Липсата на работна ръка е една от най-големите пречки пред бизнеса

БСК представи резултатите от традиционното си онлайн-допитване
18 дек 2023 14:00, Анисия Иванова
94
Липсата на работна ръка е една от най-големите пречки пред бизнеса
Снимка: БГНЕС

БСК представи резултатите от традиционното си онлайн-допитване до членовете на Камарата, проведено в периода 10 ноември – 10 декември 2023 г. сред 784 микро-, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на икономиката. В пресконференцията участваха председателят на УС на БСК Добри Митрев и зам.-председателите Мария Минчева и Станислав Попдончев, както и доц. д-р Щерьо Ножаров – икономически съветник в БСК.

Проучването се осъществява за 19-та поредна година, а целта е да се изследва състоянието на бизнеса в настоящите макроикономически условия. Основните теми са свързани с отражението на политическите процеси в международен и национален план върху бизнеса в България, както и с бизнес планирането за следващата календарна година.

Основни резултати от анкетното проучване

През 2023 г. продължава негативната тенденция, започнала през 2020 г. и провокирана от ковид-кризата, а впоследствие добавилите се енергийна криза и военен конфликт в Украйна. Участниците в анкетата дават преобладаващо негативна оценка на състоянието и на бизнес климата, и на собствените им фирми. Подобряване на бизнес климата виждат едва 14% от анкетираните, а по-добряване на състоянието на компаниите отчитат 22%. Спрямо предходната година има едва забележим оптимизъм в оценките, но ефектите от кризата са силно видими.

Натрупалите се през последните 2-3 години множество кризи неминуемо се отразиха върху показателите на фирмите, като всички те бележат драстични спадове спрямо предкризисната 2019 г. Намаляват обемите на производството и продажбите, както и външните пазари. Най-малко засегнати са заплатите, които през 2023 г. се увеличават в 71% от фирмите.

Най-големите пречки пред бизнеса, според участниците в анкетата, са липсата на работна ръка (75%), бюрокрацията, регулаторната тежест (62%) и често променящата се нормативна уредба (61%). Следващите по степен на важност проблеми са корупцията (59%), неефективната съдебна система (41%), ниското качество на административното обслужване и недостатъчния брой административни електронни услуги (43%). Всеки трети анкетиран (31%) откроява като проблем насаждането на негативизъм спрямо бизнеса, за всеки четвърти (25%) проблем е сивата икономика, а за 15% - състоянието на инфраструктурата.

По отношение на работната ръка, след моментния спад през 2020 г., през следващите години тенденцията отново е към ръст на търсенето най-вече на изпълнителски състав и тесни специалисти, и в по-малка степен на административен и ръководен персонал. През 2023 г. сериозно нараства и търсенето на общи работници.

Повишава се делът на анкетираните, които одобряват присъединяването на България към Еврозоната (60% през 2023 г. спрямо 47% през 2021 г.) и сериозно намаляват отговорите „не мога да преценя“ (от 27% през 2021 г. на 13% през 2023 г.), което показва повишаване на степента на информираност по темата.

50% от анкетираните виждат своето място сред проектите по НПВУ, което е тройно повече от 2021 г., когато едва 17% са отговорили, че някой от проектите по НПВУ би могъл да подкрепи дейността на компаниите им.

Традиционно, между 30 и 40 процента от участниците в годишните анкети на БСК са оптимисти за бъдещето на икономиката. Най-много песимисти е имало през 2011 и през 2020 г. – в първия случай след финансовата криза от 2009-2010 г., а във втория – заради ковид кризата. След отшумяването на ковид кризата, през 2021 г. традиционният оптимизъм се завърна за кратко (31%), но той бързо беше попарен от реалностите през 2022 и 2023 г., и в тазгодишното ни проучване отново преобладават песимистите – 43%.

Рисковете пред развитието на българската икономика мнозинството от анкетираните виждат в очакван ръст на цените и инфлацията, фискалната и регулаторна тежест, както и цената на труда. 67% очакват забавянето на глобалния растеж да се отрази негативно на техните бизнес показатели и през 2024 г. Сериозен песимизъм има и по отношение на европейските регулации в областта на екологията, от които негативно влияние очакват 56%, като е налице известно влошаване на очакванията спрямо тези от края на миналата година.

Плановете за 2024 г.:

- Очакванията за покачване на цените и, по-конкретно – на цената на труда, кара повечето работодатели (67%) да включват в плановете си за 2024 г. ръст на възнагражденията.
- Почти половината от анкетираните (44%) планират да увеличат обема на производството си, както и гамата от предлагани продукти/услуги (49%).
- 32% от участниците в проучването ще търсят нови пазари.
- 30% са тези, които планират да увеличат инвестициите си в нови мощности.
- Сред приоритетите на 44% от анкетирането са инвестициите в развитие/обучение на персонала, а 30% възнамеряват да открият нови работни места.
- Високите енергийни цени принуждават бизнеса да търси начини за повишаване на енергийната ефективност на компаниите – 44% от анкетираните имат такива планове, 14% вече са инвестирали в тази посока, но 34% не си поставят подобни приоритети. 8% се въздържат, поради липса на финансов ресурс.

- По-голямата част от участниците в проучването планират да инвестират в цифрови технологии или вече са го направили, като едва една-трета от анкети-раните смятат, че нямат нужда от дигитализация на производствените процеси. Най-големите пречки пред дигитализацията са липсата на човешки ресурси с необходимите умения и компетенции (47%), достатъчно финансов ресурс (32%) и недостатъчната информация за най-добри налични технологии (19%).

На база провежданите през годините годишни анкетни проучвания, БСК представя индекс за динамиката на бизнес климата, който показва през каква фаза преминава икономиката ни през съответната година - „възстановяване“, „подем“, „забавяне“ или „криза“. За базова година ползваме 2015-та, а данните показват следното:

- От 2016 г. следва 4-годишен цикъл на подем до 2019 г., достигащ своя връх през 2017 г.
- През 2020 година пандемията от COVID-19 хвърля страната в екстремна за наблюдавания период ситуация на криза.
- Започналото през 2021 г. възстановяване е прекъснато през 2022 г., когато според проучването на БСК страната отново навлиза в кризисната зона.
- През 2023 г. навлизаме в квадранта на „забавяне“. Въпреки че оценката за състоянието на икономиката се подобрява, очакванията остават ниски и все още не можем да говорим за възстановяване и подем.

По време на днешната пресконференция БСК представи за първи път своя индекс „Ефективност на икономическата политика“ (BIA Index), който обхваща т.нар. „Образцов триъгълник на икономическата политика“ , включващ три стълба: стимулиране на инвестициите, провеждане на структурни реформи и осигуряване на отговорни фискални политики. BIA Index измерва развитието на страната ни именно в тези три направления, като всяко от тях е оценено по подбрани показатели.

Проучването обхваща 27 икономики на страните-членки на Европейския съюз и е базирано на официални и доказани източници на информация.

BIA Index цели да се превърне в аналитичен инструмент за идентифициране на конкретни слабости на българската икономическа политика, чието преодоляване може да доведе до по-висока конкурентоспособност на националната икономика и постигането на дългосрочен конвергентен икономически растеж.

Класирането по трите стълба на индекса показва следното:

- Първи стълб „Инвестиции и иновации“: И през 2021, и през 2022 г. България заема последното 27-мо място в ЕС. За сравнение, Румъния е на 23-то място, Хърватия - 22-ро място, Естония - 12-то място, Литва - 15-то място, Латвия - 21-во място. Първите три места в ЕС-27 за 2022 г. са за Швеция, Дания и Ирландия. По този стълб България получава 22,76 точки (от общо 100), която я поставя в позиция „лошо изпълнение“. Това означава, че досега използваните публични политики за стимулиране на инвестициите и иновациите не произвеждат желания ефект и водят до неефективно разходване на публични средства.

- Втори стълб „Реформи и институционална среда“: И през 2021, и през 2022 г. България заема последното 27-мо място в ЕС и по този стълб. За сравнение, Румъния е на 25-то място, Хърватия - 20-то, Естония - 4-то място, Литва - 8-мо място, Латвия - 16-то място. Първите три места в ЕС през 2022 г. по този втори стълб са заети от Ирландия, Финландия и Люксембург. По този стълб България получава 33,93 точки (от общо 100), която я поставя в позиция „лошо изпълнение“. Това означава, че досега използваните публични политики за реформи не произвеждат желания ефект и бизнес средата не стимулира в достатъчна степен инвестициите.

- Трети стълб „Ефективност на бюджетната политика“: През 2022 г. единствено по този стълб България отбелязва напредък и спрямо 2021 г. се изкачва с три позиции до 21-во място. Румъния е на 15-то място, Хърватска - 10-то място, Естония - 12-то място, Литва - 22-ро място, Латвия - 24-то място. България е в долната част на ранкирането на ЕС и по този стълб, въпреки частичното подобрение през 2022 г. спрямо предходната. По този стълб България получава 41,93 точки (от общо 100), която я поставя в позиция „средно изпълнение“. Това означава, че България трябва да запази строгата си фискална дисциплина, която следва в последните десет години, на ниско ниво на държавен дълг спрямо БВП и да цели балансирани бюджети с нулев бюджетен дефицит. Отделно, при анализа по този стълб са идентифицирани слабости, свързани с недостатъчно високо ниво на публични инвестиции, отрицателен нетен експорт и ниска производителност на труда, които следва да бъдат преодолявани.

• Общи изводи:

- България е член на ЕС вече 15 години и, въпреки това, не успява да достигне средното европейско икономическо ниво. Конвергенцията на държавите, които се присъединиха заедно с България към ЕС, е много по-силна, вкл. тази на Румъния, Естония, Латвия, Чехия, Словения. Хърватия, която се присъедини към ЕС след България, през 2013 г., вече е член на Еврозоната и успя само за десет години да изпълни нейните критерии.

- България изостава от ЕС значително по почти всички от използваните показатели за анализ. Това означава, че нейната икономическа политика не произвежда ефективен резултат.

- Необходима е нова концепция за икономическа политика, нови публични политики за стимулиране на инвестициите и иновациите, ако България иска да достигне средните европейски нива в обозримо бъдеще (следващите 15 години).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


94
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
67
3
 
1
 
! Отговори
Каббалист преди 4 месеца
Нещата ще се оправят, когато се появи новият Месия. До тогава капитализма ще се е разпаднал и парите няма да съществуват като концепция. Тепърва ще ни очакват големи сътресения на световно ниво. 3те аврамически религии ще се обединят в една супер религия и ще има мир!
66
3
 
1
 
! Отговори
Хахахахахахахахахаха преди 4 месеца
До Хайде стига, ЛИ е бълвоч, ако не знаеш какво и къде да търсиш. Обявите не са само за ИТ сектроа. Доказахте с един пост, че не знаете как да използвате ЛИ. Радвам се, че не всеки е ИТ :) Все пак нивото трябва да се поддържа високо. Ръчкайте Джобс и Тайгър :) Там има обяви само за мениджъри и управители! Хахаххахаха
65
4
 
6
 
! Отговори
Хайде стига преди 4 месеца
ЛинкедИн същият бълвоч като джобс, и там периодично пускат набирателни обяви. Евентуално да Ви поканят на онлайн фиктивно интервю! Нещата стават с връзки и препоръка! А и обявите са само за Ит сектора. Не всеки е ит и не е необходимо!
64
0
 
4
 
! Отговори
Рекламен График преди 4 месеца
До всички колеги рекламисти, рекламни графици и дизайнери. Научете се да отстоявате позициите си и своите интереси. Отказвайте възложени задачи тип доказателство, че можете да се справите! Всички ние имаме портфолиа. Искайте 2500 нето минимум за графичен дизайнер, изцяло дистанционна работа и плащане на половината сума предварително ако работите с клиенти!Не кандидатствайте по обяви без посочена заплата! Само ще си загубите времето!
63
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Анкета, в Джобс и Тайгър кандидатстват само бачкаторите. Добре платените позиции за висококвалифицираните служители са в ЛинкдИн от много време насам :)
62
1
 
7
 
! Отговори
Анкета преди 4 месеца
Моля, който е кандидатствал по много обяви в джобса и не е получил отговор или обаждане последно време да даде +
61
0
 
7
 
! Отговори
до 42 преди 4 месеца
Да, последно бях контактнат от OZONE.bg с такава "задача", казах им да си я заврат в Д-то :)
60
0
 
24
 
! Отговори
a преди 4 месеца
Назовете нещата поне веднъж с истинските им имена. Заглавието е "Липсата на роби е една от най-големите пречки на българският пишман бизнес"
59
0
 
19
 
! Отговори
маалата преди 4 месеца
Че, кой луд шъ работи за 800 лв. при тази инфлация и ръст на всички цени, бе!? Хората просто стават и напускат държавата, че то дори и брътчедите у маалатъ съ изнесоха по чужбина!
58
2
 
17
 
! Отговори
Разпадащ Морал преди 4 месеца
Работодателите са некоректни защото за съжаление българите и хората по света като цяло станахме много некоректни едни към други. Няма вече проява на емпатия, елементарно възпитание. Ние специално сме един силно опростачен и разединен народ. Липсва доверие между нас. Парите и оттеглянето от Бог грозят човека! Силна завист, злоба, неприязън, агресия, недоверие, апатия. Замислете се.
57
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Как ще има персонал, като няма нито заплащане, нито отношение, нито държава.
56
0
 
15
 
! Отговори
Българ преди 4 месеца
Да са научат да плащат и ше има хора, просто е!
55
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
гърците са световни скъперници,но поне са ме уважавали,а българинът не става за работодател.да не говорим че много от тях нямат качества за предприемачи.познавам такива които работят мърляво със стара техника,а за персонала да не говорим как бг ще има напредък мисията невъзможна 15
54
1
 
2
 
! Отговори
до 39 преди 4 месеца
*** "бургаски", срам за родния ми град с напълно подменено население, повръща ми се вече от твоята ГЛУПОСТ навсякъде! Как не разбра празната ти тиква най-после, че "изборите" нямат никакво значение! Ако имаха, отдавна щяха да са забранени!
53
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Пращайте шефовете на поточните линии. Ама те искат на топличко. Ти знайш аз кой съм?
52
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Изгонихте хората от тука, сега вкарвайте индиянци.
51
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Ами няма! Заплати давате ли, или се правите на Нострадин Ходжа? Нали искахте капитализъм със свобода на предлагането и търсенето. О-о, забравих, че червените комсомолски секретари решиха да започнат капитализъм от 17 век, но без колонии - т.е. с вътрешна експоотация. На Нивова сина й още ли праща пари за българските пенсионери от Америка? На синьото Наде, дъщеря й хабилитира ли се в Сурбоната след като я изгониха от лицея? Домуса закачва ли правилните вериги на бензоеното ядро?
50
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
то само шефове всички станаха. Малко индианец.
49
0
 
9
 
! Отговори
селянин преди 4 месеца
пийте по една студена водичка и тва е
48
0
 
19
 
! Отговори
Дядо Борко преди 4 месеца
Дори и да увеличат заплатите, повечето бизнеси ще измислят всякакви схеми да не ги плащат, я нередовно, я с глоби, я със закъснения. Винаги ще имат причина да не ти платят парите, които си изработил с честен труд. Типичен нашенски манталитет е да не се минем!!!