IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо бразилските производители на соя обичат Тръмп и неговите мита върху Китай?

Бразилия е дори световен конкурент в производството на соя

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

На селскостопанския панаир по магистрала 158, хората носеха каубойски шапки и настроението беше празнично. На няколко маси беше подредена разкошна аранжировка от изискани сирена, пресни плодове и колбаси. Хората се шегуваха, отпиваха гуарана, местната газирана напитка, и се възхищаваха на скъпа селскостопанска техника, украсена с бразилското знаме, пише The Washington Post.

В сърцето на бразилската страна, производител на соя, имаше причина за празнуване: Доналд Тръмп беше подновил търговска война с Китай и фермерите тук бяха готови да пожънат плодовете.

„Съединените щати провокират тази битка“, каза 50-годишният производител на соя Уесли Моасир Роса. „Но в крайна сметка Бразилия ще спечели.“

Китай е най-големият пазар за соя в света, като внася над 100 милиона тона всяка година, за да поддържа огромните си свиневъдни ферми. В продължение на години това беше благодат както за бразилските, така и за американските фермери. Заедно те задоволяваха по-голямата част от търсенето на соя в Китай, а продуктът се превърна в основен селскостопански износ и за двете страни.

Но първата търговска война между Тръмп и Китай през 2018 г. доведе до рязък спад на американския износ. Бразилия изпревари САЩ като най-голям производител на соя в света и до миналата година представляваше над 70% от износа на соя за Китай.

Анализ на EXAME, бразилско бизнес списание, показа, че соевата индустрия в страната може да спечели допълнителни 7 милиарда долара в резултат на тарифите. „Бразилия има повече от достатъчен капацитет, за да отговори на нарастващото китайско търсене“, каза Маурисио Буфон, президент на Бразилската асоциация на производителите на соя. „Бразилският фермер вече се е доказал като изключително ефективен.“

Оставащият пазарен дял на САЩ вече се изпарява. Китай е купил само 5 446 тона американска соя от 17 до 24 април, според данни на Министерството на земеделието, което е малка част от 72 800 тона, закупени през седмицата по-рано през месеца.

Следете актуализации на живо за администрацията на Тръмп . Следим напредъка на Тръмп по отношение на предизборните обещания и правните оспорвания на неговите изпълнителни заповеди и действия.

Миналата седмица Yuyuan Tantian, китайски блог, свързан с държавната телевизия CCTV, заяви , че доставките на бразилска соя до китайското пристанище Джоушан вече са се увеличили с близо 50 процента. Износът на селскостопански продукти от САЩ, включително соята, е „лесно заменим“, каза пред репортери Джао Ченсин, заместник-директор на Националната комисия за развитие и реформи, според Bloomberg News.

Докато световната икономика се готви за продължителна вражда между САЩ и Китай, международната търговия със соя показва колко бързо световните пазари могат да заобиколят смущенията и да се пренастроят – и как привидно временните промени могат да станат постоянни. Ако тенденциите от 2018 г. продължат, производителите на соя в САЩ може да се затруднят да възстановят загубения бизнес от Бразилия, която разполага с достатъчно земя за разширяване на дейността си.

Скот Герлт, главен икономист в Американската асоциация на производителите на соя, заяви, че американските фермери са силно зависими от търговията с Китай, който обикновено купува около 1 на всеки 3 или 4 реда от тяхната соя. Но 125-процентно мито – наложено от Пекин миналия месец в отговор на 145-процентното мито на Тръмп върху китайски стоки – би на практика отрязало фермерите от втората по големина икономика в света.

„Осаждаващо е, когато загубиш 30 процента от търсенето си за кратък период от време“, каза той. Той каза, че някои фермери – които вече губят пари и са под натиск от режийните разходи и ниската международна цена на соята – се питат дали могат да продължат производството.

Джим Сътър, главен изпълнителен директор на Американския съвет за износ на соя, заяви, че много производители остават с надежда, че Тръмп в крайна сметка ще намери благоприятно решение. Но продължаващата несигурност и спомените от последната търговска война все повече поставят оптимизма им на изпитание.

Фактът, че Бразилия е дори световен конкурент в производството на соя, камо ли най-големият производител в света, е сравнително ново явление. Културата исторически се е отглеждала в по-студен климат. Но бразилските учени в областта на земеделието, работещи под военната диктатура, управлявала страната от 1964 до 1985 г., успяват да създадат нови сортове соя, които могат да виреят в бразилска почва. Това е наречено „ тропикализация “ на соевите зърна.

Оттогава земеделието се е преместило на север от по-студените южни щати на Бразилия, превръщайки се в икономическа и културна сила в обширната вътрешност на страната, където политиката е консервативна, фермерите носят каубойски шапки, а баровете пускат кънтри музика. Голяма част от растежа е за сметка на горите в регионите Серадо и Амазонка в Бразилия.

Икономическият потенциал и екологичната опасност от неконтролируемия растеж на соята бяха ярко показани в амазонския град Конфреса, водещ производител в бразилската столица на соята, щата Мато Гросо. Градът технически е част от бразилския амазонски биома, но по-скоро приличаше на американския Среден Запад. Голяма част от гората беше изчезнала. Големи магазини, продаващи селскостопански продукти и масивна селскостопанска техника, се разполагаха по главната улица на града.

По-нататъшното унищожаване на околната среда в Бразилия може да бъде друга последица от търговската война на Тръмп с Китай, казват анализатори. С нарастването на пазарното търсене ще има по-голям натиск за превръщане на повече земя в соеви плантации, което ще ускори темповете на обезлесяване в региони, които вече са застрашени.

Но на селскостопанския панаир най-голямото безпокойство беше намалената международна цена на соята, която се срина на фона на по-голямо от очакваното предлагане , от най-високото ниво от 17 долара за бушел през 2022 г. до около 10 долара за бушел.

56-годишният Хосе Франсиско Палудо, който притежава соева плантация от 741 акра, се оплака: „Цената е ужасна!“ Но той е окуражен от завръщането на Тръмп, фигура, на която отдавна се възхищава.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата