Окупацията на Ректората е недопустима, заявава ръководството на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в позиция, публикувана на интернет страницата на ВУЗ-а.
"Действията на малка група граждани, част от която дори не са от академичната общност на Алма матер, в най-голямата сграда в София, която е публична държавна собственост и национален паметник на културата, пречат на десетки хиляди наши студенти и техните близки, както и на преподавателите и служителите от администрацията“, заявяват от ръководството на университета.
От там посочват, че тази сутрин с прогонването на университетската охрана е било извършено престъпление, като държавната публична собственост е била завзета. „Тези действия поставят под заплаха нормалното провеждане на учебния процес и застрашават гражданските права и интереси на десетки хиляди наши студенти и техните близки, на преподавателите и служителите и поставят университета в невъзможност да изпълнява националните и международните си задължения по редица програми и проекти“, изтъкват от ръководството.
В позицията се посочва, че апаратура за милиони левове, за която академичното ръководство носи отговорност, банкомати, паричен салон, уникални музейни сбирки, официални печати, дипломи, книжарници, библиотеки, автомати за храни и напитки и прочие са оставени без надзор. Поради атмосферните условия пък съществува и риск от критични ситуации, свързани с функционирането на електричеството, отоплението и водоснабдяването на сградата.
Двудневните опити на ръководството да разреши кризата с разговори с окупиралите Ректората обаче не давали никакъв резултат.
„Ръководството на Софийския университет е упълномощено от Академическия съвет да предприеме всички законови мерки, за да бъде възстановено нормалното функциониране на най-голямата и авторитетна образователна институция в България", се казва в позицията.
В свое решение Академическият съвет на Софийския университет настоява ректорското ръководство да предприеме всички законови мерки за освобождаване на сградата на Ректората.
Студентският съвет при СУ „Св. Климент Охридски“ също категорично възразява срещу подновяването на окупацията в учебното заведение. В декларация на Студентския съвет, приета на Общо събрание, се заявява, че окупацията няма да бъде подкрепена, както не беше подкрепена и тази от октомври-ноември, извършена от „Ранобудните студенти“.
"Презумпцията, от която се изхожда, и този път е същата. Предвид това, че сме законни представители на студентите на университета и на интересите им, ние отстояваме своята позиция, че настоящите окупационни действия ще прекъснат целия образователен и административен процес в Ректората, затова незабавно трябва да бъдат прекратени", изтъкват от Студентския съвет на СУ.
"Актът, извършен от не-студенти и студенти на Софийския университет, в същността си пренебрегва интересите на доминиращото мнозинство от студентите въпреки потвърдилата се неефективност на тази форма на граждански протест. Окупацията пречи – и това не е тесногръдо „обвинение“, а констатация на обективното състояние на нещата. Ние считаме на свой ред, че не може студентската (и изобщо академичната) общност да бъде поставяна пред свършен факт – да се търси социална промяна в пълна несъгласуваност с една конкретна част от този социум“, пише още в декларацията.
Според Студентския съвет - ставаме свидетели на начеващата порочна практика всеки път, когато дадена група граждани по своя преценка реши - основателно или не, че общественият ред трябва да бъде променен, Ректоратът и академичният живот на СУ да бъдат заложници на тези интереси.
От студентската организация са категорични, че всяко протакане и неяснота в случая само ще подхранва и без друго нарастващото напрежение сред студентите.

"Еврохолд България" ще се преструктурира, за да стане изцяло енергийна група
ОПЕК още не вижда края на петрола - сигурността превишава климатичните страхове
Освобождаването на активите на Иран е политическо главоболие за Тръмп
Водещите индекси на фондовата търговия в Европа не намериха посоката
Компаниите трябва да се подготвят за „икономиката на човешките умения“
Йотова: Театърът ни помага да съпреживяваме човешките съдби
Астрологичен наръчник: най-подходящите цветове за всеки ден
Левон Хампарцумян: Увеличението на заплатите усилва инфлационния натиск върху цените
Опозицията обвини властта за новия дълг "на сляпо", без да знае за какво ще го харчи
Официално! Ливърпул с първо ново попълнение
Бившите налазиха Винисиус за билети + СНИМКИ
Любопитно решение за капитаните на отборите на Мондиал 2026
НА ЖИВО: Швейцария - Босна и Херцеговина - СЪСТАВИТЕ
Чехия и Южна Африка с 1:1 на Мондиал 2026, женска съдийска бригада влезе в историята
Краев остана без отбор
Дневен хороскоп за 19 юни, петък
Пухкава погача с прясно мляко
Галерия Cable Depot представя „Real-Time“ – самостоятелна изложба на Боб Бикнел-Найт
Една година Wolt в България: 7 града, над половин век спестено време и нов ритъм на удобството
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите билети за PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure”
Изберете карта и вижте какво ви очаква до края на лятото
64-и турнир по ориентиране за Купа „Варненско лято 2026“
Чехия и Южна Африка със "самоубийствено" реми на Мондиала
Хванаха за ден 38 шофьори с алкохол или наркотици
Варненски ученик e сред златните медалисти на европейската олимпиада по физика
Румен Радев: Ще наложа вето върху санкциите срещу Русия
Общинска комисия обсъди проблема с косенето в "Младост" и "Аспарухово"
Защо бедните остаряват по-бързо от богатите: Проучване разкрива причините
Създадоха невроморфен чип, който имитира човешкото зрение
С 95% вероятност: Учени изчислиха кога ще настъпи краят на човечеството
Нов анализ: Тъмната материя ли е източникът на гама-лъчението от центъра на галактиката
Напрежението в разломите на Калифорния е най-високото от 1000 години насам
Мозъкът „репетира“ разговори секунди преди да се случат