С църкви, градини, сауни: Руските войници се настаняват трайно в Сирия

Москва има договор за наем на базите в Хмеймим и Тартус за 49 г.
6 окт 2019 13:28, Елка Василева
251
С църкви, градини, сауни: Руските войници се настаняват трайно в Сирия
Снимка: архив, Reuters

"Растенията ще имат време да порастат!", казва един от руските офицери, трайно настанили се в базата си в сирийския град Тартус, където се радват и на градините си, и на подводниците си, четири години след военната намеса на Москва в страната.

Въпреки съобщенията за изтегляне на контингента и драстичното намаляване на операциите руското присъствие в Сирия трайно се е вкоренило и това дава ясен знак за бъдещето на страната.

В крайбрежния град Тартус в Западна Сирия, както и в другата си база в Хмеймим по на север, руската армия трайно се е разположила и на драго сърце афишира това пред поканените да посетят обектите й журналисти, включително тези на Франс прес.

Спортни зали, сауни, хлебарници, химическо чистене и, разбира се, православни параклиси.

Войниците имат "всички необходими удобства", заяви руски офицер, пожелал анонимност, защото не му е разрешено да прави изявления пред медиите.

С изпращането на авиацията си на помощ на режима на Башар Асад в края на септември 2015 г. Москва позволи на хванатия натясно свой съюзник да натрупа победи над бунтовниците и да си върне контрола над големи части от територията.

Днес руснаците се показват публично с патрулите на военната полиция по улиците на сирийските градове или "съветниците", които вече застават пред камерите при обучението на елитен батальон от войската на Башар Асад близо до Дамаск.

По официални данни в Сирия са дислоцирани 3000 руски военни плюс самолети, хеликоптери, бойни кораби и подводници. Защитата им се осигурява от последно поколение системи за противовъздушна отбрана С-400.

Базата в Хмеймим, изградена набързо край гражданско летище, стана постоянна през 2017 г., преминавайки под руска юрисдикция. Същото стана в Тартус: пристанищното съоръжение на руските ВМС се превърна в постоянна военноморска база.

Москва вече има договор за наем на тези бази за 49 години, очевиден коз за трайното присъствие в Близкия изток и упражняване на влияние, по-специално в противовес на САЩ.

"Със своите бази Русия укрепи позицията си, но само докато разполага с Башар" Асад, отбеляза Алексей Малашенко, ръководител научни изследвания в московския Институт за диалог на цивилизациите.

"Никой приемник, никое движение или група няма да защитава толкова старателно руското присъствие", каза той.

Президентът Владимир Путин впрочем бе ясен: руснаците ще останат в Сирия, докато Москва "има интерес от това", каза той през юни 2018 г. Благодарение на успехите си в Сирия и близостта си с Иран Русия отново е основен играч в региона.

Във военно отношение сирийската военна кампания, в която са служили над 63 000 руски военни, позволи да се изпробват в реални условия войниците и модерното въоръжение като ракетите "Калибър" или бомбардировачите с голям обхват.

С около 100 полета дневно в най-горещия период на войната операциите позволиха и на 90 процента от руските военни пилоти да придобият боен опит.

За стабилизирането на сирийския режим и съответно постигането на дълготрайно присъствие Русия обаче трябва да се справи със сложния проблем с възстановяването, чиято цена по оценки на ООН е над 400 милиарда долара.

В много градове усилията засега дават само скромни резултати в обстановка на западни санкции срещу Дамаск и нежеланието на международната общност да финансира следвоенния период без действителен напредък към политическо решение.

В опустошения от войната град Алепо - втория по големина в Сирия, доставените от Русия кабели за високо напрежение и водопроводни тръби позволиха възстановяване на електрозахранването и водоснабдяването, но бившите бунтовнически квартали продължават да са в развалини.

Задвиженият неотдавна политически процес със създаването на Конституционен комитет е с повече от неясни перспективи заради въпроса за бъдещето на Асад, за чието напускане настояват редица местни и международни играчи.

Контролираната от джихадистка групировка провинция Идлиб пък е предмет на крехко споразумение между Москва и Анкара за избягване на кръвопролитно настъпление на сирийския режим. Това статукво обаче едва ли ще трае дълго.
В крайна сметка "Русия няма път за изход. Тактиката й е добра, но няма никаква стратегия. Тя мисли само с един ход напред. А какво ще има после, никой не знае", каза Малашенко.

/БТА/

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


251
Още по темата: РусияСириявоенни бази
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
146
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Камък върху камък няма да оставят от Сирия...
145
3
 
4
 
! Отговори
Отговор преди 4 години
До селянин 176 Това ни е наследство от 45-те години социалистически растеж.
144
7
 
7
 
! Отговори
Totenkopf преди 4 години
"в московския Институт за диалог на цивилизациите." Ще се пръсна. Ей това са руските тъпички балалайки.
143
10
 
7
 
! Отговори
втори Афганистан! преди 4 години
Този път няма да им се размине!
142
10
 
6
 
! Отговори
разгеле! преди 4 години
Отървахме се от руската мечка!
141
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
На село у мотвака си правехм е същата баня, преди 50-г.!Егати, придобивките...ХАХАХААААА
140
5
 
5
 
! Отговори
Глупости преди 4 години
Руска БАНЯ-ДЪРВЕНА БАРАКА С ГОРЕЩА ВОДА, ПАРА, И ХВОЙНОВИ СНОПЧЕТА ОТ ПРЪЧКИ ЗА НАЛАГАНЕ.ПОСЛЕ СЛЕДВА МАРКУЧ, СЪС СТУДЕНА ВОДА!!!!"СЕЛСКА БАНЯ" - - В НАЙ-ЧИСТ ВИД!!!!
139
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Руската баня е необходимост в северните региони !Там без нея си пътник !Но по джендърски се казва сауна с елементи на садомазо !Това ви го написа руснак !Незнам защо сте толкова докачливи за традициите на някой народ различен от вас ???
138
8
 
14
 
! Отговори
селянин преди 4 години
В СИРИЯ ВЕЧЕ ИМА РУСКИ БАНИ. А ТУК У НАС ПОНЕ 50 % от НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА НЯМАТ *** КАНАЛИЗАЦИЯ И СА НА СЕПТИЧНИ ЯМИ. В РИМСКАТА ИМПЕРИЯ ДОРИ СА ИМАЛИ ЗА ПРИОРИТЕТ КАНАЛИЗАЦИЯТА. ГОЛЯМ СРАМ ЗА ЕВРОПЕЙСКА БЪЛГАРИЯ
137
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Ха-хаКогато съм ходил на руска баня в Екатеринбург си ходил прав под масата. Най-обичам русофилите да си мислят че са експверти по Русия, когато много често единственото което знаят за страната е това което са чели и гледали от руската пропаганда. Руската баня от типа за който говориш не е ежедневно събитие което може да се съвмести с нормалния начин на живот, освен ако не живееш някъде където графици, пространство и средства не са проблем. С други думи, руснаците се "показват". Нищо повече
136
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Уважавам мнението на всички !Но някой може ли да обясни, защо преди войната Сирия беше едно райско кътче ?!Всички религии живяха в мир !
135
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 171Не са приказки за наивници. Още баща му на Асад е създавал култ към личността си и действията на службите срещу всякаква политическа опозиция са безмилостни. Партията му е държавата. Саудитска Арабия не е атакувана заради зависимостта на западния свят от петрол. Да ги атакуват по този начин би означавало самоубийство, особено като се има предвид какви са алтернативите. Запасите на СА намаляват, тъй че и тях скоро това ги чака. Решението е само отложено, не е изоставено.
134
6
 
9
 
! Отговори
Ха-ха преди 4 години
Руското присъствие вече започва да се приема като даденост...Впрочем,за многознайковците шороши трябва да отбележим,че когато руснаците кажат,че има построени бани,това не значи,че има душове където да се изкъпят след работа,а нещо много повече.Руската баня е цяла институция!Ама шорошите се побират в рамките на зададеното(и заплатеното),от тях широки познания не чакай...
133
10
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 169Който и да управлява Русия няма да допусне руснаците да бъдат изгонени от Тартус!А колко е много е страдал народа от "диктатора"Асад ,са приказки за найвници!Управлението на Асад е с пъти по хуманно от това в Саудитска Арабия и монархиите от Залива,но тях никой не им организира арабски пролети!
132
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А бе, кой беше този Малашенко?
131
15
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 167"Победителя"? Мисля че си пропуснал да забележиш защо в Сирия имаше война. Тази война се води от многостранна коалиция. За останалото, и преди войната срещу ИДИЛ Русия подкрепяше диктатора Асад, така че там нищо не се е променило в това отношение. Пропуснал си да отбележиш кой е загубилия от цялата работа: сирийския народ, който продължава да бъде тъпкан от същия диктатор отгоре на това че ИДИЛ ги съсипаха допълнително. После ми обяснявай че не си путинофил, с тая любов към диктатурите
130
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 163И те като Севернокорейците: всичко са оакали, но правят "демонстрации". *** то е нормално де. Те като не са свикнали да се къпят по ред причини БАНИТЕ са особено голяма причина за гордост. Една нимка от градините поне ще видим ли?
129
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 164 В статията може и да не пише дали затъват или не ,но на цял свят е ясно кой е победителят в Сирия!На Русия е жизненоважно военното присъствие в източното средиземномирие ,особено що се отнася за морската база в Тартус в никакъв случай няма да се изнесат от там!
128
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Господи, колко хубав би бил света без тези неандерталци!
127
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 163Базата в Тартус е построена още през 1971г.!Целта на САЩ беше Башар Асад ,да бъде свален и руснаците изгонени от базата!Е,сега пък Русия има ДВЕ бази в Сирия!Втората в Хмеймин!