На 21 ноември Владимир Путин отправи огромно ескалационно предизвикателство към Запада, пише Responsible Statescraft.
До понеделник, 18 ноември, медиите бяха пълни с провоенни активисти, призоваващи Байдън и други западни лидери да освободят ръцете на Зеленски да използва оръжия с по-голям обсег дълбоко в Русия. От лятото бомбастични британски бивши бойци говореха за решаващия удар, който ракетите Storm Shadow — и косвено американските ATACMS биха могли да направят на бойното поле в Курск, с обсег от 300 километра или около 185 мили.
Те получиха желанието си на 19 ноември, когато първият залп от ATACMS беше нанесен по военно съоръжение в Брянск - извън зоната, в която украинските сили се бият в Курск. На следващия ден британските ракети Storm Shadow бяха изстреляни по Курск с ликуващото одобрение на министър-председателя Кийр тармър, не по-малко.
Въпреки това тези, които призовават за използване на по-дълбоки удари на руска територия, фундаментално погрешно разбират руската стратегия.
От началото на кризата в Украйна през 2014 г. Русия се стреми да доминира на всяко стъпало нагоре по стълбата на ескалацията. Анексирането на Крим през 2014 г. и нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. бяха големи ескалации, които НАТО не посрещна директно. Тази стратегия се наблюдава и в дипломатическата сфера, например Русия ескалира спор със САЩ през 2017 г., когато изгони 755 американски дипломатически служители от Русия . Когато Москва прекали ескалацията, тя залага, че нейният противник няма да пожелае да стъпи още едно стъпало по-високо в стълбата на ескалацията.
В Москва има утвърдено мнение, подкрепено несъмнено от постепенното нарастване на Байдън , че Русия винаги ще надделява над разделения и морално слаб западен алианс, когато дойде натиск. Русия има нещо, което Западът няма – суверенна власт и политическа воля да действа едностранно. Путин беше обект на критики от хардлайнерите в Русия, че не е отговорил на бавното увеличаване на военната подкрепа за Украйна от Запада.
Както беше посочено по-рано, Украйна, която получи разрешение да използва ATACMS дълбоко в Русия, нямаше да остави на Путин друг избор, освен да отговори, след като каза през септември, че ще го направи.
И така, на 21 ноември Русия изстреля хиперзвукова ракета "Орешник" по добре укрепен украински оръжеен обект в Днепропетровск. Това е първият път, когато балистична ракета със среден обсег е използвана в битка. Използването му беше важно поради няколко основни причини.
Първо, той предложи голяма ескалация на разрушителните способности. Русия се опитваше безуспешно да унищожи оръжейното съоръжение Южмаш от 2022 г., използвайки оръжията на бойното поле, с които разполагаше. Построен през съветската епоха, Южмаш има цехове, заровени дълбоко под земята, за да ги предпази от атака. Наред с други цели, съоръжението се смята за мястото, където Rheinmetall е създал завод за ремонт на немски танкове Leopard. Използва се и в производството на ракети и дронове с голям обсег.
Според доклади на очевидци от руски източници, причинените щети са значително по-мащабни, отколкото след предишни конвенционални удари. Видеозаписът на удара беше удивителен, с разтопени парчета светлина, изригващи от облаците, за да ударят фабриката. Това беше проучена демонстрация на тактика за шок и благоговение.
Второ, внимателно описан от Путин като „ тест “, „Орешник“ сега е разгърната способност далеч отвъд онези, които западните сили позволиха на Украйна да използва, а именно ракетите ATACMS и Storm Shadow. И също така отвъд способностите, които Зеленски беше поискал в своя така наречен „План за победа“ – а именно крилати ракети Tomahawk – които САЩ отказаха да санкционират . Путин остави отворена вратата за по-нататъшни „тестове“ на „Орешник“.
САЩ, Обединеното кралство и други сега са изправени пред поставянето на Украйна в позиция, в която може да се използва по-опустошително оръжие срещу стратегически цели или цели на бойното поле, което би надхвърлило използването на ATACMS или Storm Shadow в Русия, с техния по-малък обсег и по-ограничен полезен товар. Потенциалното бъдещо използване на Орешник ще направи ATACMS и Storm Shadow способности за загуба на битка. А Украйна все още губи битката за Донецк, бавно и мъчително, дори с по-ограничения арсенал, който Русия разполага досега.
Трето, обявеният обсег на Орешник е 16 пъти по-голям от ATACMS и ракетите Storm Shadow. Това поставя всички цели на НАТО в Европа в обхвата на конвенционален удар. Показаните способности и потенциалното унищожаване на ценни западни ремонтни съоръжения в Южмаш ще са удовлетворили кремълските ястреби, че Орешник е извел Русия две стъпки нагоре по стълбата на ескалацията. Путин също така изпрати ясно послание до военните плановици от САЩ и Обединеното кралство, които подкрепиха разполагането на ATACMS, че по-конкретна цел на НАТО може да е следващата.
Може би не е изненадващо, че привържениците на ATACMS до голяма степен замълчаха след разполагането на Орешник. Има още две декларирани американски ATACMS употреби, макар и конкретно в самия регион Курск, където украинските сили се придържат към земята, която превзеха през август.