Милиони видове растения и гъби все още не са официално открити, но вече са застрашени от изчезване: изследователи от цял свят, сред които и тези в Кралските ботанически градините "Кю", се опитват да ги идентифицират, за да ускорят опазването им, предаде АФП.
В огромна оранжерия от ковано желязо в градините, западно от британската столица, Рафал Говартс изучава палми и тропически растения, които са там от 1848 г. насам, като някои от екземпляри вече са изчезнали в природата.
След 35 години усърдна работа белгийският ботаник току-що е приключил с огромна задача: в сътрудничество с учени от цял свят е съставил списък на всички известни днес на планетата растения със стъбла и корени.
Смята се, че до момента са открити 350 000 растителни вида, а все още има 100 000, които трябва официално да получат имена. Три четвърти от тях обаче вероятно вече са застрашени от изчезване, сочи докладът за състоянието на растенията и гъбите, публикуван от ботаническата институция.
За да стигнат до това заключение, изследователите съпоставят данните от този списък с "червената книга" на Международния съюз за опазване на природата.
Заради заплахата, която климатичните промени представляват за тези организми, 200 учени, които стоят зад списъка, "съветват всички новоописани видове да се смятат за застрашени", казва ботаникът Говартс пред АФП.
Според този доклад все още неизвестните дървета, тревисти растения или кактуси вероятно се крият в горите на Бразилия, Китай или Нова Гвинея, в сърцето на отдалечени региони, богати на биоразнообразие, към които учените ще могат да се насочат, за да ускорят "надпреварата" с изменението на климата.
Около 45 процента от вече откритите цъфтящи растения, някои от които виреят във влажната атмосфера на оранжерията "Кю", като черен пипер от южните части на Индия и някои орхидеи, също са застрашени от изчезване.
В лаборатория, разположена под Кралските ботанически градини, Лий Дейвис внимателно обработва останките на еквадорска тарантула, заразена с паразитна гъба, наречена кордицепс, която атакува насекомите, превръща ги в "зомбита" и причинява смъртта им.
С посивялата си брада и татуировките на гъби по ръцете управителят на най-големия фунгариум в света е наясно със съдържанието на хилядите грижливо етикетирани зелени кутии, съдържащи повече от 1,25 милиона изсушени вида гъби.
"Нашите колекции обхващат 150 години изследвания на гъби по света", а ДНК от тези образци се използва като основа за идентифициране и даване на имена на нови видове, обяснява той пред АФП.
Според доклада на градините "Кю" едва десет процента от видовете гъби са идентифицирани от учените от съществуващите общо 2,5 милиона на планетата.
Лаура Мартинес-Сус, директор на отдела за микологични изследвания в ботаническата градина, казва, че е необходимо тези видове да бъдат кръстени и описани, за да се "определят най-добрите начини за тяхното опазване ... в момент, когато преживяваме криза на биологичното разнообразие".
"Това е първата стъпка, за да можем да общуваме с други изследователи, да се опитаме да разберем ролята на тези видове в екосистемите ... и да преценим дали те са застрашени", подчертава тя.
Тези организми с неизвестни ползи могат да бъдат източник на протеини, витамини и минерали. Все още непознатите видове представляват и "огромен неизползван ресурс за нови лекарства" за борба с множествена склероза или някои видове рак, добавя Лий Дейвис.
Тези организми, които живеят в симбиоза с растенията, понастоящем са застрашени от атмосферното замърсяване и инвазивните видове, но само един процент от тях са включени в Червения списък. Затова изследователите призовават да се увеличат усилията за опазване на гъбите по същия начин, както при растенията и животните.
(БТА, Теодора Славянова)

Армията инвеститори на дребно, която напуска биткойна, носи нова пазарна тревога
САЩ губят предимството си при войната на изобретателност и изкуствен интелект
Нарастващите разходи за изкуствен интелект променят начина, по който компаниите избират модели
МВР започва структурна реформа с премахване на звена и дублирани функции
Евтиният петрол е втори шанс за германската икономика да се върне към растеж
Купувачи на имоти се стичат към Испания с търсене на убежище от войната и сътресенията
Кратко обучение и малко практика: Слабата подготовка причинява повече катастрофи (ВИДЕО)
Обедна прогноза
ТИР катастрофира на АМ "Струма" и разля гориво на пътя
Демерджиев: Скоро ще има автентични SMS-и за полетите на Пеевски
Нама друг като него! Мбапе достигна кота 100 с екипа на Франция
Израелци извиват ръцете на Левски
Пълна зала чака нашите срещу Норвегия
Африканска сила! Мароко пренаписва историята на световните първенства
Манчестър Сити отряза мераклиите за Рубен Диаш
Арсенал спазари нападател, праща го в турски гранд
Хората, които винаги виждат най-доброто в някого, пропускат тези 4 червени флага
Поверия за Летен Атанасовден
Задължителни ястия за Летен Атанасовден
Ритуал за здраве на Летен Атанасовден
Друсани картофи с масло
Крехко печено свинско с ароматна глазура
Калин Стоянов: Допълваме сигнала към прокуратурата за разследването срещу Пеевски с нови данни
Борисов: Радев ползва всички ползи, които ГЕРБ донесе, особено еврозоната
Над 1600 участници от 48 държави се събират край Варна за юбилейния Международен летен лагер по бойни изкуства
Вечерните спектакли на Кукления театър във Варна започват днес с гостуващо представление от Румъния
Демерджиев: Има много повече полети, които поразително съвпадат като дати между Пеевски и Атанасова
Тома Биков за Пеевски и Атанасова: Демерджиев допусна гаф
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство