Президентът на САЩ Доналд Тръмп изглежда гледа отвъд Украйна за Нобеловата награда за мир, която жадува, след като за пореден път даде на президента Путин презумпцията на съмнението.
Четирима европейски лидери се срещнаха с президента Зеленски на 10 май. Един от тях, сър Киър Стармър, публикува във Facebook, че е „чудесно да говоря с президента Тръмп от Киев, тъй като се събираме, за да призовем Русия да се съгласи на пълно и безусловно 30-дневно прекратяване на огъня. Трябва да се създаде пространство за разговори за справедлив и траен мир в Украйна“”
В неделя пратеникът на Тръмп Стив Уиткоф заяви пред ABC News, че „президентът притежава несравнима сила на личността“ и ще „разчисти част от задръстванията и ще ни отведе до мястото, където трябва да стигнем“.
Но Тръмп, след като настоя, че напредък в Украйна може да бъде постигнат само от него в директни разговори с президента Путин, не го изпълни, пише The Times.
След двучасовия им телефонен разговор в понеделник, Тръмп заяви, че преките разговори между украинските и руските представители ще продължат след скромното им начало миналата седмица. Путин заяви, че Москва е „готова да работи с украинската страна по меморандум за евентуално бъдещо мирно споразумение“. Примирие не изглежда да е по-близо.
На въпрос по-късно защо не е вдигнал санкции срещу Русия, Тръмп отговори, че има „шанс да се постигне нещо“ и че санкциите „могат също така да влошат нещата много“, въпреки че „може да има време“ за тях.
Опитните наблюдатели на отношенията между Тръмп и Путин не смятат американските санкции за вероятни, въпреки случайните заплахи в публикациите на Тръмп в социалните медии.
Джон Болтън, бивш съветник по националната сигурност на Тръмп, заяви, че Путин е получил това, което е искал - дълъг директен разговор с Тръмп, без прекратяване на огъня и без санкции от страна на САЩ.
„Доколкото мога да преценя, нищо не се е случило в този разговор“, каза Болтън. „Мисля, че Тръмп е осъзнал, че това не води доникъде. Той не иска да налага допълнителни санкции на Русия и затова просто ще се откаже от тях.“
Тръмп отрече да се оттегля, когато репортери в Белия дом го попитаха в понеделник вечерта. Но няма определен график за „незабавните“ лични преговори между руски и украински представители, които той предложи Ватикана да бъде домакин.
„Тръмп е казвал и преди, че ако не може да постигне напредък, ще се откаже от усилията за прекратяване на огъня. Мисля, че това би била логичната следваща стъпка“, каза Болтън. „Въпросът е дали това означава и отказ от доставките на оръжия и боеприпаси за Украйна, което би било катастрофа.“
Хербст се съгласи.
„Всички говорят за това, че Тръмп се е отказал от преговорите“, каза той. „Това не е нещо прекрасно, но не е и нещо ужасно. Въпросът е дали отказът от преговорите е означавал, че САЩ са спрели да предоставят военната подкрепа, която предоставят в момента.“
Болтън, който се превърна в критик на президента, след като напусна Белия дом остро през септември 2019 г., заяви, че Тръмп иска Нобелова награда за мир, но може да му е твърде трудно да я получи в Украйна.
„Той може да го постигне в Близкия изток, може да го постигне между Индия и Пакистан - както и да е, той просто иска Нобелова награда за мир“, каза Болтън. „Ако не може да го постигне, ако приятелят му Путин не направи необходимото, той ще се откаже от това и сега ще се съсредоточи върху Близкия изток.“
Хербст каза, че в Украйна все още предстоят много обрати. „Това далеч не е краят на историята. Чуваме, че Великобритания, Франция и Германия работят по пакет от санкции и подозирам, че ще продължат“, каза той, със или без САЩ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Наистина ужасното нещо, което е възможно, но според мен е малко вероятно, би било Съединените щати не само да се откажат от преговорите, но и да спрат да изпращат военно разузнаване в Украйна. Това би направило Тръмп съучастник в победата на Путин в Украйна.“