100 дни борба с кризи, (не)приятелски огън и коалиционно сработване

Как се завъртя колелото на кабинета "Борисов 2"
Обновена: 14 фев 2015 16:06 | 14 фев 2015 10:14, Веселина Йорданова
92

Четиримата вицепремиери дадоха оценка на изминалите 100 дни управление. Снимка: Булфото

Кабинетът „Борисов 2“ навъртя точно 100 дни управление в днешния ден на виното и любовта.
Повече любов ли имаше между коалиционните партньори или повече война? Началото беше трудно, белязано с тежки преговори за разпределението на „баницата на властта“, но неизменно съпътствано от железния аргумент, че правителство трябва да има.

Кабинетът беше сформиран на 7 ноември 2014 година от ГЕРБ и Реформаторския блок с подкрепата на АБВ и Патриотичния фронт, а преди около месец обяви и управленската си програма. Основни приоритети в нея са запазването на върховенството на закона, ефективни и прозрачно работещи институции в интерес на хората, икономическо развитие, достоен живот за българските граждани.

Бойко Борисов стана първият премиер с втори мандат, за първи път министър-председателят има четирима заместници. Думата „реформа“ вероятно е една от най-често споменаваните от управляващите и очакваме да я видим на практика в здравеопазването, правосъдието и МВР, за пенсиите и къде ли още не.

Заявката на Борисов е за пълен четиригодишен мандат. „Работим ли добре, хората доволни ли са, това е мандатът на правителството“, обобщи преди време той. Засега това отговаря и на честите питания към премиера ще се кандидатира ли за президент догодина.

Отчет на свършеното за първите три месеца направиха вчера вицепремиерите Томислав Дончев, Меглена Кунева, Ивайло Калфин и Румяна Бъчварова, които оцениха старта на кабинета като положителен, донесъл стабилност, започнал реформи. Големият отсъстващ на брифинга беше Борисов, за когото все пак остана тежката задача да даде оценка на министрите си.

Това обаче изглежда естествено, имайки предвид промяната в поведението му, за което сам премиерът призна, че се различава доста от първия мандат, а някои дори се притесниха от прекалената му диалогичност.

Борисов спря да дава интервюта „на килограм“, но че „дърпа уши“ и дава нареждания по актуални теми на заседанията на правителството като в първия си мандат, личи от стенограмите на МС. Само десетина дни след като кабинетът му пое властта премиерът нареди всички проверки на КАТ да бъдат извършвани само пред камери, за да се спре рекетът на пътя.

Сработването между коалиционните партньори беше основно предизвикателство за управляващите през първите три месеца. Искри прехвърчаха за коледните добавки на пенсионерите между социалния министър Ивайло Калфин и финансовия Владислав Горанов – единият даваше допълнително пари, пък другият отказваше с аргумента, че няма средства в бюджета. Нищо ново, но в крайна сметка възрастните хора с най-ниски пенсии получиха помощ по Коледа.

Премиерът похвали двамата за усилията и изтъкна, че „ако беше останало старото правителство, сега нямаше да има пари за заплати“. Критиките срещу предишните са традиция за всяка нова власт. Във втория мандат на Борисов обаче този тон не преобладава, както в първия му мандат. Калфин и Горанов поспориха и за увеличаването на минималната работна заплата, като в крайна сметка финансовият министър смени позицията си и одобри ръста.

Премиерът пък естествено влезе в ролята на арбитър за пенсионната реформа, когато от РБ отказаха да подкрепят ГЕРБ за това да има възможност парите от частните пенсионни фондове да се прехвърлят към НОИ. Борисов призова Блока „да си бъдем единни“ и обясни, че думи като национализация са груба манипулация. Изходът от коалиционното неразбирателство бе продължаването на дебата за пенсионната реформа, който все още тече.

За 100 дни двама министри бяха на прицела на опозицията – здравният Петър Москов, когото ДПС обвини в ксенофобски изявления срещу ромите, и екоминистърът Ивелина Василева, която в опит да обясни ситуацията с наводненията, каза, че трябва да свикваме с екстремните природни явления, и ядоса БСП. В крайна сметка до оставки не се стигна, нито до вот на недоверие за „непригодността“ на Москов и засега всички министри запазват постовете си.

Случилото се обаче даде повод на Борисов да посъветва членовете на МС да съобразяват изказа си с позициите, които заемат, за да не бъдат атакувани. Персонално той разговаря с просветния министър Тодор Танев, като поводът бяха радикалните възгледи на министъра, че учени като Михаил Ломоносов и Фредерик-Жолио Кюри са „пълна нула“.

Сам премиерът обаче се прояви като шегаджия с изказването си „да се напънем да сложим жена президент“ пред събранието на Жени ГЕРБ. След като думите му бяха възприети от анализатори като оценка на работата на настоящия държавен глава Росен Плевнелиев, Борисов разясни, че се е пошегувал, и обеща повече да не го прави.

Че премиерът си е направил някои изводи от първия мандат, най-ясно личи обаче от реакцията му на болната тема със сметките за ток, която стана повод за предсрочен край на първия му мандат.

През декември Борисов нареди проверка на сигнали, че ЕРП-тата отново отчитат потреблението за по-голям период от време и това пак ще доведе до фактури с големи цифри. Двете сметки за ток с една и съща дата за плащане, които „Енерго-Про“ достави на част от клиентите си през януари, пък предизвикаха подозрението му, че в случилото се има „абсолютен умисъл и сценарий“. Проблемът в крайна сметка бе решен с удължаване на срока за плащане по втората фактура.

Визитите на високо ниво у нас, особено на държавния секретар на САЩ Джон Кери и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, дадоха повод на властта да изтъкне, че страната ни е излязла от международната изолация, а на опозицията да заподозре, че в разговорите са били поискани неща, неизгодни за страната ни. Все още продължават полемиките за бъдещия команден център на НАТО, който вкара в публичен обяснителен режим военния и външния министър - че няма да воюваме с никого и никой няма да воюва с нас. И че не тече мобилизация за хипотетичната война.

Като наследен проблем от предишното управление кабинетът определи кризата с КТБ, а на новите управляващи се наложи да се занимаят от първите дни с него, като организират изплащането на гарантираните влогове в банката.

Управляващите развиват, където могат, идеята си за газов хъб, но и газопроводът „Южен поток“ бе включен в програмата им с аргумента, че нямаме официален документ от Русия за спирането на проекта.

В 100-те дни управление паднаха „гнили ябълки“ в съда и плъзнаха „Червеи“. И двете теми вероятно тепърва ще набират скорост в контекста на съдебната реформа, а според кабинета е наложително Висшият съдебен съвет да разгледа темата с издаването на съдийски разрешения за използването на СРС-та.

Ще има ли обаче промени в службите, все още не е ясно. Докато в парламента разчистват пътя за тях, а в гласовития хор за смени в МВР, ДАНС и ДАТО се включи и РБ, сам Борисов даде пресен отпор. Премиерът заяви, че ако има рокади, това ще провокира опозицията да говори за реваншизъм. Предстои да видим колко ще спорят партньорите във властта за постовете на Лазаров, Писанчев и Китов и с какъв изход.

Не е спокойно и на друг фронт, след като стана ясно, че правителството смята да вземе нов дълг до 8 милиарда евро и за целта е сключен договор с 4 банки. На острата реакция на опозицията управляващите от ГЕРБ отговарят, че няма да разполагат с допълнителни пари, а новият заем ще отиде за стар дълг и бюджетни дефицити. В необходимостта от заема обаче все още не са убедени в АБВ и така темата също даде заявка да е повод за дебати.

В първите си политически реакции на отчета на кабинета партиите в НС писаха от тройка до петица.

Каква оценка бихте дали вие на кабинета за 100 дни управление – гласувайте в анкетата ни.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


92
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
51
4
 
11
 
! Отговори
Дядо Петър преди 9 години
Какъв неприятелски огън бе, Рапоне!Нали ти организира и плащаше за десетките "протести" по времето на Орешарски.Които обикаляха всички партийни централи, само твоята не.А сега независими "протестиращи" са в екипа ти.Така че не ни прави на улави, а се стягай за по-сериозен огън.Ако ти стиска, разбира се.
50
4
 
9
 
! Отговори
info. преди 9 години
Войните са два вида,кръвен и безкръвен път.При първият загиват хора от оръжие,но втората е най опасна,там по икономически тактики могат да се затрият цели народи.А с този темп на развитие от тази безкръвна война,България ще стане мит след 20год.Тeзи на снимката са съучастниците по закриването и разпределянето на територии от България към Турция....след 20год...GAME OVER
49
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Господ му показа жълт картон тия дни.
48
4
 
4
 
! Отговори
Евстатиев преди 9 години
Това коалиционно сбирище и миш-маш между уж патриоти, турци и уж десни.Иначе патриоти да искаш, има ги много кандидатите, но народа вече е загубил доверие в националистически и патриотични формации, които имитират истински национализъм и патриотизъм.
47
2
 
13
 
! Отговори
ти преди 9 години
Четете новият роман на Б.Б " Петдесет нюанса кафяво". Написал го, докато самолета кръжал над София.
46
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Събудихте ли се
45
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Смърт на Европейския съюз ..
44
1
 
0
 
! Отговори
alkaida преди 9 години
islliamska darjava shte vzrivi ciala balgaria zaradi vazroditelnia proces i zaradi podkrepata na pravitelstvoto na gerb protiv isliamska darjava.chakaite kamikadzeta v ciala balgaria.
43
5
 
4
 
! Отговори
икономист преди 9 години
rRAMBO , ти си безработен защото твоите любимци от БСП-ДС станаха капиталисти и сега не те искат на работа в техните фирми . А иначе вместо да пасеш трева можеш да пасеш овчици за да имаш мляко и сирене. В България няма гладен човек , който е трудолюбив , само мързеливите като тебе искат някой да ги храни .
42
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Пътят на България е в ЕС стига погледи на изток там няма никой и нищо
41
2
 
14
 
! Отговори
бай груйо преди 9 години
БСП не успя да спре новия дълг от 16 милиарда! ГЕРБ го приеха с 1 глас повече."Против" гласуваха от БСП и "Атака", ГЕРБ и Реформаторите подкрепиха новия дълг, а ДПС гласуваха "въздържал се".ЧЕСТИТ НОВ ДЪЛГ ОТ 16 МИЛИАРДА ЛЕВА. ОБЩИЯТ ВИ ДЪЛГ КОЙТО ВИЕ ДЕЦАТА ВИ И ВНУЦИТЕ ВИ ЩЕ ПЛАЩАТЕ СТАНА 50 МИЛИАРДА. ОЩЕ ВЕДНЪЖ ЧЕСТИТО.
40
4
 
6
 
! Отговори
rRAMBO преди 9 години
Призовавам ислямска държава да взриви в България ПАРЛАМЕНТА МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ и ПРЕЗИДЕНТСТВОТО.Управляващтата вихрушка станаха милионери за 4 години а народа е безработен и мизерува и гладува.Аз съм безработен по вина на държавата от 8 години и вчера ми отказаха социална парична помощт като безработен.Освен през зимата да ям сняг а през лятото да паса трева друго не виждам.Джихадисти взривете ПАРЛАМЕНТА МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ иПРЕЗИДЕНТСТВОТО тази корумпирана престъпна милионерска *** ОСТАВКА ОСТАВ
39
2
 
4
 
! Отговори
rRAMBO преди 9 години
Призовавам ислямска държава да взриви в България ПАРЛАМЕНТА МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ и ПРЕЗИДЕНТСТВОТО.Управляващтата вихрушка станаха милионери за 4 години а народа е безработен и мизерува и гладува.Аз съм безработен по вина на държавата от 8 години и вчера ми отказаха социална парична помощт като безработен.Освен през зимата да ям сняг а през лятото да паса трева друго не виждам.Джихадисти взривете ПАРЛАМЕНТА МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ иПРЕЗИДЕНТСТВОТО тази корумпирана престъпна милионерска *** ОСТАВКА ОСТАВ
38
4
 
13
 
! Отговори
ДА ЖИВЕЕ РУСИЯ ! преди 9 години
Бойко, мир няма да има в Украйна !Войната продължава с пълна сила. Нали знаеш кой излиза победител от всяка война ? Руснаците !Твоите западни господари ще те изоставят, така както изоставиха украинските войничета в котела на Дебалцево.Световният елит има вечни интереси, но няма вечни приятели !Само Русия държи на приятелите си и не ги предава.Затова, Бойко, ориентирайте се навреме и върнете България при Русия. Там и е мястото !Не го ли направите ще отговаряте пред народа и историята !
37
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Мутрата-Тиквата герой на Сорос и медиите му
36
4
 
11
 
! Отговори
ОСТАВКА !!! преди 9 години
24 000 000 000 ЛЕВА НОВИ ЗАЕМИ НА ГЪРБА НА БЪЛГАРИТЕ !
35
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До 35 само ти не си разбрал още че те са откраднати отдавна, атова е просто по изгоден заем по стари дългове
34
6
 
2
 
! Отговори
политолог преди 9 години
До 30 анонимник. Само че в целия нормален, демократичен свят е така. Гласуват обикновено половината или даже по-малко, и управлява този, който направи коалиция или сам, ако му стигат депутати. По твоята логика трябва никой да не ни управлява и да живеем в непрекъснат хаос. А ако искаш да те управлява някой с 99% одобрение *** в Северна Корея.
33
3
 
8
 
! Отговори
негласуващ преди 9 години
има нещо вярно в статията приятелският огьн ще става унищожителен докато окрадат 16 милиарда голяма стрелба ще падне дано и избирателите не започнат отстрелването
32
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Щом запада му отпуска евросредства значи става, а тези пари са ни нужни Иначе тук плюещите само за спорта трябва да им е ясно, че благодарение на комунистите през последните 25год стигнахме дъното и друг полезен ход освен европари от ЕС ние нямаме