IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Поръчките за износ на Китай се сринаха, засегнати от митата

Не е ясно дали САЩ и Китай могат да постигнат споразумение за търговия

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Китайската икономика показа първите си големи признаци на щети от търговската война, тъй като стръмните американски мита намалиха експортните поръчки и производството във фабриките на страната, пише The Wall Street Journal.

Показателят за нови експортни поръчки падна през април до най-ниското си ниво от Covid-19, който опустоши страната през 2022 г., докато общата производствена активност в Китай беше най-слабата от повече от година, според проучвания, публикувани в сряда от Националното статистическо бюро на Китай.

Рязкото оттегляне показва, че стряскащите мита на президента Тръмп върху китайския внос започват да оказват натиск върху китайската икономика, оказвайки натиск върху Пекин да засили усилията си за стимулиране на растежа.

Това също така засилва натиска върху лидера Си Дзинпин да постигне търговско споразумение с Тръмп - въпреки че засега ясното послание от Пекин е решително неподчинение на това, което той описва като тормоз от страна на САЩ.

Официалният индекс на мениджърите по поръчките за производствения сектор в Китай, който е внимателно наблюдаван показател за активността във фабриките на страната, достигна 49 пункта през април, което е рязък спад от 50,5 пункта, регистрирани през март. Показател от 50 или повече пункта показва, че активността във фабриките се разширява, докато под 50 пункта сочи към свиване. Априлският показател е най-слабият от декември 2023 г.

Подобен показател за нови поръчки за износ спадна още по-стръмно, потъвайки до 44,7 през април, най-ниското ниво от декември 2022 г. насам. Това е ранен знак, че търговията между САЩ и Китай е в опасност от пресъхване, тъй като американските вносители отменят или забавят поръчките си след бързане да внесат стоки по-рано тази година, преди влизането в сила на митата.

През втория си мандат Тръмп наложи мита от 145% върху китайския внос като част от много по-широка атака, насочена към пренасочване на търговията на САЩ със света.

Тръмп обвинява американските търговски партньори, че блокират американския износ и се отнасят несправедливо със САЩ. В началото на април той разкри планираните увеличения на тарифите както за съюзници, така и за противници, като по-късно спря прилагането им за 90 дни, за да даде на страните шанс да договорят по-благоприятни търговски условия.

Той наложи мита върху стомана, алуминий и автомобили и обеща да направи същото за фармацевтичните продукти и полупроводниците. Неговите основни цели са да намали огромния търговски дефицит на САЩ и да стимулира компаниите да върнат работните места и производството в Америка, въпреки че много икономисти са скептични, че митата са правилният инструмент за постигане и на двете.

Китайският внос беше обект на особено високи мита, което отразява недоволството на САЩ от индустриалното влияние и нарастващото геополитическо влияние на Пекин. Китай беше освободен от 90-дневната тарифна пауза, а Вашингтон сигнализира, че иска други страни да ограничат търговията с Китай като част от всяка сделка за достъп до американския пазар.

Китай реагира, като повиши собствените си тарифи върху вноса от САЩ с над 100%, насочени към американски компании, работещи в Китай, и ограничи износа на критични минерали, използвани в батерии и други високотехнологични приложения.

Си Дзинпин сигнализира, че Пекин е готов за дълга битка за търговия. В публикация в социалните мрежи по-рано тази седмица китайското правителство призова други страни да не се поддават на натиска на САЩ и заяви, че Китай „никога няма да коленичи“ пред Вашингтон.

Въпреки това, данните от сряда показват, че непоколебимата стратегия ще има краткосрочни последици за китайската икономика, която миналата година разчиташе на износа за около една трета от растежа си. Goldman Sachs изчислява, че между 10 и 20 милиона работни места в производството в Китай зависят от покупките на САЩ.

Пекин обеща да увеличи държавните заеми и разходи и да увеличи потреблението, за да компенсира негативното влияние върху икономиката си от спада в търговията. Въпреки това икономистите намалиха прогнозите си за китайския растеж тази година.

Във вторник Capital Economics заяви, че икономиката вероятно е била по-слаба през първото тримесечие, отколкото предполагат официалните данни за растежа, и заяви, че очаква икономиката да се разшири само с 3,5% през 2025 г., което е доста под целта на Пекин от около 5%.

Консултантската фирма заяви, че данните от проучването може да преувеличават мащаба на свиването в производството, тъй като те отразяват настроенията на респондентите относно търговията, а не само реалната активност, но въпреки това „все още предполагат, че китайската икономика е подложена на натиск“. Като се изключат смущенията около Covid-19, Capital Economics заяви, че новите поръчки за износ през април са най-лошите от 2012 г. насам.

Миналата седмица Международният валутен фонд предупреди, че глобалният растеж ще пострада, тъй като търговската война разтърсва търговията и инвестициите. В Азия, априлските данни от Южна Корея и Япония показват, че износът от тези страни отслабва, докато данните за корабоплаването сочат, че товарните превози между САЩ и Китай се сриват .

Не е ясно дали САЩ и Китай могат да постигнат споразумение за търговия, за да облекчат напрежението и да съживят трансграничната търговия, макар и вероятно на намалено ниво.

Белият дом е отворен за намаляване на тарифите върху китайския внос, за да деескалира търговската война,  съобщи The Wall Street Journal . Вашингтон освободи смартфони и друга потребителска електроника от тарифи, докато Пекин отмени митата върху произведено в САЩ полупроводниково оборудване и авиационни части. Въпреки това, съществени разговори за търговия между Вашингтон и Пекин изглежда не се водят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата