Видният беларуски опозиционер Владимир Некляев е арестуван днес часове преди началото на антиправителствена демонстрация в Минск. Това съобщи за Франс прес неговата съпруга, предаде агенцията.
Според Олга Некляева опозиционният политик се връщал от Полша в Минск, но на границата бил свален от влака и задържан в арест в северозападния град Брест. Предвиждало се той да говори днес на митинг, организиран от опозицията в беларуската столица в рамките на продължаващите демонстрации срещу авторитарния режим на президента Александър Лукашенко.
Хиляди се събират в различни градове на страната с искане за оставка на държавния лидер, осъждайки въведен от него данък, дължим от хората, работили под шест месеца в годината. Протестите се развиват на фона на икономическа криза в Беларус.
Властите показаха, че са разтревожени: десетки демонстранти, включително журналисти и водачи на опозицията, бяха съдени след акциите и получиха присъди - от глоби до 15 дни лишаване от свобода.
Лукашенко обвини демонстрантите, че са възнамерявали да подготвят "въоръжени провокации". Държавната телевизия съобщи за открити скривалища с оръжия.
Полицията за пръв път от години разположи в центъра на Минск патрули с автоматични оръжия. Мнозина беларуси смятаха да пристигнат днес в столицата, за да участват в демонстрацията.
Държавните железници - монополист в страната, прекъснаха тази нощ за часове продажбата на билети онлайн поради "технически дейности". Градските власти в Минск заявиха, че евентуалното шествие и митинг на площад в столицата ще бъдат нелегитимни.
Органите на реда възпрепятстват събирането на предполагаемите участници в "Шествието на сърдитите беларуси", съобщи ТАСС.
В зоната край сградата на беларуската академия на науките е разположена специална техника - десетки затворнически коли и водни оръдия, присъстват много бойци от силови структури. Цивилни агенти спират хората, тръгнали към мястото. Няколко десетки души вече са задържани.
Засега никой не закача неколцината възрастни хора наблизо, които разговарят с журналистите и критикуват властта. "От нищо не ме е страх. Защо да се страхувам, щом тъй и тъй живеем в затвор", казва пенсионерката Любов Станкевич.
Протести под надслов "Ден на свободата" са организирани днес в много беларуски градове. Повод е 99-ата годишнина от създаването на Беларуската народна република, съществувала едва няколко месеца. Традиционните протестни акции срещу властта в Беларус на тази дата продължават и започналите през февруари демонстрации срещу указа на Лукашенко за борба със социалния паразитизъм, добил популярност като "указа срещу тунеядците".
За разлика от акциите в други градове "Шествието на сърдитите беларуси" в Минск не е разрешено от властите.
Междувременно нерегистрираната правозащитна организация "Вясна" съобщи чрез Туитър, че хора от органите на реда незаконно нахлули с взлом в офиса й в Минск, "натръшкали всички по очи" и започнали обиск.
Според "Вясна" полицията в Беларус е арестувала вече "57 души, включително чуждестранни наблюдатели", допълва АФП.
Неколкостотин са участниците в разрешена демонстрация, започнала в Брест. Протестират и жителите на Гродно. Подобни акции са планирани днес също в Гомел и Витебск.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Месечните приходи от петрол и газ на Русия ще достигнат най-ниското си ниво от август 2020 г.
БФБ започва да изплаща междинния дивидент за полугодието от 17 декември
КФН е наредила на "ДаллБогг Живот и здраве" да вдигне цените на "Гражданска отговорност"
Въпросът пред Фед: Колко устойчив ще бъде американският потребител без работа?
Над 1 трлн. долара ще бъдат инвестирани в имоти в света догодина
Кубрат Пулев ще защитава титлата си в WBA тежка категория тази вечер
Централна емисия
Емилиян Гебрев: България е основен оръжеен доставчик за страни от бившия Варшавски договор
Централна емисия
Благотворителен базар събира студенти и преподаватели в помощ на колеги в нужда
Надал претърпя операция на ръката: "Няма да играя на Australian Open"
Огромно признание за български съдия
Арда изненада Черно море на „Тича“ и е на ¼-финал
Надал претърпя операция и се пошегува
Паника! Ман Юнайтед в неведение заради три звезди
Цифрите говорят! Ето как се справя ЦСКА в елиминации в последен мач за годината
Огромна радост за Челси
Протеинова рецепта с пуешко и боб
Бърза рецепта за кисело зеле
Дневен хороскоп за 13 декември, събота
7 малки ритуала за съживяване на любовта
Изберете ангелско число и вижте посланието от коледния ангел
Баница с кисело зеле и ориз за Бъдни вечер и Коледа
Зеленски между войната, вътрешния натиск и борбата за оцеляване на Украйна
Турският печат за протестите у нас: Мислеха си, че ще преминат към еврото и ще живеят добре!
Според мирния план на САЩ: Украйна да се присъедини към Европейския съюз до 1 януари 2027 г.
Какво ще е времето през уикенда?
Шумен и Варна приемат събития по проекта Her World, Her Rules този уикенд
Във Варна организират благотворителна кампания, събирайки стотинки от всички номинални стойности
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Признаци за бъдеща катастрофа в Антарктида
Разкриха влиянието на Марс върху климата на Земята
НАСА да изпрати хора на Марс възможно най-скоро
Нов вид миниатюрна жаба е открит в Южна Бразилия
Рекорд: Китай изстреля три ракети в Космоса за един ден