В Италия едно ново движение за свободата на словото печели все повече привърженици.
В последния си доклад „Фрийдъм хаус” определи медиите в Италия като „частично свободни”, класирайки ги на 73-то място от общо 195 държави.
Ето какво гласи докладът:
Телевизионната есен т.г. започна със сензация.
След тиражираните с месеци наред обвинения във връзки с проститутки и купони с млади жени Силвио Берлускони застана пред камерите и микрофоните на фаворизираното от него държавно телевизионно шоу "Порта а порта" и даде на представителите на пресата да се разберат.
Нарече критикувалите го журналисти "негодници, а обвиненията, отправяни от тях – скандални, безоснователни и комични".
Идеята, че свободата на печата е в опасност, според него била разпространявана от международните левичарски вестници, които клеветели Италия и демокрацията.
Работата обаче е там, че хиляди италианци не са съгласни и протестна петиция против дефицита на свободното слово събра през последните седмици 450 хиляди подписа.
В сила остават старите съмнения за конфликт на интереси. Премиер, който контролира обществената и повечето частни телевизии, навежда на мисълта за намеса. Напоследък тази загриженост става все по-голяма.
Берлускони съди няколко италиански вестника, в единия от случаите за публикуването на неудобни въпроси.
Вестникът, собственост на семейство Берлускони, принуди един критично настроен редактор-католик да подаде оставка след разкритието, че е гей.
Берлускони оказва и натиск върху рекламодателите да не купуват рекламно място в критикуващите го вестници.
Според критиците на Берлускони се използват всички възможни методи за сплашване.
Фурио Коломбо е журналист от дълги години. Заедно със съмишленици наскоро основа нов италиански вестник – "Ил фато коутидиано", или "Всекидневен факт", за да предложи база за критика срещу италианската политика.
Според Коломбо онова, което не достига на Италия, е критичната общественост и именно от тази ниша се е възползвал Берлускони.
"Никоя друга страна не би толерирала нарушения като извършваните от Берлускони.
Той продължава да твърди наляво и надясно, че е най-добрият премиер, и добавя към това си твърдение, че е най-добрият в света.
Действително странни изказвания, които могат да бъдат правени само в странна страна, където вече няма свобода на печата".
Берлускони никога не се е славел със скромност. И въпреки критиките, близо половината италианци се чувстват привлечени от харизматичността му.
Но за да остане това така, Берлускони ще трябва да води в бъдеще няколко сериозни битки. Част от тях са свързани с предизвикателствата в редиците на собствената му коалиция. Други са от съдебен характер.
Конституционният съд скоро ще вземе решение дали е конституционосъобразен законът, който Берлускони прокара преди няколко години и който гарантира на премиера и на други лидери пълен съдебен имунитет.
Ако КС обяви закона за противоконституционен, Берлускони ще се изправи пред редица сериозни обвинения в корупция.
Обвинения, които, както се надяват критиците, биха могли да свалят човека, който заглушава всички несъгласни с него в Италия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Кадър на деня за 20 юни
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Енергийният министър очаква споразумението с "Боташ" да се предоговори до един-два месеца
Империята на ислямската гвардия ще спечели най-много от отмяна на санкциите срещу Иран
Иран пак затвори Ормузкия проток
Венеция удря туристите с нова шокова такса до 50 евро
14-годишен футболист почина по време на мач
Вулканът Семеру изригна: Миньор е с тежки изгаряния
Спортът по телевизията днес, 21 юни
Мачовете по телевизията днес, 21 юни
Германия удари Кот д'Ивоар в 94-ата минута и спря прокобата
ПО МИНУТИ: Германия - Кот д'Ивоар 2:1
Валенсия нашамари Барса в баскетболния финал в Испания
Нидерландия разгроми Швеция с 5:1 на Мондиал 2026
Седмична таро прогноза за 22 - 28 юни
Дневен хороскоп за 21 юни, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 22 - 28 юни
5 любопитни ритуала за 21 юни, когато настъпва астрономическото лято
3 слънчеви десерта за 21 юни – ден на лятното слънцестоене
Комедийният феномен Sooshi Mango разсмя до сълзи българската публика
Нидерландия разби Швеция с 5:1 на Мондиала
И тримата пострадали работници на АПИ са с опасност за живота
Седмичен хороскоп 22 юни - 28 юни 2026
Зеленски върна отличието "Орден на Белия орел" на Полша
Утре настъпва Астрономическото лято
Цените на горивата у нас вървят надолу
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни