Вот на недоверие по време на кампания е като любов по време на холера, защото това не е дебат, а скандал. Това заяви Мая Манолова, зам.-председател на НС и член на ИБ на БСП, пред централата на партията на „Позитано” 20.
По думите и внасяне на вот на недоверие по време на предизборна кампания е неуважение към избирателите.
„Представете си как ще изглежда дебат по вота – политическо джавкане вместо дебат с политически аргументи, а това ще отврати допълнително избирателите”, заяви Манолова.
По думите й с внасянето на вота на недоверие Бойко Борисов изпълнява "опорните точки на Иво Прокопиев". Вчера в интернет изтече имейл от 6 май т.г. на собственика на "Икономедиа" до ръководството и до журналисти от вестник "Капитал" и "Дневник", в който твърди, че има сценарий лицензиите на ЕРП-тата да бъдат отнети на 15 май, и дава указания как да бъде разработена темата.
Според Манолова опорните точки на Прокопиев показват как действа задкулисието в България. По думите й това е заговор срещу България и срещу българското правителство.За Манолова е скандално, че се замесват и политически партии.
„Визирам Реформаторския блок, като говорители, и ГЕРБ, като вносители на вот на недоверие. Възмутително е и това, че в този заговор се опитва да бъдат включени и двама еврокомисари - комисарят по енергетиката и българският еврокомисар Кристалина Георгиева”, продължи тя.
"Ако вотът бъде внесен утре, председателят на парламента ще изпълни изискванията на парламентарния правилник и ще насрочи дата. Но аз лично съм скептична по отношение на това дали народните представители ще загърбят ангажиментите, които са поели пред избирателите си, за да участват в една евтина предизборна агитация, да се включат и те в сценария на Прокопиев", смята Манолова.
Относно запечатаната стая на ГЕРБ в парламента Манолова заяви, че решението за отнемане на стаи е в правомощието на председателя на парламента. "Без да навлизам в детайли, се чудя защо хора, които не влизат в пленарната зала, имат нужда от допълнителни помещения и според мен мястото на депутатите е в пленарната зала на парламента, а не по кабинетите", добави зам.-председателят на парламента.
На въпрос защо представителите на „Прозрачност без граници” са напуснали Обществения съвет към ЦИК, Мая Манолова заяви, че работата на ЦИК е абсолютно прозрачна и публична.
„Тя е такава и заради промените в изборните правила, които дават възможност на наблюдатели, застъпници и политически партии да присъстват на заседанията на ЦИК и да дават своите становища. За първи път е създаден и Обществен съвет, който зорко следи за действията на ЦИК. Заради предварително измислените скандали около състава на ЦИК останаха извън публичното внимание изключително важни решения на комисията”, каза още тя.