IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Как да се предпазим от горещините, които взимат все повече жертви?

Повечето жертви са възрастни хора и работници на открито

"Горещите вълни взимат най-много жертви в сравнение с другите природни бедствия. Най-вече топлинни удари, обостря се състоянието на хронично болните. Хората с психични разстройства са чувствителни към високите температури", заяви в "България сутрин" климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Министерство на здравеопазването. 

Повечето жертви са възрастни хора

Гостът на Bulgaria ON AIR допусна, че мерките са недостатъчни и изтъкна, че това е предотвратима смърт. 

"Друга уязвима група са работещите на открито. Виждала съм при оранжев и червен код работещи на строеж. Загубите са икономически и здравето остава на втори план. Човек не може да бъде ефективен при толкова високи температури", посочи д-р Спасова.

Тя обясни, че топлинният удар настъпва рязко, когато се натрупа топлина в рамките на няколко дни и не си взимаме почивка от горещините. Оказва се, че топлинният удар може да се получи дори на сянка и в закрито помещение, водеща е температурата на въздуха. При слънчев удар главата е пряко нагрята и незащитена с шапка.

Поне 3 часа в климатизирано помещение в горещините

"Това е почивка от жегата, идеята е да не се натрупва топлината. Най-добре е да имате климатик. Ако нямате климатик, охлаждане с вода, с душове. Вентилаторът е противопоказен при над 35 градуса", каза още д-р Спасова. 

Препоръката е климатиците да се настройват с най-много 10 градуса разлика спрямо температурата навън. При качване във водата първо се отварят прозорците, за да излезе горещият въздух. Затварят се и чак тогава се пуска климатик. 

Какви течности да приемаме и какво ще бъде лятото

Д-р Спасова отбеляза, че трябва да пием колкото може повече течности, които не водят до обезводняване, както го правят алкохолът и . Препоръчително е да избягваме напитки с добавена захар.

През лятото би трябвало да приемаме повече от 2 литра вода, обърна внимание климатологът. 

Прогнозите на НИМХ са, че това лято ще прилича на миналогодишното, което беше най-горещото.

Гледайте целия разговор във видеото. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата