Съдиите с "бедни" роднини знаели за имотите им

До края на деня Етичната комисия решава дали да накаже магистратите
31 май 2010 16:50,
84
Съдиите с "бедни" роднини знаели за имотите им
Цони Цонев. Снимка: БГНЕС

Съдиите, чиито роднини бяха замесени в имотния скандал в община Приморско, са знаели, че близките им са получили право на строеж, регистрирайки се като жители на общината.

Това стана ясно от думите на председателя на Етичната комисия към Висшия съдебен съвет (ВСС) Цони Цонев, след като магистратите бяха изслушани от комисията.

За да дадат обяснения по случая, в съвета днес дойдоха председателят на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов и съдиите от Върховния административен съд Панайот Генков, Андрей Икономов и Николай Урумов. Урумов дойде във ВСС с дъщеря си Деница, която е младши съдия в Благоевградския окръжен съд.

Петимата са казали пред членовете на комисията, че всичко, което е направено, е в границите на закона.

От доклада на Върховния административен съд, където Генков, Урумов и Икономов бяха председатели на отделения, става ясно, че повечето дела на община Приморско, които са гледани от тях, са решени в ущърб на общината, каза Цони Цонев.

До края на деня Етичната комисия ще реши дали да предложи на ВСС магистратите да бъдат наказани дисциплинарно, съобщи още той.

Предстои да се обсъди дали Деница Урумова е нарушила етичния кодекс на магистратите, тъй като към момента, в който е получила правото на строеж в Приморско, тя не е била магистрат.

Още по темата

ВСС ще провери и въпроса с имотите на районния прокурор на Царево Кънчо Крумов. Неговата майка също е получила право на строеж в Приморско, но така и не се е възползвала от него и преди три години то е върнато обратно на общината.

Петият магистрат, чието име бе замесено в имотния скандал – бившият окръжен прокурор на Бургас Йордан Иванов, не дойде във ВСС, тъй като вече не е действащ прокурор и съветът не може да се произнесе за него.

Цони Цонев коментира и факта, че Иванов е замесил името му в имотния скандал. По-рано днес той заяви, че Цони Цонев е личен приятел на районния прокурор на Царево Кънчо Крумов и често му е гостувал.

Председателят на етичната комисия отхвърли тези твърдения и обясни, че заради работата си познава много прокурори, но не е приятел с Крумов.

„През 2005 година прекарах лек инсулт, след който ми е противопоказно да ходя на море, така че не съм бил на гости нито на Кънчо Крумов, нито на когото и да било друг“, коментира Цони Цонев.

Магистратите, които дойдоха във ВСС, не пожелаха да коментират скандала пред журналистите. Единствено председателят на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов заяви, че в случая срещу него има атака.

„Явно натискът срещу мен е прекалено голям. Бях обвързан с „Нагли“, с „Октоподи“, сега нещо друго ми се приписва. Явно някой не иска да съм председател на този съд“, заяви Пенгезов.

Той не отговори на въпрос кой има интерес да го свали от председателския пост, а каза само, че това са хора и от съдебната система, и извън нея.

От думите на Пенгезов стана ясно, че дъщеря му се е отказала от правото на строеж в Приморско, а причината била да не го злепоставя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


84
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
"До края на деня Етичната комисия ще реши дали да предложи на ВСС магистратите да бъдат наказани дисциплинарно". Ами не, не ги наказвайте. В крайна сметка нали всичко, което са вършили е съобразено със закона? Трябва да четем буквата му.
2
0
 
25
 
! Отговори
боби преди 13 години
Всичко било в рамките на закона. Оная пък като помагала на баща си да краде, още не била съдия. Ако не ги накажат както трябва, т.е. дисциплинарно уволнение на всичките и конфискуване на имуществото им просто трябва да възставаме и знаем от къде да почнем да бесим - от ВСС и висшите магистрати
1
0
 
31
 
! Отговори
Кольо Патарока преди 13 години
Разплаках се. Моралните съдии прецаквали общината,но получили парцели по бедност.