България трябва да ограничи разходите, залагат дефицит 6,6% за 2023 г.

Според Росица Велкова може да останем без ликвидност
23 окт 2022 15:00, Петя Славова
25
България трябва да ограничи разходите, залагат дефицит 6,6% за 2023 г.
Снимка: БГНЕС

България също трябва да ограничи разходите, да стабилизира приходната част на бюджета, защото в един момент можем да останем без ликвидност. Това каза пред БНТ служебният министър на финансите Росица Велкова. Масово страните в еврозоната намаляват дефицитите си в прогнозата за следващата година, допълни тя. Цяла Европа в момента затяга фискалната дисциплина, което е нормално, защото при вдигане на лихвите, което прави непрекъснато Европейската централна банка, при инвеститорите, които много ограничено предоставят дълг на държавите, България също ще трябва да премине към консолидация и да ограничи разходите.

Към края на октомври очакваме балансирано салдо или лек дефицит, но традиционно през ноември и декември се формират значителен по размер дефицити, защото започва разплащане на капиталови разходи, на дейности, извършвани през годината, допълни министър Велкова. Миналата година до ноември включително сме в излишък и през декември завършваме с 3,5 млрд. лв. дефицит - това ще се случи и тази година, каза още тя.

Още по темата

Имаме три варианта за бюджет, които можем да внесем в Народното събрание и този, който ще съгласуваме с ведомствата и министерствата, както и с Националния съвет за тристранно сътрудничество, е вариантът с дефицит от 6,6 на сто. Този дефицит се формира при запазване на абсолютно всички действащи нормативни актове и политики, без промяна в приходната и разходната част на политиките, посочи министър Велкова. В отговор на въпрос защо се предвижда 6,6 на сто дефицит министър Велкова каза, че Министерството на финансите (МФ) е консервативна институция и следва консервативен подход, но прогнозата не е изключително консервативна, тъй като, ако се види макропрогнозата на Българската народна банка (БНБ), тя е много по-консервативна отколкото залаганата от МФ.

БНБ залага за следващата година ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 0,1 процент, докато МФ залага 1,6 процента. БНБ залага малко по-висока инфлация, отколкото залага МФ. МФ, когато разработи макроикономическата прогноза за растежа на БВП се съобрази с прогнози, разработени от 14 институции, от които три са български. Прогнозите на тези 14 институции за растежа на БВП са между 0,1 и 3,8 на сто и средната стойност е 2,3 процента. Ние залагаме на 1,6 на сто, а БНБ отива на 0,1 процента и не считам, че сме консервативни при разработване на макропрогнозата.

Ние запазваме намалените ставки на ДДС за периода, за който законодателят го е решил – до 1 юли 2023 год. Имаме сериозен ръст при разходите, който произтича от действащите политики, тъй като разходите за персонал се увеличават с 1,9 млрд. лв., за пенсии – с 3,7 млрд. лв, за социално-осигурителни и здравноосигурителни плащания, включително и за пенсии ръстът е 4,9 млрд. лв.

През декември т.г. ще получим 2,6 млрд. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост, но разходът, който ще бъде извършен през т.г., ще е не повече от 100 милиона лева, което означава, че през 2023 г. трябва да наваксаме с инвестиционните разходи по Плана и те да бъдат извършени. В противен случай няма да можем да постигнем резултатите, за да получим следващите плащания по Плана.

За капиталови разходи за т.г. в бюджета са 8,4 млрд. лв, а очакваното изпълнение е да приключим с икономии от един млрд. лв. Трябва да се има предвид, че при актуализацията тези 1,6 млрд. лв., с които допълнително завишихме първото плащане по Плана, са насочени към други разходи, които не са свързани с Плана. По Плана за тази година няма да има разходи повече от сто милиона лева и всичко ще се пренесе в следващата година. Това е причина капиталовите разходи да бъдат завишени за следващата година.

В отговор за какво се предвижда дългът от 16 млрд. лв. за следващата година министър Велкова каза, че при условие, че бюджетът по действащите политики се формира на дефицит от 6,6 на сто от БВП, което е около 11 млрд. лв. дефицит, както и с три милиарда лева рефинансиране на стар дълг, както и би следвало да се осигури поддръжка на фискалния резерв. Така, на около 16 млрд. лв. възлиза необходимостта от нов дълг, при условие, че имаме такъв дефицит. Ако дефицитът бъде намален, тогава и дългът е скачен с дефицита, уточни министър Велкова.

Към края на октомври очакваме балансирано салдо или лек дефицит, но традиционно през ноември и декември се формират значителни по размер дефицити, защото започва разплащане на капиталови разходи, на дейности, извършвани през годината. Миналата година до ноември включително сме в излишък и през декември завършваме с 3,7 млрд. лв. дефицит. Това ще се случи и тази година, тъй като актуализираният Закон за бюджета е приет на дефицит. Очакваме да завършим годината с 5,4 на сто дефицит на начислена основа и 3,4 на сто дефицит на касова основа.

В отговор на въпрос дали има пари в бюджета за повишаване на доходите, минималната работна заплата, за подпомагане на хората в крайна нужда министър Велкова посочи, че подпомагане трябва да се прави на най-уязвимите групи от населението, имащи минимални доходи. Повишаване на заплатите в бюджетната сфера едва ли може държавата да си го позволи, още повече, че разходите за персонал са нараснали изпреварващо спрямо 2019 г. Ако продължаваме да увеличаваме разходите за персонал при това състояние на бюджета, трябва да увеличим дълга и дефицита. Същото се отнася и за пенсиите, посочи още тя.

Към момента очакваме да изпълним заложените в актуализирания закон приходи и очакваме преизпълнение от 200 млн. лв. в приходите, като от тях 150 млн. лв. са от социално-осигурителните вноски и 50 млн. лв. - от данъка върху дохода на физическите лица, заяви Велкова.

Тя коментира и готовността на България за влизане в еврозоната, посочвайки, че на техническо ниво всички работни групи работят и се върви в посока за целева дата 1 януари 2024 г. По думите й са водени разговори с Европейския съюз, Европейската централна банка, както и с определени държави членки на еврозоната, така че има нагласа, стига да са извършени всички технически и експертни дейности. Най-важното е да има политическа воля, защото ако няма политическа воля, означава, че ние не сме готови за еврото, допълни министър Велкова. По думите й много по-добре за фиска би било, ако България е в еврозоната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


25
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Разходите за заплати в съдебната система трябва да се намалят. Вие си нямате представа само колко е заплатата на съдия от конституционния съд. При пенсиониране получава 20 заплати и след това пенсия без таван. Тези хора да не са богове? В Китай никой не може да получава по-голяма заплата от президента. да се въведе и у нас. Заплатата на Си Дзинпин е 22 256 долара годишно.
16
2
 
10
 
! Отговори
Бай Илийчо преди 1 година
Язе мислам,чи без сопа няаа минем ! Аъъ! Дорде сопа не играй управия няаа има! А речену от идно време там кадя сопа удари трендафил пониква !
15
1
 
11
 
! Отговори
Ще има увеличение преди 1 година
със сигурност на гробищните паркове.Оцелелите ще го усетят и по многото некролози по улиците. Господ да пази!
14
3
 
9
 
! Отговори
ЧУДОВИЩНАТА ПРОМЯНА. преди 1 година
ДОВЕДЕ ДО ЧУДОВИЩНО ОБЕДНЯВАНЕ НА БЪЛГАРИТЕ
13
1
 
4
 
! Отговори
FACT преди 1 година
А ПОЛИТИЦИСТЕН се надеват тепърва да краднат като новоизбрани.И даже искат да увеличът харчовете, че да гепат повече от псевдопоръчки.
12
1
 
3
 
! Отговори
Даскал Кольо преди 1 година
Дотук разбрах, че през 2023 година увеличение на заплатите в бюджетната сфера и пенсиите няма да има.
11
1
 
0
 
! Отговори
Ричи АлченГЕРБов кво преди 1 година
каза за ограничаване на разходите? Щото все плаче, че неговите разходи били преголеми!
10
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Лъже навсякъде увеличават дефицитите
9
2
 
15
 
! Отговори
SS преди 1 година
Казано с други думи ЗАТЯГАЙТЕ КОЛАНИТЕ ! ЧЕСТИТА ВИ НОВАТА РЕАЛНОСТ И НОВОТО НОРМАЛНО !
8
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ДЪРЖАВНИЯТ БЮДЖЕТ Е КАТО СЕМЕЙНИЯ...КОГАТО В ЕДНО СЕМЕЙСТВО ОТ 5 ЧЛЕНОВЕ ПРИМЕРНО САМО 1 РАБОТИ И СЕ ГРИЖИ ЗА ТОВА СЕМЕЙСТВО,ТО ТО ЗАПОЧВА ДА ЗАТЪВА В ДЪЛГОВЕ И НЕСПОСОБНОСТ ДА СИ ПЛАЩА СМЕТКИТЕ...ТАКА Е И С ДЪРЖАВАТА НЯМА КАК ПО МАЛКО ОТ 1 МЛН. РЕАЛНО ВКАРВАЩИ ПАРИ В ХАЗНАТА ДА ХРАНЯТ 5 МЛН.
7
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В ЖЕЛАНИЕТО СИ И РАЗБИРА СЕ ПРЕСТАРАВАНЕТО НА ВЛАСТИТЕ В БЪЛГАРИЯ ДА ИНТЕГРИРАТ РОМИТЕ ЗАБРАВИХА,ЧЕ ИМА И ДРУГИ ХОРА В ТАЗИ СТРАНА...БЪЛГАРИТЕ СЕ ИЗНЕСОХА И СЕ ОКАЗА,ЧЕ РОМИТЕ ТРЯБВА ДА СЕ ИНТЕГРИРАТ (ДА ПРИЕМАТ НАЧИНА НА ЖИВОТ)КЪМ СЕБЕ СИ!
6
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
целта е десетина избрани семейства да притежават всичко след 50 години
5
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
АМИ ОГРОМНАТА,ПАРАЗИТИРАЩА И С ДУБЛИРАЩИ ФУНКЦИИ АДМИНИСТРАЦИЯ...5 СЛУЖИТЕЛИ В БЮРОТО ПО ТРУДА ЧАКАТ ЗА ДЕНЯ 4 БЕЗРАБОТНИ ДА ДОЙДАТ ДА СЕ ПОДПИШАТ!
4
19
 
2
 
! Отговори
ХОРА! преди 1 година
Хора, разберете - студ, глад, мрак и жажда - за нас не са толкова страшни и убийствени, колкото дружба с Путин и Русия. Ако трябва ние българите предпочитаме още 10 зими да студуваме и да гладуваме, но няма да бъдем роби на Путин. Трябва да направим всичко възможно да помагнем на Украйна с оръжие с пари, каквото и да ни струва това.
3
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И аз мисля, че прекалено много харчи българина напоследък. То живот, кръчми, нови коли, скъпи апартаменти. Не може така.
2
1
 
13
 
! Отговори
Някой си преди 1 година
С думи прости - яденето и пиенето на корем приключи. Раздаването на пари на калпак приключи. Иде време за стягане на коланите.
1
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нищо не разбрах от статията. Ще се вдигат ли заплатите заради инфлацията?