"Не пускайте прахосмукачките" - в Швеция токът е кът

Студ скова страната и създаде проблеми с електроснабдяването
13 фев 2021 10:00, Петя Славова
213
"Не пускайте прахосмукачките" - в Швеция токът е кът
Снимка: БГНЕС

"Молим ви, не пускайте прахосмукачките!": такива призиви се отправят в момента в Швеция. Заради ледената зима в скандинавската страна се стигна до сериозни проблеми с електроснабдяването. Токът е кът и става все по-скъп.

Зима в Швеция

В специално телевизионно клипче сериозен глас призовава да се пести електроенергия: "Преди да включите прахосмукачката, запитайте се дали наистина трябва да чистите точно сега, когато в Швеция е най-студено и когато електроенергията е не само най-скъпа, но и най-неекологична", предава "Дойче Веле".

Звучи като остарял призив за пестене, но е съвсем актуално. Тъй като тази зима е особено студена и много от хората отопляват домовете си с ток, Швеция изпитва недостиг на електроенергия. Търсенето е огромно, а предлагането си остава същото. В резултат цените на тока скачат - на моменти са двойно по-високи в сравнение с миналия януари.

Това се отразява негативно и на икономиката. Хенрик Сьолунд, директор на хартиената фабрика „Holmens Pappersbruk", описва какви са последствията за неговата фирма: „Всеки ден следим цените на тока и работим фактически с ръка на спирачката". Ако токът стане твърде скъп, Сьолунд намалява производството.

Защо токът не достига

Много други енергоемки предприятия са в същото положение. А държавата наистина призовава частните домакинства по възможност да не използват уреди като прахосмукачките, които "гълтат" много ток. Депутатът Йоар Форсел, представител на опозиционните либерали, не крие недоволството си: „Срамно е, че на развита страна като Швеция ѝ се налага да внася мръсен ток, а промишлените предприятия са принудени да спират работа".

Според информации в медиите, Швеция е купила допълнителни количества ток от полски и германски електроцентрали, включително от централи на въглища. Освен това на юг е пуснала в експлоатация собствена електроцентрала с течно гориво, предназначена за случаи като сегашния. В същото време на север се произвежда повече ток, отколкото се потребява. Но няма достатъчно електропроводи, по които нужните количества да се изпратят в южната част на страната. Правителството планира инсталирането на нови електропроводи, но дотогава могат да минат и 20 години.

Проблемът е все пак само сезонен, посочва зеленият депутат Лоренц Товат, който формулира амбициите на Швеция в енергийната политика така: „Искаме да се превърнем в един вид супербатерия на Северна Европа с чиста електроенергия - и сме на път да го постигнем. Днес изнасяме повече ток откогато и да било преди, като в същото време внасяме по-малко и използваме значително по-малко изкопаеми горива".

В Швеция ядрената енергия не е табу

Макар напоследък в Швеция да се залага много на слънчевата и на вятърната енергия, в страната все още има шест ядрени блока, които осигуряват около 30 процента от необходимата електроенергия. До 2040 година шведите възнамеряват да прекратят изцяло използването на изкопаеми горива, но това не означава непременно край на атомната енергия.

Някои опозиционни партии са на мнението, че ядрената енергия и в бъдеще трябва да остане част от „чистия" енергиен микс в страната. И дори смятат, че трябва да се изградят нови, макар и по-малки ядрени централи. Аргументът им: те били по-сигурни, по-икономични и абсолютно необходими за покриване на нарастващото търсене на електроенергия.

Съгласно допитване от края на 2020 година, над 40 процента от шведите одобряват изграждането на нови атомни централи. А над 30 на сто искат поне да бъдат запазени сегашните шест - за да могат и през зимата да пускат прахосмукачката без угризения на съвестта.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


213
Още по темата: швециятокзима
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
34
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Щом говорят за глобално затопляне ,значи идва ледников период!
33
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Иначе АЕЦ не ни трябва и газова тръба, след 10 години като затворят и Козлудуй ще седим на тъмно!
32
2
 
12
 
! Отговори
Хан Болгар преди 3 години
Мда, не дай си боже да се сбъдне прогнозата за малък ледников период през следващите 300г.Скандинавия ще стане пак на глетчер и ще идват бежанци при нас. Айде пак на русите мацки!
31
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ДокИстинският ненаситен гълтач на ел.ток не са електромобилите, а идващият след 5G мрежите, грандиозен обем на транслираните и съхранявани информационни потоци, на базите с данни. Ще са нужни многобройни и високомощни DATA-центрове. Русия вече започва да строи такива зад Полярния кръг, където няма да е необходима ел.енергия за охлаждане.
30
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"напоследък в Швеция се залага много на слънчевата и на вятърната енергия"И затова няма ток през зимата! Това бъдеще го гласят за всички ни!
29
2
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Най добре да се греят на слънце. А, пардон там слънце няма. Тъмница и студ, да питат Грета.
28
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Kанцлерът Ангела Меркел и германското правителство наложиха пълна забрана на ядреното електричество до 2022 г., като част от правителствената стратегия от 2001 г., наречена Energiewende или "Енергиен завой", за да започнат да разчитат на слънчевата и вятърна енергия, както и други така наречени "възобновяеми източници". Целта на този ход е била Германия да стане първата индустриална държава, която е "неутрална към въглерода".Стратегията засега към 2021 г. е пълен провал и икономическа катастрофа.
27
1
 
22
 
! Отговори
Духач преди 3 години
Вечер всички като си включат електрическите тесли да се зареждат по 6-7 часа батериите, всички ще излизаме у полето да дyxaме перките на вятърните електроцентрали. Дихателни упражнения за укрепване на белите дробове срещу грипни инфекции!
26
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Затваряйте лошия АЕЦ, ***.Монката Паси, ***, АлЙо и други вече има топ енергийни проекти. Вятърни мелнички, шистов газ, а ВЕЦ-а на Кокаляне е мощен, може да захрани половин Панчарево.
25
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Киро Брейка правилно им казва, че тези напредналите са оолигоофрени
24
2
 
13
 
! Отговори
Джендър преди 3 години
Урсула ще ни прави въглеродно неутрални!
23
1
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Енергийно неефективните вятърна и слънчева енергия днес струват около 7 до 9 пъти повече от газа.
22
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Първата руска термоядрена електроцентрала в град Саров ще бъде няколко ХИЛЯДИ пъти по-мощна от атомните. Средната пенсия в Русия е около 15 000 рубли - около 340 лева. След като един руски пенсионер си плати водата, тока, наема, отоплението от пенсията му остават 12 хил рубли, към 260 лева, за храна.
21
6
 
18
 
! Отговори
Грийн Мен преди 3 години
Предложение: Да затворием АЕЦ Колзлодуй и да си турим перки на всеки метър у полето да се връткат и да ни прават ток. Лет'с гоу грийн, йеее, йеееее!
20
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 23НЕма кой да чуе Вовата,но най-добре се смее този,който се смее последен.Германия не напразно строи СП,защото много добре знаят че с тъпата си "зелена политиката" ще опрат до Вовата
19
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
"Швеция изнася ток за Русия"======================С какво го изнася? С вагони ли? С кораби ли? С кофи ли?
18
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ДокАбсолютно вярно е мнението ви!Сега се надпреварват кой пръв да стане "въглеродно неутрален"ама в чутурите им няма мисъл как да осигурят достатъчно силни мощности,които да покрият потреблението на ток при зимни условия особено,а и при наложеното задължение всички да имат електромобили
17
3
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Още през 2007 г., по време на знаменитата си реч в Мюнхен, Путин обръщайки се към колективнозападните *** ги попита "Мечтаейки си за зелена енергия, затваряте атомните си централи, а като стегне студът с какво ще се топлите? С дърва ли? Вие и дърва нямате. За дърва пак при нас ще дойдете."
16
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Проверете в Википедия- Швеция изнася ток за Русия, Дания, Норвегия и Финландия.
15
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 18Тоя пък. Я влез в гугъл и виж населението на Швеция колко е и колко са ел автомобилите. Харчии колкото сешоарите сигурно. Ама не повръщайте тук каквото сте вечеряли бе