"Цената на неруския петрол на световните пазари гони 100 долара за барел. Цената, по която европейските страни по решение на ЕК, купуват петрол, има таван 60 долара за барел. Когато суровината струва с 40% повече, колко ще струва бензинът и дизелът, след като се преработи петрол от 100 долара? Елементарно. Цената от 2,60 лв. за литър бензин/дизел ще стане около 4 лв. В съседните държави цената е толкова", коментира експертът Явор Куюмджиев в студиото на "Денят ON AIR".
Той изтъкна още фактори, които оказват влияние, като например оскъпяване на транспорта заради количеството.
"Добавяме към това закъснението на кораби, които чакат на опашки, за да минат през Босфора и картинката се
сглобява", добави гостът.
Пред Bulgaria ON AIR Куюмджиев каза дали може нашата рафинерия да работи с неруски петрол.
"Надявам се да останат хора, които знаят какво правят. Има идея да се назначи особен управител на дружеството. Управлението на подобна инсталация е изключително сложно. Изисква се екип от хора, които да осигурят най-малко ритмичност на доставките. Това е сложен баланс на ресурси и хора. Има рискове", обясни енергийният експерт.
По думите му за един месец мениджмънтът на рафинерията трябва да прекрати договори за доставка на руски петрол.
"Горива ще има. Много отдавна други рафинерии в околностите, чак до Австрия, дебнат и чакат нашата рафинерия да се срути, за да вземат нейния пазарен дял. Огромна е разликата дали ще си правите горивата или ще ги внасяте. Нашата държава няма резерви, с които да повлияе на пазара", подчерта Куюмджиев.
Според експерта днешната цена на електричеството на свободния пазар, на който от 1 януари ЕРП-тата трябва да започнат да купуват електроенергия, е 218 лв. за мегаватчас, или близо 22 стотинки за киловатчас.
"Регулираната цена, по която ЕРП-тата трябва да ни продават, е 14 стотинки за киловатчас. В днешния ден разликата е 8 стотинки. Кой ще компенсира тези 8 стотинки на ЕРП-тата?", попита гостът.
Куюмджиев коментира и проблема с либерализацията. "Проблемът е, че доходите са ниски. Когато средната заплата ти е 2000 лв., има огромно значение дали ще плащаш 50 или 100 лв. България към момента е с третата най-ниска цена за бита в целия ЕС. Развитите пазари ще доведат до нормализиране на ситуацията, но липсата на перспектива затруднява гражданите. Ние сме част от общата европейска структура", обясни Явор Куюмджиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Шофьор на линейка загина при катастрофа с автобус край Велико Търново
Калушев е погребан в Централните софийски гробища
Имен ден на 22 март празнуват Лия, Росен, Росица
Ватман хлопнал вратите под носа на пътник: "Ще се научите да идвате навреме"
Отлични финанси за четири зодии през април
Рецепта за дубайски трюфели с шамфъстък
ВИДЕО: Борнемут – Манчестър Юн
ВИДЕО: Септември – Арда
Мачовете по телевизията днес, 22 март
Евертън натупа здраво Челси с 3:0 и излезе 7-и
ЦСКА излиза да смачка бивш на Левски
Драма в Италия: Милан и Торино си набутаха 5 гола
Нумерологична прогноза за 22 март
Таро карта за 22 март, неделя
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Кметът на "Аспарухово" обсъди със съкварталците си премахването на дървета над ул. „Моряшка“
Седмичен хороскоп 23 - 29 март 2026
Стана ясен максималният размер на глобата, която Бербатов ще плати заради пистолета
Черно море загуби с 1:2 при гостуването си на Левски
Премахват 15 автомобила от улиците в кварталите "Младост" и "Трошево"
Иван Демерджиев е бил разпитван като свидетел по сигнал в Национална полиция
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона