Новата балистична ракета, изстреляна от Русия по украинския град Днепър миналата седмица, е носела множество бойни глави, но не и експлозиви. Затова тя не е причинила ограничени щети. Това твърдят двама високопоставени източници от украинското правителство, цитирани от Reuters.
Техните коментари изглежда потвърждават думите на Кремъл за използването на оръжието миналия четвъртък като предупреждение към Запада, след като Съединените щати и Великобритания позволиха на Украйна да изстреля техните ракети срещу Русия.
Източниците предоставиха повече подробности за новото оръжие, докато западните експерти се опитват да научат повече за това, което според американски служители е експериментална ракета със среден обсег.
Балистичните ракети със среден обсег обикновено са предназначени да се използват за ядрени удари на дълги разстояния по цели на хиляди километри. Един от източниците казва, че ракетата е носила фалшиви бойни глави и описа нанесените щети като "доста малки".
"В този случай (ракетата) беше без експлозиви... Нямаше видове експлозии, каквито очаквахме. Имаше нещо, но не беше огромно", допълва вторият източник.
Руският президент Владимир Путин заяви, че ударът с балистична ракета със среден обсег "Орешник" е бил успешен тест и че е достигнал целта си - ракетно-отбранително предприятие в украинския град Днепър.
Украйна рядко разкрива информация за въздушни удари по военни цели след нахлуването на Русия през февруари 2022 г.
Путин също така каза, че Русия ще продължи да тества "Орешник" в бойни условия и че разполага с готов за използване запас. Киев от своя страна съобщи, че Украйна вече работи по разработването на въздушни системи за противодействие на оръжията.
Американски служители казаха, че Русия вероятно притежава само няколко от тези ракети, които според западни експерти изглежда са получени от балистичната ракета със среден обсег RS-26.
Изоставянето на експлозивите в "превозно средство за повторно проникване" – топлозащитената част на ракетата, която носи бойната глава – оставя място за инструменти, които страните, тестващи проекти на ракети, могат да използват за измерване на ефективността, казват експерти.
Не е публично известно дали руските бойни глави са носили такова оборудване.
RS-26 има докладван обсег от повече от 5000 км, въпреки че ракетата, която удари Украйна от руския регион Астраханска област, е прелетяла само около 700 км.
"Бих казал, че това е невероятно скъп начин да се причини това, което вероятно не е толкова голямо унищожение", каза Джефри Люис, директор на Програмата за неразпространение на Източна Азия в Центъра за изследвания на неразпространението на Джеймс Мартин към Института за международни изследвания Мидълбъри в Калифорния.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.