Как Путин постигна своето в Украйна

"Тайм": ЕС на практика прие доминацията на Москва
17 сеп 2014 21:05, Елка Василева
556
Как Путин постигна своето в Украйна
Владимир Путин. Снимка: Reuters

Като се съгласи да отложи пълното прилагане на търговското споразумение с Украйна, Европейският съюз на практика прие доминацията на Москва, пише Саймън Шустър в сп. "Тайм".

След всичките човешки животи и територия, които Украйна загуби тази година, е лесно да забравим как започна конфликта й с Русия миналата зима, когато Москва се опита да наложи волята си по въпроса за икономическия договор на Украйна с Европа.

В отговор хиляди обикновени украинци излязоха по улиците, за да кажат на Русия да не се меси в чужди работи, а всичките последвали катаклизми - от съпроводената от насилие революция в Киев до анексирането на Крим от Русия и продължаващата война в Източна Украйна - произлязоха от това противопоставяне. Всички те обаче можеше да бъдат избегнати, ако Европейският съюз беше включил Русия в процеса още от началото. В петък той най-накрая го направи.

Търговските представители на Русия, Украйна и ЕС се разбраха дискретно на преговори при закрити врата в Брюксел да отложат пълното прилагане на търговското споразумение, което постави най-напред началото на тази бъркотия. Русия получи място на масата за решаване на икономическото бъдеще на Украйна, а ЕС по същество прие Москва да има основна роля в оформянето на политиката на своя съсед.

По-късно същата вечер най-високопоставеният служител на ЕС - председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу - се изправи пред трудната задача да защитава това решение на среща на високо равнище в Киев.

Домакинът на форума - украинският милиардер Виктор Пинчук - изтъкна колко добре е щяло да бъде, ако тази отстъпка към Русия е била направена преди, а не след като хиляди украинци са били убити. "Сега ние сме в трудна и опасна ситуация", напомни Пинчук на Барозу. "И така, имахме ли възможност да предотвратим това, което се случи, с различна политическа стратегия от страна на Европейския съюз или Запада?", попита той. След опит да заобиколи въпроса, като каза "Не съм тук като коментатор", гостуващият представител на ЕС призна, че силата на действията на Русия тази година е задължила Европа да започне да мисли от гледна точка на прагматизма, а не на принципите.

"От гледна точка на принципите, мисля, че е правилно Европейският съюз да уважава свободната воля на своите партньори и да не приема разделение на сфери на влияние в Европа", каза Барозу. "Но сега, за да решим настоящата ситуация, е по-добре да се съсредоточим върху това, което можем да направим в момента", заяви той.

Това съсредоточаване доведе до Брюкселския компромис. Съгласно него споразумението за свободна търговия между ЕС и Украйна все пак ще бъде ратифицирано по план тази седмица (това стана вчера, 16 септември, когато Европейският парламент и Върховната рада ратифицираха споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна - бел. прев.), но по настояване на Москва неговите клаузи няма да бъдат прилагани изцяло до началото на 2016 г. За около 15 месеца Украйна ще може да изнася своите стоки в ЕС, без да плаща експортни тарифи, но европейците няма да могат да се радват на същия достъп до украинския пазар. Това е нещо, което Русия иска отдавна.

Наскоро, в края на август, когато лидерите на Русия и Украйна се срещнаха за първи път от почти три месеца, за да обсъдят бушуващата по границата им война, Владимир Путин използва времето, което имаше за изказване, за да изнесе тирада за търговското споразумение на Украйна с Европа. Руският президент подчерта, че страната му ще понесе загуби за около 3 милиарда долара, ако Украйна пристъпи към изпълнение на споразумението, което по думите му би разстроило митническите правила и санитарните проверки, които Русия извършва на своята граница.

"Никой не е говорил с нас за тези проблеми", заяви ядосано Путин. "Просто ни беше казано, че това не е наша работа", отбеляза той.

Това, което изглежда го е разтревожило най-много, е възможността след влизане в сила на търговското споразумение европейските стоки да бъдат контрабандно внасяни в Русия през Украйна, без да се плащат надлежните такси.

За да онагледи проблема, Путин дори донесе снимка на полски храни с поставен заблуждаващ етикет, за да изглеждат все едно идват от съседен Беларус. "Тук е написано, че страната на произход е Беларус. Но когато отлепите етикета, става ясно, че е Полша!", каза той, размахвайки снимката във въздуха. "В случая с Украйна това ще се случва десет пъти повече. Ние ще бъдем залети, разбирате ли? Залети!", заяви той.

В контекста на боевете в Източна Украйна, при които до момента са били убити над 2000 души, това може да е изглеждало като незначително оплакване, предявявано от Путин по време на този отчаян кръг от мирните преговори. Но от самото начало на конфликта това недоволство е в сърцевината на неговото мислене.

Русия като доминираща сила в Източна Европа отказва да бъде изключена от отношенията на Украйна със Запада. Путин каза през март, когато присъедини Крим, че не иска Западът да се "разполага като у дома си в нашия заден двор или в историческата ни територия".

Напрежението до голяма степен беше породено от отказа на Европа да признае понятия като "историческа територия" и геополитически "задни дворове" - поне до миналата седмица.

На срещата в Киев в петък Барозу призна, че Русия отдавна иска да има дума в търговските преговори между ЕС и Украйна. Той настоя, че Москва винаги е получавала отказ. "Русия трябва да признае правото на Украйна да води преговори за споразуменията, които иска. В това се състои въпросът", каза Барозу. Според него, позволявайки на Русия да има място на масата на тези преговори, ЕС би приел "теорията на сферите на влияние или един вид ограничен суверенитет на независима страна като Украйна".

Това са общо взето нещата, които прие ЕС с тристранната сделка в петък - или поне така изглеждаше за мнозина в Украйна.

В деня след Брюкселския компромис украинският заместник-министър на външните работи Данило Лубкивски подаде оставка, като каза, че отлагането на прилагането на търговското споразумение с Европа "изпраща погрешен сигнал към всички - към агресора, към нашите съюзници и, което е най-важно, към украинските граждани". Той добави: "Не можеш да отлагаш един избор. В противен случай това не е никакъв избор."

Всъщност в Украйна нямаше единодушие за избора за съюз с Европа. Източните и южните области биха били доволни да останат в икономическата орбита на Русия. Но украинците, които се вдигнаха на бунт, поискаха техните лидери да вървят напред към интеграция с ЕС на всички фронтове и без забавяне, а именно опитът на предишното правителство да възпрепятства тази интеграция доведе до насилственото му сваляне през февруари.

Преди това Русия се опитваше години наред да склони и притисне Украйна да изостави или поне да забави споразумението си с Европа. Бившият съветник на Кремъл Игор Юргенс, който пряко участва в тези усилия от 2008 г., призна това в петък, след като Брюкселският компромис беше оповестен. "Случилото се днес е точно това, което Русия искаше да направи преди кризата", каза Юргенс на Барозу на срещата в Киев. "Ако го бяхме направили преди кризата, вероятно нямаше да има криза", заяви Юргенс и добави: "Съжалявам".

Това извинение едва ли ще донесе особена утеха на семействата на украинците, убити в конфликта тази година. Както побързаха да подчертаят украинските лидери през уикенда, Брюкселският компромис с Русия поне ще помогне да бъдат предотвратени още кръвопролития. Но той няма да заличи събитията от последните девет месеца. Украинците просто ще бъдат оставени да размишляват върху същия въпрос, който Пинчук зададе на Барозу. Ако Европа и Украйна така или иначе щяха да направят подобни отстъпки на Русия, защо не ги направиха, преди Путин да използва сила, за да вземе това, което искаше? Това можеше да спести на украинския народ доста страдания.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


556
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
282
37
 
6
 
! Отговори
бял европеец преди 9 години
Монголския хаганат на хипофизното джудже скоро ще се разпадне. А това е добре за нас, белите европейци. Трябва да се държим здраво за ЕС, САЩ и НАТО и всичко ще бъде наред! Не се плашете от многото московски агенти тука - хранилката им привършва и ще сменят фронта!
281
2
 
15
 
! Отговори
Румбо преди 9 години
Някои неща спечели,други-загуби!Но е доказано от историята,че икономическите и политически отношения се възстановяват по-лесно,отколкото изгубените територии!А руснаците и хохлите никога не са имали топли отношения,така че и там загубата не е непрежалима.
280
2
 
12
 
! Отговори
До анонимен 392 преди 9 години
Ну и что? Не первый же раз случается! Поживем, увидим!
279
30
 
4
 
! Отговори
Мдаа преди 9 години
Не се знае като печелиш какво губиш. Руснаците изкопаха пропаст от омраза ,която ги раздели с украинците завинаги. Като добавим към това и предишните истории за Голодомора ,вместо да спечелят сигурност по границите си те спечелиха омраза и несигурност. От всички страни имат само врагове -Китай , мюсюлманската Азия ,Украйна ,Полша , Прибалтика -няма страна , която да не ги мрази и с удоволствие да ги види разбити.
278
4
 
42
 
! Отговори
Чичо преди 9 години
*** да не трие коментарите насочени срещу американските протежета в България.
277
28
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
чета,че руската дума щели да внасят закон датата на рождения ден на путин да стане национален празник. нещата стават комични
276
6
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Путин им разказа играта с тази хибридна война ,победи ги категорично ,а и както виждаме тях не ги е срам да си го признаят.
275
23
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
путин постигна срив на рублата до 40 за долар, а честито
274
6
 
50
 
! Отговори
Мнение преди 9 години
Путин е държавник - факт. И се бори за интересите на държавата си - факт. Интересите на Русия и САЩ коренно се различават - факт. И Украйна е по средата - факт. Всеки има право да защитава интересите си. Ще има сблъсък - така е. При такова огромно разминаване интересите на единия се защитават за сметка на интересите на другия - факт. Всичко останало е празно нищоговорене и настройване на общественото мнение. И всяка държава трябва да отстоява собствените си интереси, не чуждите.
273
1
 
12
 
! Отговори
Арети преди 9 години
Супер!!! "Само тоэи, който опитва абсурдното, е в състояние да постигне невъэможното" Мигел де Унамуно (1864-1936)!!!!
272
15
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
тоя сорос май яко ви е опънал отзад,че все него споменавате. от много клатене сте се влюбили в сорос.
271
34
 
11
 
! Отговори
393 преди 9 години
китайците обожават сащ. миналата седмица богато китайско семейство дари 340 милиона долара на харвардския университет. русия е икономическо джудже в сравнение с китай и ще бъде негов суровинен придатък
270
34
 
8
 
! Отговори
до 390 преди 9 години
анатема за кремълската хазаро юдейска банда. юдейте путин и Медведев изпратиха мюсюлмани чеченци срещу християни славяни в украйна
269
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 380 Таким образом, Центробанк отпустил курс рубля раньше планировавшегося срока 2015 года. На такой шаг, как полагают эксперты, финансовый регулятор вынудило пойти падение объема золотовалютных резервов, которые сократились с начала 2014 года с 509 миллиардов долларов до 465,2 миллиарда. На сглаживание колебаний курса рубля ЦБ, как правило, тратил до 200 миллионов долларов в день, а 4 марта после обострения ситуации на Украине продал в рамках валютных интервенций рекордные 11,3 мил
268
33
 
4
 
! Отговори
Топчо преди 9 години
30% от газта в Европа идва от Русия. 80% от приходите на Русия идват от износ на газ за Европа. Правете си изводите :) Кремълските касапи и любимата им *** - Русия си занимават след 5, 10, 15 г. тази свинщина Русия трябва да приключи най-сетне.
267
30
 
9
 
! Отговори
А преди 9 години
Излиза, че Путин е направил всичко за пари и стоки!? Нали беше всичко заради братята руси и славяни?? А после в Запада бил лош като отстоява принципи, а русия е добра като прави война заради търговията???
266
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
ако някой си мисли че с насилие и окупации се решават проблеми и се постига нещо то той живее в 18-19 век
265
30
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
путин постигна смърта на хиляди украинци и руснаци ,скръбта на техните близки,постигна омраза между двата братски народи,постигна тоталната изолация на русия от демократичния свят,скоро ще постигне и икономическия колапс на русия и нейния разпад.анатема за хазаро юдейската кремълска банда
264
10
 
39
 
! Отговори
морски преди 9 години
Е,запада и САЩ разбраха че Русия няма да се предаде и отстъпиха,а можеха да го направят много по-рано.Можеха да спасят хилядите човешки живота!Слава на Русия!Велика!
263
35
 
8
 
! Отговори
spacefox преди 9 години
Платените руски *** се вихрят виждам тук ... целия свят ви научи. За какви безумни глупости Кремъл харчи парите на зомбираните руснаци ...