Ерата на глобалното затопляне приключи, идва ерата на глобалното кипене

Официално: Юли е най-горещият месец, регистриран някога
8 авг 2023 15:56, Нели Христова
84
Ерата на глобалното затопляне приключи, идва ерата на глобалното кипене
Снимка: БГНЕС

Юли 2023 г. с лекота счупи рекорда за най-горещ месец, регистриран някога на Земята, надминавайки предишния рекорд, който беше юли 2019 г., с 0,33 °C, съобщи европейската климатична служба "Коперник".

Белязан от горещини и горски пожари по целия свят, през миналия месец средната температура на въздуха е била с 0,72 °C по-висока от последните средни стойности за юли от 1991 - 2020 г., се казва в доклада.

Глобалното затопляне с около 1,2 °C от края на XIX в. насам, предизвикано от изгарянето на изкопаеми горива, е направило горещите вълни по-горещи, по-дълги и по-чести. Засилили са се и други екстремни метеорологични явления като бури и наводнения.

"Горещини бяха регистрирани в множество региони на Северното полукълбо, включително в Южна Европа. Значително по-високи от средните температури се наблюдаваха в няколко южноамерикански държави и в голяма част от Антарктида", заявиха от обсерваторията на ЕС за климата "Коперник".

"Средната глобална температура за 2023 г. е третата най-висока в историята - 0, 43°C спрямо периода 1991-2020 г., в сравнение с 0,49°C за 2016 г. и 0,48°C за 2020 г. Разликата между 2023 г. и 2016 г. се очаква да намалее през следващите месеци, тъй като последните месеци на 2016 г. бяха сравнително хладни, докато останалата част от 2023 г. се очаква да бъде сравнително топла с развитието на явлението Ел Ниньо.

Учените бяха предупредили, че юли може да достигне нов рекорд.

Световният океан също отбеляза нов температурен рекорд, което породи опасения за последващите ефекти върху климата на планетата, морския живот и крайбрежните общности.

По данни на климатичната обсерватория на Европейския съюз на 30 юли температурата на повърхността на океаните се е повишила до 20,96°C.

Предишният рекорд е бил 20,95°С през март 2016 г., съобщи по-рано за АФП говорител на службата за климатични промени "Коперник".

Изследваните проби не са включвали полярните региони.

Тежки последици

"Току-що станахме свидетели на това как глобалните температури на въздуха и на повърхността на световния океан поставиха нови рекорди през юли. Тези рекорди имат тежки последици както за хората, така и за планетата, която е изложена на все по-чести и интензивни екстремни явления", заяви Саманта Бърджес, заместник-директор на службата на ЕС за борба с изменението на климата "Коперник".

"Понастоящем 2023 г. е третата най-топла година досега - с 0,43 °C над средната стойност за последните години, а средната глобална температура през юли е с 1,5 °C над прединдустриалните нива.

"Дори това да е само временно, то показва спешната необходимост от амбициозни усилия за намаляване на глобалните емисии на парникови газове, които са основният двигател на тези рекорди", каза тя.

Горски пожари опустошиха обширни територии в Гърция и опожариха 12 милиона хектара в Канада, а Южна Европа, части от Северна Африка, южните части на САЩ и някои части на Китай се оказаха подложени на унищожителна гореща вълна.

Смъртоносните дъждове, които връхлетяха китайската столица Пекин през последните дни, бяха най-силните от началото на записите преди 140 години.

Карло Буонтемпо, директор на "Коперник", заяви по-рано, че температурите през този период са били "забележителни".

Освен тези официални данни, той заяви, че косвени данни за климата като пръстени на дървета или ледени ядра, които се отнасят за предишни периоди, показват, че температурите, наблюдавани през периода, може да се окажат "безпрецедентни в нашата история през последните няколко хиляди години".

Възможно е да са дори по-дълги, "от порядъка на 100 000 години", каза той.

Ръководителят на ООН Антонио Гутериш наскоро отправи призив SOS.

"Изменението на климата е тук. То е ужасяващо. И това е само началото", каза Гутериш, призовавайки за незабавни и смели действия за намаляване на емисиите, които нагряват планетата.

"Ерата на глобалното затопляне приключи; настъпи ерата на глобалното кипене."/БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


84
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Във Варна точката на кипене достигна 22 градуса. Метнал съм няколко пържоли да се пекат на капака на колата.
10
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Флората се нуждае от СО2 иначе умира
9
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
"Глобалното затопляне с около 1,2 C от края на XIX в. ..." е в рамките на статистическата грешка!!! Да не говорим за напредъка на технологията на измерване. 2023 била ТРЕТАТА с най-високи температури през юли, през последните години, с цели 1,5 C над прединдустриалните нива. Т.е. говорим си пак за XIX век. Май с напредването на технологиите, измерванията стават по-точни и по-всеобхватни, затова СРЕДНОТО им е високо. Затова, в крайна сметка събират пари за деиндустриализация.
8
3
 
9
 
! Отговори
Джон преди 9 месеца
А ще кажете ши нещо за разхищенията. Хора имат по 5 автомобила ,100 ризи ,50 чифта обувки. Пътуват от точка А до точка Б със самолети ,хеликоптери и не знам си още какво.Айде стига промовахте мозъци и ако ще правите нещо по темата ударете където трябва ,не ни занимавайте с глупости.
7
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Енергията от Слънцето, която попада мърху Земята за 1 Ден и приблизително равна на енергията, която хората генерират за 1 Година! Т.е. 1:365 !!!
6
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Естествени природни цикли, които някои се опитват да използват за налагане на тотален контрол върху човечеството. Нема да стане.
5
2
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Дойде ерата на безмерните правителствени лъжи и потъпкване на всякакви човешки права.
4
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
В момента кипя на 21 градуса дневна температура.
3
1
 
20
 
! Отговори
Ледена епоха? преди 9 месеца
Нека позная "глобалните горещи вълни в следствие на човешката дейност..." (от една друга еко-пропагандна статия)
2
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Aма това хич не прилича на елементарна пропаганда, ама хич. хи хи хи
1
1
 
29
 
! Отговори
Angel преди 9 месеца
Кои сме ние хората, да се правим на толкова значими. От нашата дейност се променя климата. Глупостите на таркалета. Чудят се как да ни баламосват, манипулират и изпразнят джобовете ни

Спонсорирани публикации