Валонското провителство отхвърли късно снощни и последното компромисно предложение на Европейската комисия за промени в търговското споразумение между Европейския съюз и Канада (СЕТА), което да удовлетвори исканията им.
Южният регион на Белгия - Валония, блокира споразумението за създаване на свободна търговска зона между Европа и Канада.
Премиерът на Валония Пол Маньет заяви, че е постигнат напредък, особено в областта на земеделието, но той не е достатъчен, за да бъде вдигнато ембаргото върху насроченото за 27 октомври подписване.
Преговорите между Европейската комисия, която договори СЕТА, и валонското правителство текоха през целия ден вчера, включително по време на срещата на върха на ЕС, която се провежда в Брюксел.
Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер каза, че не е могъл да присъства през цялото време сред лидерите, тъй като е трябвало да убеждава валонските политици и да води телефонни разговори с Отава.
В последна сметка Европейската комисия помоли канадската министърка за международната търговия Кристия Фриланд да прелети спешно Атлантика и да се обясни лично с валонците.
Регионалното правителство е свикано извънредно тази сутрин, за да вземе окончателно решение, след като държавите от ЕС дадоха на Валония срок до 15 ч. днес. Ако декларацията на местния парламент срещу СЕТА не бъде оттеглена, ЕС заплашва, че ще отмени срещата на върха ЕС-Канада, насрочена за четвъртък.
Белгия обяви, че макар на федерално ниво да одобрява споразумението и че останалите й региони също са "за", премиерът Шарл Мишел не може да го подпише без съгласието на Валония.
Премиерът Бойко Борисов коментира, че ако регионален парламент е в състояние да блокира ЕС, това би имало тежки последици, включително невъзможност на Съюза да взема решения в бъдеще.
На подобно мнение е и председателят на Европейския съвет Доналд Туск, който прогнозира, че при провал СЕТА може да се окаже последното общо търговско споразумение в ЕС.
Валонският парламент гласува срещу СЕТА преди 10 дни с мотива, че то не защитава достатъчно местни бизнес от мултинационалните компании. Премиерът Маньет заяви, че най-трудно за приемане е заложеният в него механизъм за арбитраж при спорове между компаниите. Европейската комисия пък се гордее с него, тъй като смята, че той ще подобри независимостта при вземане на решенията спрямо досегашния модел при гледане на подобни дела, тъй като те ще бъдат поверени на специално назначени за целта съдии.
България и Румъния също чакат вест от Канада в отговор на искането си да получат в писмена форма обещанията, дадени от канадския премиер Джъстин Трюдо по телефона за отпадане на визите. Борисов обясни, че резервите не са, "защото искаме да се заяждаме", а защото "търговия се прави от две страни".
Намирането на изход от проблемите около подписването на СЕТА е включено в днешния дневен ред на срещата на върха на ЕС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС: Meta ще предлага избор за персонализираните реклами във Facebook и Instagram
Военноморските сили получиха първия нов многофункционален модулен патрулен кораб
Работодатели и синдикати одобриха преправения проектобюджет 2026
Германското индустриално производство бележи ръст, подкрепяйки икономическото възстановяване
Pegasus купува най-големия чешки авиопревозвач Smartwings
Продажбите на нови автомобили в Китай се свиват за втори пореден месец през ноември
С 5 млрд. евро повече за здраве и пенсии: Какво предвижда бюджетът за 2026 г.
Бюджет 2026: Майчинството през втората година ще е 460 евро
Националният съвет за тристранно сътрудничество подкрепи проектобюджета за 2026 г.
Най-голямата ледена пързалка в София отвори врати (СНИМКИ)
Живко Тодоров: Разумът победи, ПП-ДБ местят протеста в Стара Загора
Скок в цените на ГТП за колите: КЗП проверява обосновано ли е поскъпването
Трансферна бомба: Ливърпул намери заместник на Салах
Кирил Десподов се закани на Лудогорец
Фенката на Гремио - Майкели Мюл
Грандиозна селекция: ЦСКА взима трио звезди от България
България губи Карлос Насар!
Не му се получи! Ливърпул зачерква Салах с дебелия флумастер
Маникюри за късмет през новата 2026 година (+Снимки)
Задължителни ястия за Света Анна
Поверия за света Анна на 9 декември
Меркурий преминава в Стрелец на 11 декември – време е за разширяване на хоризонтите
Ето кой печели в играта за „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
Росен Петров с още 90 истории от българското минало в новата си книга
От Българския лекарски съюз скочиха срещу БЛюджет 2026
Обезщетението за отглеждане на дете до 2 години се повишава на 460 евро
СГС прекрати и изпрати делото срещу Иван Портних на ВКС
Илияна Йотова: Шестият вот на недоверие ще бъде различен
Части от Виница и Каменар остават без вода днес
България пита Турция за навлизането на кораб KAIROS в български води
Компактна и ярка: Hubble снима блестяща синя галактика
SpaceX ще построи две стартови площадки за Starship на Кейп Канаверал
На 9-10 декември се очакват силни магнитни бури
Суперкомпютри създават най-пълния модел на акреция на черни дупки
Януарска „Витлеемска звезда“: Три планети в уникален парад около Слънцето
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес