Младите от рискови групи - задлъжнели, работят през ден, често в сивия сектор

Бизнесът бил склонен на наема неквалифицирани кадри
86
Младите от рискови групи - задлъжнели, работят през ден, често в сивия сектор
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Финално събитие от проекта "Зает занапред" на фондация "Конкордия – България" ще даде отговори на част от въпросите, свързани с младежката заетост.

Проектът е насочен към младежи на възраст 18-35 години, изпълнява се от март 2022 г. Консултирани са били 55 младежи от уязвими групи, включително с ангажиране в платена стажантска програма. Провеждани са били обучения, свързани с емоционалната интелигентност и социалните умения, в които младежите от рискови групи имат значителни дефицити, поясни пред БНР Григор Стоянов, ръководител на център за временно настаняване на младежи в "Конкордия - България".

При младежи в риск да попаднат в социална изолация намирането на работа се оказва трудно, защото те нямат тази култура да се организират и да търсят и много често просто се отказват, посочи Стоянов в предаването "Преди всички". Едно от най-сложните неща според него се е оказало мотивирането на самите младежи да се ангажират задълго.

"Имат типични за целевата група проблеми – финансови задължения поради бързи кредити и заеми, често имат запор, те търсят на първо време да могат да получават заплащането си възможно най-кратко – на ден, на седмица, защото са в ситуация, в която парите им трябват сега. На тях им е трудно да се възползват от стандартните предложения за работа. Търсят краткосрочна заетост, сезонен труд. За тях перспективата да са дългосрочно наети от самото начало е нетипична и малко ги отдръпва от пазара на труда", каза Стоянов.

Голяма част от тези младежи от рискови групи са склонни да работят малко в сивия сектор, после известно време да не работят, след което отново да поработят някъде, което е неустойчив модел, подчерта още той.

"Маниер, който не предполага прогрес, който да им осигури стабилен живот", коментира Стоянов.

На този фон има много работодатели, които заявяват нужда от неквалифицирана работна ръка, добави Григор Стоянов, като отбеляза отклика от страна на работодателите и тяхната подкрепа и ангажимент при наемането на тези хора.

"Пазарът на труда изключително много се промени. Докато преди десетина години се изискваше квалификация, опит, някаква специализация, ти сам да търсиш, да си активната страна. В момента работодателите са склонни да наемат хора, които нямат опит, квалификация, които просто искат да работят и да им осигурят всичко, така че те да придобият умения. Което е коренна промяна, позитивна, защото дава възможност на младежи, които иначе не биха имали стабилна работа, да я получат", посочи той.

Стоянов обърна внимание и върху "крайно нереалистичната представа", "че винаги могат да заминат в страна от ЕС и там ги чака много високоплатена работа и всичко там е по-хубаво", което ги прави скептични към реализацията им тук.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


86
Още по темата: младибизнессив сектор
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
1
 
18
 
! Отговори
Ицо преди 9 месеца
мен пък ме кефи как днес-а всяка статия с една и съща снимка пуска. Няма ли Митето да снима нещо друго? или каката на тронинетката форева?
7
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Безобразие!
6
1
 
17
 
! Отговори
Ная кака май преди 9 месеца
Работи само вечер
5
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Рисковите групи са ясни кои са.
4
38
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Слабо ме вълнуват. Вълнува ме къде да вложа едни 30к месечно, които ми остават за инвестиции след всички харчове и към коя 7-местна премиум марка да се насоча. Сладко е в ИТ сектора- натрупах вече 28 нотариални акта.
3
17
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
роби и такива ще си останат. А и мързеливи на всичкото отгоре. Нищо, има хора които искат да работят и вземат по 4000 има и такива които още са при майките си и се молят за 2 лв.
2
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
На село му викаме експлотация ... интилегнециита не га знам как му вика
1
18
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Че то това важи за всеки първи осморазряден функционално неграмотен бачкатор. Разбирай 70% от населението у нас и 99% от емигрантите.