Банкрут на Гърция не значи непременно загуби за страната ни, тя може да се окаже и печеливша. Това се разбра между думите на президента Росен Плевнелиев.
„Дори най-лошото да се случи в Гърция, ние сме толкова стабилни, че по-скоро би могло да има обратния ефект - изтичане на капитали към България”, каза той цитиран от БТА. Държавният глава веднага уточни, че не искаме това да се случи на нашите приятели в Гърция и се надяваме те да не банкрутират и да подобрят ситуацията, в коят осе намират.
В момента Гърция води преговори с ЕС за отпускане на още средства от помощния фонд, но съюзът засега не приема планът за реформи на кабинета на Алексис Ципрас.Президентът, който е в Брюксел за срещата на държавните и правителствените ръководители от ЕС и Латинска Америка, увери, че властта у нас следи с голямо внимание процесите в Гърция. Плевнелиев беше категоричен, че със сигурност страната ни ще е сред най-засегнатите от фалит на южната ни съседка.
„Вярваме, че ще бъде намерен компромис и че нашите приятели в Гърция ще свършат обещаното. Убеден съм, че в следващите часове окончателно споразумение ще бъде постигнато”, обясни държавният глава.
Президентът съобщи, че от вчера е имал две срещи с гръцкия премиер Алексис Ципрас. Плевнелиев обясни и че в последните часове се наблюдава рязко сближаване на позициите и повишаване на доверието между ЕС и Гърция.
„Има план "Б", провеждам регулярни срещи с министър-председателя, поне на две седмици веднъж обсъждаме много теми”, каза президентът в отговор на въпрос дали имаме готовност за реакция, ако преговорите на Атина и кредиторите се провалят.
Плевнелиев съобщи още, че е разговарял със сегашния шеф на БНБ и увери, че са взети всички мерки.
Гръцките банки в България са различни структури, добре капитализирани, взети са допълнителни мерки. Данните, които БНБ публикува, сочат, че всички банки в България са достатъчно добре капитализирани, стабилни, ползват се с доверието на гражданите”, каза още президента.
Той припомни и че България е държавата с най-ниския дълг на Балканите, с двойно по-капитализирани банки от всички в региона и ЕС и че валутният борд ни пази.

Кадър на деня за 20 юни
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Енергийният министър очаква споразумението с "Боташ" да се предоговори до един-два месеца
Империята на ислямската гвардия ще спечели най-много от отмяна на санкциите срещу Иран
Иран пак затвори Ормузкия проток
Венеция удря туристите с нова шокова такса до 50 евро
14-годишен футболист почина по време на мач
Вулканът Семеру изригна: Миньор е с тежки изгаряния
Стана ясна заплатата на легендарен треньор, ако се върне в Атина
Спортът по телевизията днес, 21 юни
Мачовете по телевизията днес, 21 юни
Германия удари Кот д'Ивоар в 94-ата минута и спря прокобата
ПО МИНУТИ: Германия - Кот д'Ивоар 2:1
Валенсия нашамари Барса в баскетболния финал в Испания
Седмична таро прогноза за 22 - 28 юни
Дневен хороскоп за 21 юни, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 22 - 28 юни
5 любопитни ритуала за 21 юни, когато настъпва астрономическото лято
3 слънчеви десерта за 21 юни – ден на лятното слънцестоене
Комедийният феномен Sooshi Mango разсмя до сълзи българската публика
Нидерландия разби Швеция с 5:1 на Мондиала
И тримата пострадали работници на АПИ са с опасност за живота
Седмичен хороскоп 22 юни - 28 юни 2026
Зеленски върна отличието "Орден на Белия орел" на Полша
Утре настъпва Астрономическото лято
Цените на горивата у нас вървят надолу
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни