Европейската комисия под ръководството на Урсула фон дер Лайен не определи военните действия на Израел в ивицата Газа като геноцид, съобщи говорителка на институцията днес, цитирана от ДПА.
Заместник-председателката на на Комисията Тереса Рибера предизвика спор вчера, като използва определението "геноцид" в реч, произнесена в Париж.
"Геноцидът в Газа разкрива неспособността на Европа да действа и говори с един глас въпреки протестите в подкрепа на Палестина, разпространили се в много европейски градове и призива на 14 държави членки на Съвета за сигурност на ООН да се установи незабавно примирие", заяви тя в речта си в престижния френски университет "Сианс По".
Комисията подчерта, че Рибера не е говорила от нейно име. Тя досега не е излязла със становище по въпроса за геноцида, тъй като това "е решение на съдилищата" съобщи говорителката на ЕК.
Израел и правителството на Германия отхвърлят обвиненията за геноцид срещу палестинците. Според Конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид на ООН понятието геноцид се отнася до "действия, извършени с намерение да се унищожи, изцяло или частично, национална, етническа, расова или религиозна група".
Израел се бори с палестинската ислямистка групировка "Хамас" в ивицата Газа, която до голяма степен е изравнена със земята след унищожителните военни операции.
Войната беше предизвикана от масово убийство, извършено от "Хамас" и други екстремисти от Газа срещу Израел на 7 октомври 2023 г., в резултат на което загинаха 1200 души, а около 250 бяха отвлечени. Оттогава насам в Газа са убити над 64 000 палестинци според данни на местните здравни власти, контролирани от "Хамас", които ООН счита за достоверни.
С влошаването на хуманитарната криза в Газа и разширяването на израелските военни операции критиките към Израел само се повишават, предаде ДПА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Индексът S&P 500 се покачва, акциите на Intel рязко поскъпват*
Проучване: ЕЦБ ще вдигне лихвите през юни, преди да обърне курса през 2027 г.
Богатите страни от ЕС искат отстъпка, която може да заплаши преговорите за бюджета
Revolut спира услугата си за търговия със злато в България и други европейски пазари
Ще има ли назначен "дигитален лидер" във всяко училище?
За 10 години хората в най-критичните етапи на остър глад са се увеличили драстично
Тежка техника по пътищата ни: Военни конвои и съюзнически сили преминават през България
Асен Василев влиза като депутат от Пловдив
Започва поетапно спиране на отоплението в София
Новият стадион на "Левски" ще струва 120 млн. евро
Сираков е убеден: Левски вече е шампион на България!
Бостанджиев обеща: Без кредити в Левски, за 3 години вдигаме стадиона
Европейско чудо! Новият стадион на Левски ще струва 120 000 000 евро + СНИМКИ
Сираков показа новия собственик на Левски и обеща нов стадион!
Вижте цялата истина за новия собственик на Левски
Новият собственик на Левски: Взех решението за секунди!
Яжте умно, не повече – комбинации за по-добро усвояване на витамини
„Пасажер 23“ – психологически трилър от Себастиан Фитцек
Дневен хороскоп за 25 април, събота
5 модела дънки от 90-те, които отново са на мода
Емоционална интелигентност според зодията
Замразени бананови хапки
Три деца със симптоми на морбили във Варна
Карлос Насар взе златото в изхвърлянето, опита и световен рекорд
Арестуваха рецидивист, спипан отново дрогиран зад волана
ММФ „Варненско лято“ с награда „Златно перо“
ПФК "Левски" е с нов собственик
Доц. Ангел Кунчев сe бори с рак
Учени в недоумение: Заснеха причудливо полупрозрачно създание на дъното на океана
Мисия „Артемида-2“: Какво се случи при завръщането на Земята?
Може ли AI да предвиди смъртта: Ново проучване дава 78% точност
Учени симулираха какво би довело до колапс на извънземни цивилизации
Слънцето се активизира с първото си мощно изригване от две седмици
Екстремните горещини тласкат хранителните системи към колапс