Потокът на пари към Русия пресъхва, енергийните приходи намаляват

Влошаването на външните финанси държи руската валута под напрежениe
13 юли 2023 21:45, Анисия Иванова
335
Потокът на пари към Русия пресъхва, енергийните приходи намаляват
Снимка: БГНЕС/EPA

Излишъкът по текущата сметка на Русия спадна през второто тримесечие от пика си година по-рано, отразявайки бързо влошаващата се търговска ситуация, която поставя рублата под натиск.

Излишъкът по текущата сметка - грубо разликата между износа и вноса - е намалял до 5,4 милиарда долара през последното тримесечие от 76,7 милиарда долара през същия период на 2022 г., според предварителните данни на централната банка, публикувани във вторник. Това е най-малкият излишък от третото тримесечие на 2020 г.

Стремително намаляващите приходи от износа на енергия намаляват приходите, които осигуряват на Кремъл критичен източник на твърда валута след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. С икономиката под безпрецедентни санкции в отговор на войната, по-ниските цени на суровия петрол и ограничените газови потоци към Европа се комбинират с възстановяването на вноса, за да намалят неочакваните приходи, които достигнаха рекордните 233 милиарда долара през 2022 г.

Централната банка все още очаква излишък по текущата сметка от 47 милиарда долара тази година и 38 милиарда долара през 2024 г. Във вторник тя каза в изявление, че влошаването на търговския баланс на Русия е причинено от намаляване на обема на износа, както и от спада на цените главно на износ на енергия.

Балансът по текущата сметка стана отрицателен през юни поради сезонни фактори и изплащане на дивиденти от руски компании на фона на неблагоприятна пазарна среда, казаха от банката.

Goldman Sachs Group Inc. изчисли, че по-ниската цена на петрола е допринесла с 25 милиарда долара за спада на излишъка през второто тримесечие на годишна база, докато нарастващият внос вероятно го е намалил с подобен марж. Голяма част от останалата част се дължи на спада в обемите и цените на износа на газ, според доклад.

„Смятаме, че основните двигатели на текущата сметка ще продължат да бъдат растежът на вътрешното търсене, нарастващ бързо поради значително разхлабване на фискалната политика и цените на петрола“, казаха анализатори на Goldman.

 "Външният баланс на Русия продължава да се влошава, тъй като енергийните санкции хапят и разхлабената вътрешна политика тласка търсенето на внос нагоре. По-слабият търговски баланс означава, че руската рубла също ще остане слаба, според нашите оценки, повишавайки инфлацията близо до 5% тази година. Очакваме излишъкът по текущата сметка през 2023 г. да се свие до по-малко от една пета от миналогодишните 233 милиарда долара. По-тесният външен баланс ще означава, че способността на Русия да насочва капитали към придобиване на активи и инфраструктура, от която се нуждае, за да избегне санкциите, също ще намалее", коментира Александър Исаков, икономист за Русия на Bloomberg Economics.

Влошаването на външните финанси държи руската валута под напрежение и подклажда нейната нестабилност.

Рублата загуби 13% спрямо долара през второто тримесечие, най-лошото представяне в развиващите се пазари след аржентинското песо и турската лира. Едномесечната подразбираща се волатилност, мярка за турбуленция във валутата, е най-високата в света.

"Поради санкциите обменният курс на рублата сега отразява само потоците по текущата сметка“, каза в доклад Улрих Лойхтман, ръководител на валутната стратегия в Commerzbank AG. „Следователно рублата вероятно ще се обезцени в средносрочен план поради намаляващия излишък по текущата сметка.“

Приходите на ОПЕК от износ на петрол се повишиха до най-високото си ниво от почти десетилетие миналата година, тъй като войната на Русия срещу Украйна повиши цените на суровината и ключови членове увеличиха производството.

13-те държави от Организацията на страните износителки на петрол са спечелили 873,6 милиарда долара през 2022 г., което е с 54% повече от предходната година, според доклад на секретариата на групата във вторник. Това беше най-добрата им година от 2014 г., когато шистовият бум в САЩ сложи край на период на исторически високи цени на петрола.

Суровият петрол скочи миналата година, тъй като енергийните потоци от Русия, която се присъедини към картела през 2016 г. в по-широка мрежа, известна като ОПЕК+, бяха прекъснати от международната реакция срещу нейната военна агресия. Фючърсите за Brent бяха средно около 99 долара за барел, най-високото ниво от 2014 г.

Междувременно държави от ОПЕК като Саудитска Арабия и ОАЕ отвориха крановете, за да задоволят възстановяването на търсенето на гориво след пандемията. Комбинацията от растящи цени и повишена продукция увеличи приходите за цялата група.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


335
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
237
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До Боби. Пич Русия не произвежда нищо за износ. Това което Русия изнася го копае от земята. Русия изнася само това от което има залежи. Защо според тебе Русия не изнася примерно велосипеди, компютри, коли, техника и тн , Еми много е просто - нямат залежи
236
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
едни и същи опорки мятат pусoрoбитe, никой не е самодостатъчен, в момента продава на занижени цени затова нейните "партньори" купуват здраво, просто я източват допълнително, валутата се срива, намалява разликата между износ и внос, и тетака, има ресурси няма човешки и технологичен потенциал. Техния глвавен "партньор" знае това и ще ги използва много сериозно. :) А това че сме зле, като замръзването зимата...
235
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
В Росия и пенсионерките знаят що е сармат. Пенсията е малка и мъжете ги няма, ама знаят.
234
7
 
6
 
! Отговори
скоро USD / RUB преди 9 месеца
1:200
233
6
 
10
 
! Отговори
Боби преди 9 месеца
Само дето този ан ал из атор не включи в изследването си че края на второто тримесечие Руските НПЗ спират за годишно обслужване и капитални ремонти. Тоест няколко месеца не са произвели нищо предназначено за износ.
232
10
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
който и енергия и ресурси може да произведе всичко , така че валута не му трябва..
231
21
 
21
 
! Отговори
Българин преди 9 месеца
Щом Путин се размрънка, че никое от руските искания не е било отразено в преговорите за зърнения износ, значи вървим в правилна посока. Бой по руските фашисти до край.
230
19
 
16
 
! Отговори
ЦИРК преди 9 месеца
странно, бвп на русия расте.......от къде това инфо го имате?
229
4
 
2
 
! Отговори
дас преди 9 месеца
До Пресъхнали???и какво като има с една от най слабите икономики, ще дойде момента в който тези ресурси ще се продават твърде ниско.
228
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
"енергийните приходи намаляват" -Ах, каква радост. За някой... Хората обичат да се радват на неуспехите на другите.
227
19
 
23
 
! Отговори
Истинската цел преди 9 месеца
Целта на САЩ не е Русия-много голяма хапка е.Целта беше да се съсипе Европа-добра икономика, все по- силна парична единица/евро/,евтина енергия от Русия,все по-засилващи икономически отношения с Русия-много опасна финансова ситуация за САЩ.С един куршум два заека-очерняне на Русия и съсипване на Европа-браво на янките/Украйна е само средство/.Равосметката-Русия си е много добре , ама ние ставаме все по-зле,САЩ си закърпиха сметките/не случайно британците напуснаха ЕС/.
226
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
И въпреки това имат излишък, за разлика от ЕС, които са на границата на рецесия със само 0,1%...
225
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Алегорията е неуместна! НЕ почива на никакви факти, по-скоро е някаква мечта на някой ззадокеански дедо
224
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До Пресъхнали??? - Преди 1989 държеше 1/7 от сушата, но само ти припомням нямам намерение да споря .
223
17
 
26
 
! Отговори
Истината преди 9 месеца
Не ми пука Русия , но знам ,че Европа тотално пресъхна-от финанси и мозък.Руснаците ще се оправят, ама ние ще духаме супата
222
12
 
22
 
! Отговори
Пресъхнали??? преди 9 месеца
Пресъхнали са ви мозъците .Русия държи 1/6 от сушата на земята, има най-големи находища на полезни изкопаеми ,енергийни източници и сладководни запаси.И да не ни харесва фактите са това.
221
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Ами той и Тихия океан пресъхва , ама още има вода да се одавят всички.
220
17
 
20
 
! Отговори
Дядо Соци преди 9 месеца
Прочетох само заглавието и съм доволен. Това им се полага на агресорите нашественици.
219
7
 
5
 
! Отговори
dd преди 9 месеца
Всяко лято става по-топло и енергийните приходи намаляват.
218
6
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
А Путин е тежко болен, управлява двойник, нямат ракети и губят войната. хахаха