Диян Стаматов: Трябват промени в изпита след 7-ми клас

Нужна е промяна и на видовете изпити
12 юни 2023 13:29, Стела Стоянова
26
Диян Стаматов: Трябват промени в изпита след 7-ми клас
Снимка БГНЕС

Промяна във формата и съдържанието на изпита след 7-ми клас поиска директорът на 119-то СУ и председател на един от директорските работодателски съюзи Диян Стаматов. На страницата си във фейсбук той коментира кои промени са най-належащи. Ето част от поста му:

С годините, с времето, така направихме, че най-отговорен, ангажиран и определящ стана изпитът след седми клас.

Всички други, наречени по нашенски сложно национални външни оценявания, са просто една статистика. Уж трябваше да се правят анализи, оценки и последващи корекции в учебните планове и програми. Само уж…Иначе нищо не се прави. Освен още по-сложни учебници.

Причините са различни. Всяка една от тях все по-маловажни.

Седмокласниците се подготвят, четат и надпреварват за този изпит, далеч повече от всеки друг в системата ни. Родителите хвърлят баснословни пари за частни уроци. Накрая истината е, че за всеки има място в родната образователна система. Разбира се, най-добрите или онези с повече късмет влизат в най-мечтаното училище.

След толкова изпити, след много повтаряния, леко гневен и също толкова напорист съм убеден, че е необходима кардинална промяна.

Промяна на формата на изпита (този е тромав, ретро);

Промяна на съдържанието на изпита (едни стандартни въпроси за твърде нестандартно поколение);

Промяна на видовете изпити (от 30 години измерваме всичко с математика и български, а очакваме да имаме специалисти по различни дисциплини; тук учениците задават въпроса: Защо да уча Биология, Химия, Физика, История, География, Музика, Изобразително изкуство, Технологии и предприемачество, след като изпитите са само по български и математика? Това къде ще ми трябва?

И така всяка година.

Още по темата

Дано имат късмет тазгодишните седмокласници.

Дано, вкарани в рамката на стандартизираните тестове да намерят правилния отговор.

Лошо е, когато държавата повтаря колко неграмотно поколение расте, а не прави нищо, за да си подготви успешно поколение.

Изпитът на седмокласниците по български език и литература е утре. Тест ще държат и учениците от 10-ти клас.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


26
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
1
 
15
 
! Отговори
Живял-видял преди 10 месеца
До D 1 Прав си! Аз бях сред най-слабите ученици през 70-те г. получавах предимно тройки и четворки, чат-пат някоя петица. Но и досега не правя правописни грешки, само някъде може да изпусна някоя запетайка. В онова време дори най-слабите четяхме в пъти повече от сегашните отличници
4
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Изоитите наистина трябва да включват всички предмети. Включително музика и изобразително изкуство. Защото учебниците си остават учебници, почти никой преподавател по музика или изобразително изкуство не преподава съответното изкуство. След това виждаме, че и отличници са гола вода в цели сектори на човешката цивилизация. Подозирам, че може и да е умнишлено, зашото 1, в Щатите няма министерство на култирата въобще, 2. "Културата", която ни се налага, е Сммммърт, насилие, извратеност -
3
4
 
16
 
! Отговори
123 преди 10 месеца
Защо е целият този стрес за децата и родителите. То да те приемат след 7 клас стана по- трудно отколкото да се запиеш да следваш висше. Вземете се опомнете най-накрая и спрете с абсурдите. Направете така, че на децата да им е интересно в училище и сами да искат да ходат с желание, а не да се питат "За какво го уча това?".
2
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Трябва незабавна смяна на гербавите директори като този Стаматов.
1
2
 
30
 
! Отговори
D преди 10 месеца
Май не виждате по далеч от носа си. Не разбрахте ли, че тези тестове и изпити не помагат на образованието. Децата повече затъпяват. Вземете поколение 60, 70, 80 това са хората с инстински знания от училище. От сън да го буднат ще смята всякакъв вид задачи, същото е с писменността. Но и тогава дисциплината беше различна. Може би от там трябва да се започне.