Защо българинът купува вода вместо сирене?

Анализ на Димитър Зоров пред Bloomberg TV Bulgaria
16 окт 2020 16:10, Анисия Иванова
53
Защо българинът купува вода вместо сирене?
Снимка: БГНЕС

Непосилно е за българския потребител да се ориентира кое сирене притежава оптималното количество водно съдържание по БДС. Да, цената е до някаква степен индикатор за качество, но в случая веществата, които се добавят в млечните продукти, запазвайки консистенцията им, са трудно доловими.

Затова на витрината има млечни продукти със 78% водно съдържание, които са на цената на прекрасно сирене, което съдържа само 54%. Така клиентът си купува вода, вместо сирене. Това заяви Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България, в предаването "Светът е бизнес", с водещ Ивайло Лаков.

"Финансово - икономическите интереси не трябва да играят водеща роля за определяне на имиджа на един продукт, който България произвежда от векове. Този продукт не бива да бъде повод за печелбарство на някои хора", заяви Зоров, цитирайки изказване на акд. Балтаджиева.

"Малко останаха на брой производителите, които се позовават и спазват всички хранителни стандарти по производството на млечни продукти, тъй като себестойността на сирене с високо водно съдържание прескача тази на качествените продукти ...  Още повече, кризата с Covid доведе до стремглаво снижаване на оборотите, включително и през септември, при това без финансово подпомагане на сектора. Всички тези фактори принудиха някои производители да поемат именно по грешния път, тъй като високото водно съдържание се оказа единственият инструмент за оцеляване", обясни поризводителят пред Bloomberg TV Bulgaria.

От разговора стана ясно, че е изключително трудно за един производител на млечен продукт да работи по стандарите, да оцелява на пазара с конкурентни цени при неконкуретни показатели и да не излезе на загуба.

"Нашето предприятие не фалира, понеже имаме позиции в земеделието и животновъдството ... от единия сектор преливаме средства във втория и от втория в третия, но това в никаква степен не е правилният пазарен инструмент, тъй като това не може да продължава вечно", сподели гостът.

По отношение на финансовите стимули, насочени към подпомагане на хранителната промишленост и сектора на преработвателите на земеделски суровини, гостът заяви, че подобни помощи не са отпуснати, въпреки одобрения механизъм от ЕК.

"Евросредствата възлизат на 125 хил. евро помощи за ферма и до 800 хил. евро за предприятие, преработващо първична селскостопанска продукция. Нашият сектор не може да кандидатства за 60/40, тъй като се финансираме по европейския механизъм. И въпреки всичките устни и писмени апели, които отправихме към Минстерски съвет и Министерството на земеделието, храните и горите, призивите се оказаха глас в пустиня.", каза още той.

Още по темата за млекопреработвателния бранш и какви отражения има пандемията върху българското животновъдство може да видите във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


53
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
до 25Мдаааа. Точно тоя да обяснява кое какво е.Межуд другото, аз не разбрах, като се има предвид, че той говори именно от името на производителите: защо просто не си затегнат редиците и асоциацията им да издава сертификати за продукт с нужното качество, за което той претендира? Никой не му пречи.
24
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И тези ревнаха... поради Covid само хранително вкусовата промишленост и аптекарството бяха ОК.Манталитет или просто начин да си продават *** с претекст. Всички са около и отвъд фалита през последните 20тина години
23
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А точно тоя пък Зоров е един от най големите мошеници. Продуктите му са пълни ***. Платена статия.
22
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Епа точно от Зоров ли да взимаме акъл, дето наводни целия връх Пършевица със суроватка и никой не смее да му каже копче, или дето през ден е в ДФЗ да си следи субсидиите.
21
0
 
13
 
! Отговори
баба мара преди 3 години
никаква помощ за фирма които слагат вода в сиренето погледнете само тавите съссирене в магазините плуват във вода
20
0
 
9
 
! Отговори
дедо Винарко преди 3 години
До Анонимен 15Ти понеже не си прооооост, пиеш Фанта вместо лимонада, така ли да го разбираме?!
19
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До АнонименНа "Промаркет" ***
18
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Пакетираното сирене без вода е ....... Не става за нищо
17
0
 
20
 
! Отговори
Защото преди 3 години
не хванахме сопите кога требеше.
16
2
 
39
 
! Отговори
Дедо преди 3 години
Като никой не бачка и не произвежда какво ,какво да се получи? С певци,манекени, шеф готвачи,инфлуесъри и блогъри ще проядете и стари гуми даже...
15
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Защото е прооооо-ст. Поради същата причина търкаше билетчета, пие лимонада, яде майонеза и купува 2 кутии "боро от дългото".
14
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен"Сирене се прави и от мляко, а вино се прави и от грозде."---И аз така съм чувал, ама "производителите" на вино и сирене са пропуснали това знание...
13
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
То затова в Перник няма сирене.Когато има вода ще има и сирене.До тогава само фафли.
12
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Сирене се прави и от мляко, а вино се прави и от грозде.
11
3
 
6
 
! Отговори
Турците преди 3 години
Имат катък, но не и сирене. По-убаво от нашто нема.
10
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До РусияДа, ама се оказва, че и сирене трябвало, па за празниците и месце... Не ще да е само с банани!
9
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Правете малки ферми и предприятия.
8
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Ако спрат водата и сирене няма да ядем.
7
7
 
14
 
! Отговори
arsenalfc преди 3 години
Щото не знаят как се прави сирене. Вода,палмово масло и сол. Отвратително сирене имаме!В турското сирене е истината!
6
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Хубаво,че в България вода колкото щеш!