От Министерството на правосъдие за пореден път обвиниха своя ексчиновник Любомир Талев, че единствено той е виновен за гафа с пуснатите за обществено обсъждане промени в Закона за българското гражданско, с които се забраняваше гласуването на български избори в чужбина.
Той пък вече обясни, че основният автор на поправките на правния съветник на президента Румен Радев Емилия Друмева и са били съгласувани с зам.-правосъден министър.
Ресорният заместник- министър на ведомството Деница Митрова обаче днес отсече, че уволненият ръководител на дирекция "Съвет по законодателство" Любомир Талев е публикувал законопроекта на своя глава и без изисканите от нея редакции.
С тях трябвало да се запази правото на глас на българите, живеещи на територията на Европейския съюз.
Талев дори започнал съгласувателна процедура с други дирекции в министерството в понеделник въпреки категорично изисканите от него промени.
Митрова беше категорична, че проектът на закона е готвен от експерти към министерството, а в последствие е обсъждан с правния съвет към президента.
"Законопроектът бе качен за обществено обсъждане на интернет страницата на министерството от директора на дирекция "Съвет по законодателството" Любомир Талев в нарушение на действаща заповед от 17 март и без да бъдат изпълнени мои разпореждания във връзка с редакция на текстовете, касаещи изборните права на българските граждани. А именно - спорните текстове, регламентиращи тези права да са в унисон с разпоредбите на член 350 и чл. 396 от действащия Изборен кодекс, отнасящи се във връзка с уседналостта както на територията на България, така и на територията на всички държави-членки на Европейския съюз", каза тя.
По думите й финалният вариант, който е бил качен за обществено обсъждане, не е съгласуван с министъра на правосъдието.
"Аргументите за тази редакция, която е изискана, фигурират и в мотивите, качени към законопроекта. Ден след това, в нарушение на вътрешните правила, и отново без знанието на министъра, служителят направи още едно нарушение, опитвайки се да стартира съгласувателна процедура на законопроекта в нередактирания му вариант, преди да е изтекъл срокът за обществено обсъждане. Това е видно от негова мейл кореспонденция с други директори на дирекции в министерството", продължи с обясненията зам.- министърката.
Тя обобщи, че с действията си Талев бил уронил престижа на Министерството на правосъдието, затова и бил уволнен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ванс пристигна в Швейцария за мирни преговори с Иран, Ормузкият проток е основна тема
Акция на седмицата: „Еврохолд България“ АД
Криптосекторът може да се окаже неподготвен за реалността на АІ хакерските атаки
Кадър на деня за 20 юни
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Приключенецът Мартин Гергов ще обиколи България с ретро колело "Балкан"
Спаначена баница със сирене – класическа рецепта за Еньовден
От пазара в България до превод на тамилски: Работата на литературния агент
Жена изчезна в района на Банско, планински спасители я издирват
Мозъчно загниване - има начини да се отървем от дигиталната зависимост
Трагедия в Разградско: 14-годишно момче загина при тежък инцидент на пътя
Киуан грабна сребро от Световната купа
Божинов с любопитен трансфер
Левски се похвали с изумително постижение
Трус при съперника на ЦСКА в Европа
Селекционерът на Кюрасао е в еуфория след историческата точка
Проблем за „червените дяволи“ преди мача с Иран
МОЛЕЦ стартираха лятното си турне пред 5000 души и със специална изненада от DARA
Поверия за 21 юни – най-дългият ден в годината
Баница със сирене и спанак за Еньовден
Магията на хортензията: Цветето на хармонията и късмета
Нумерологична прогноза за 21 юни
Седмична таро прогноза за 22 - 28 юни
Национален турнир по адаптирано плуване за деца с увреждания се провежда днес във Варна
Частични избори се провеждат в няколко населени места в страната
Голям район на Варна е без вода в неделя
101 пожара с потушили огнеборците за денонощие у нас
Непълнолетно момче загина при тежка катастрофа край Разград
Търсят млада жена, изчезнала към връх Вихрен
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни