След появата на съобщения , че Китай е доставил системи за противовъздушна отбрана на иранските въоръжени сили, имаше значителни спекулации относно видовете активи, които може да са били доставени на враждебната близкоизточна държава. С появата на съобщенията точно две седмици след прекратяването на огъня, сложило край на единадесетдневните ирано-израелски военни действия, започнали с мащабни въздушни удари по цели в Иран, се очакваше укрепването на мрежата от наземни системи за противовъздушна отбрана на Иран и повишената готовност на неговите балистични ракетни и дронови сили за контраатаки да предприемат контраатаки, да бъдат сред най-важните приоритети за въоръжените сили на страната, пише MWM. Иран преди това не е разполагал с модерни китайски системи за противовъздушна отбрана, като гръбнакът на неговите далекобойни способности земя-въздух се състоеше от съветските С-200, руските С-300ПМУ-2 и местните системи Bavar 373.
Производителността на съществуващите ирански системи за противовъздушна отбрана е обект на остри спорове, като ирански правителствени източници съобщиха за успешното сваляне на четири изтребителя F-35 на израелските военновъздушни сили, приписвайки три от тях на Bavar 373. Вероятната достоверност на иранските твърдения беше анализирана подробно от Military Watch , включително оценки на силните страни и ограниченията на иранската противовъздушна отбрана и значителните рискове, пред които са изправени F-35, действащи при подобни проникващи мисии. Израелски и западни източници отрекоха подобни успехи. Ако иранските доклади са верни обаче, това все пак би представлявало нисък процент на изчезване на F-35, като се има предвид липсата на противорадиационни ракетни възможности на изтребителя, което ще се реализира само с подобрен софтуер Block 4, мащабът на разполагане на иранска противовъздушна отбрана и дълбочината на проникване в иранска територия, на която изтребителите са действали.
Въпреки че за С-300ПМУ-2 се знае много повече, отколкото за Бавар 373, руската система е на повече от две десетилетия и остава доста изостанала от най-съвременните технологии. Западни източници преди това широко твърдяха, че Израел успешно е неутрализирал всички ирански системи С-300ПМУ-2 по време на атаки през октомври 2024 г., въпреки че тези твърдения бяха сериозно опровергани от разкриването от Иран на системите, все още непокътнати, по време на парад четири месеца по-късно. Въпреки че Русия продължава да е водеща в света по количествата произведени от нея системи за противовъздушна отбрана с голям обсег, а възможностите на нейните системи като С-400 и С-500 поддържат водеща световна позиция, загрижеността на страната за продължаващите военни действия в Източна Европа и напрежението с НАТО ограничиха капацитета ѝ да изнася своите системи в значителен мащаб.
Докато разработването на системи за противовъздушна отбрана с малък и среден обсег представлява значително по-малко трудности, което означава, че местните системи на Иран може да са по-близо до конкуренцията на еквивалентно ниво с най-способните си чуждестранни наследници, китайските доставки на системи с по-голям обсег и поддържащи системи за електронна война, радар и командно-контролни системи могат да окажат особено значително въздействие върху иранските отбранителни способности. Китайската HQ-9B е най-широко произвежданата система за ракети земя-въздух с голям обсег извън Русия. Системата е проектирана с висок акцент върху мобилността и разполага ракети, радари и командни устройства от мобилни камиони, за да се подобри оцеляването. Много по-усъвършенстваното състояние на китайската електронна и радарна промишленост накара анализаторите да оценят широко, че HQ-9B вероятно запазва значителни предимства пред руските си конкуренти в свързани области на производителност.
HQ-9B е разработена в множество варианти и преди това е била изнасяна за Пакистан , Туркменистан, Узбекистан, Египет и Мароко. Египетските поръчки през 2024 г. бяха широко оценени като направени в отговор на нарастващото напрежение с Израел и неговите западни поддръжници, главно по въпроса за плановете за изгонване на по-голямата част от населението на ивицата Газа на египетска територия. Обхватът на HQ-9B от 250 километра позволява на всяка система да обстрелва цели в райони с площ от почти 200 000 квадратни километра, докато 360-градусовото ѝ радарно покритие и системата за студен старт позволяват обстрел във всички посоки. Системата разполага с множество класове ракети земя-въздух с допълващи се обхвати, което позволява на всяка от тях да осигури многослойна отбрана , като същевременно е била обстойно тествана срещу симулирани ракетни атаки и електромагнитни атаки по време на учения. Въпреки напредналите възможности на системата, доставките на HQ-9B и други усъвършенствани китайски средства за противовъздушна отбрана ще имат ограничения в степента, до която могат да защитят иранското въздушно пространство, поради липсата на допълнителни въздушни средства в Иран, като например съвременни изтребители и системи за ранно предупреждение и контрол във въздуха.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.