означава, че не покриват тези критерии, посочи Желязков.
"Голяма част от тях вече са част от еврозоната като Латвия, Литва, Естония, Словения, Хърватска. Ние бяхме преди Хърватска в този процес, след това заедно влезнахме в банковия съюз, заедно влезнахме в т. нар. чакалня, където след нашата принадлежност към ERM-2 трябва да се престои 2 години. Хърватска стана 2022 г. член на ЕС и вече даде плодовете на своето членство в еврозоната. Днес ЕК и ЕЦБ категорично заявиха, че България покрива критериите. Това е повод за гордост на българското общество”, каза в началото на брифинга Желязков.
Той посочи, че страната ни ще се води от няколко принципа - първият е плавното и спокойно въвеждане, а не стихийно въвеждане на европейската валута в България. “Трябва да има спокойствие, предвидимост и прозрачност на процесите. Вторият принцип е предотвратяване на всички възможности за недобросъвестни търговски практики, за спекулиране с надценки и цени, както и злоупотреба с доверието на българските граждани и потребители”, категоричен е премиерът.
Положителният конвергентен доклад е повод за гордост за българското общество, добави по време на брифинга Желязков. “Общество, което от края на 90-те години пое по един мечтан за поколения българи път – да бъде част от съюза на свободните и развити европейски държави. Път, който беше увенчан с успех през 2005 г. и ефективно през 2007 г., откогато сме член на Европейския съюз. Път, преминал през много трудности, през финансова, банкова, дългова криза. През политически кризи, COVID- криза, енергийни кризи, но българите неотклонно, търпеливо, с много труд и усърдие успяха да извоюват това, което други държави не успяха. Извоюваха покриването на критерии, доверието и оценката на европейските институции”, добави премиерът.
Министърът на финансите Теменужка Петкова заяви, че на страна ни и предстои да реализира една от своите стратегически цели – въвеждането на еврото. “Българското правителство е готово да въведе еврото от 1 януари 2026 г. Ние отдавна се готвим за този процес”, бяха думите на Петкова.
“Един месец след решението на Съвета предстои двойното обозначение на цените в лева и евро. Българските граждани и бизнес трябва да бъдат спокойни, че няма да допуснем необосновано поскъпване на цените“, успокои финансовият министър и добави, че още отсега правителството ще работи да се предотврати всеки един опит за необосновано увеличаване на цените.
“България ще има единствено и само полза от приемането на еврото - това означава финансова и икономическа стабилност“, подчерта министър Петкова.
По думите ѝ информационната кампания за еврото ще стартира много сериозно след днешния ден.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Преходният период на MiCA приключва с две регистрирани у нас фирми
По какъв начин цифровизацията в туризма помага за организиране на плажния ден?
В света вече има 3302 милиардери и те стават все по-богати
Потребителското доверие в САЩ се повишава през юни
Кадър на деня за 30 юни
Повечето европейски индекси приключиха последния търговски ден на юни с ръстове
Мъж загина в голям пожар в Гърция, хора се евакуират спешно
"Левски" представи португалския полузащитник Сержиньо
AI се използва активно от 95% от учениците в България
Хороскоп за юли 2026: Кои зодии са любимците на звездите през месеца
Арести за измама с 900 000 евро, замесен е и държавен служител
НА ЖИВО: Кот д'Ивоар - Норвегия 0:0
Тъжна вест! Почина двукратен олимпийски шампион
Историческо! Милан обяви рекорден трансфер
Голям срив очаква Гришо, ако се провали на „Уимбълдън“
Емоционално на „Герена“! 55 години без Непрежалимите - Илия Луков изпя баладата за Гунди и Котков
НА ЖИВО: Левски – Радник 1:0, Рейналдо откри
5 растения, които да отглеждате на сенчеста тераса
Асцендентът – какво разкрива за вас
15 мъдри български поговорки за трудни моменти
Пухкав японски чийзкейк
Месечен хороскоп за юли 2026
Психологът Виктория Дякова: Признаците на тревожност са гадене, нервен стомах, треперене
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Спартак (Варна) привлече юноша на Левски
Представят структурите на МВР за професионалния празник на министерството във Варна
Пуснаха нови 10 000 застрашени есетри в Дунав
Какво време ни очаква в сряда?
Варненка влиза в затвора за неплащане на издръжка на двете си деца
Монахиня с шокиращо твърдение: Извънземните са демони под прикритие
Учени предлагат изкуствено затъмняване на Слънцето като мярка срещу супер Ел Ниньо
Уникален пейзаж: Пустиня в Боливия се превръща в гигантско огледало
Китай вече притежава най-бързия суперкомпютър в света
Учените са озадачени: Откриха една от най-големите структури във Вселената
Разминаване: Кога ще се случи първият безпилотен полет на индийския кораб „Гаганян“