„Доста често си прекарвахме времето в компанията на делфини… идват да си поиграят с нас, да поплуват редом до лодката. Това е едно от най-приятните неща, които човек може да преживее изобщо… усещането за свобода, което те внасят в цялата картинка е определено завладяващо.“
Четирима българи, решили да пропътуват пътя на Алеко. Стас, Бисер, Косьо и Емо дръзнаха да прекосят Атлантическия океан с лодката си и да докажат, че винаги има начин една мечта да се превърне в реалност:
"До Чикаго и назад"... като изминем обратния път по начин, който малцина са го правили и направили".
Ветроходци, алпинисти и инженери. Авантюра на 25, 27, 31 и 32 години.
В началото на годината четиримата решават и си купуват яхта по Интернет, в САЩ.
През април хващат самолета и отиват в Чикаго, оттам возят лодката с камион до Ню Йорк, оборудват я и... на 24 април скачат в океана.
"В началото докато свикнем имахме няколко доста тежки денонощия. Първата седмица бяхме много близо до Гълфстрийм-течението, където се сформират множество зони на ниско налягане и духаше прилично. Няколко пъти ни се е случвало вятърът да достига 40 възела", разказа за Dnes.bg Косьо.
На юг обаче… "Безветрие. Установяваме, че като е тихо и спокойно, и няма много работа, става малко скучно, но се разнообразяваме. Направихме първо къпане в океана. Водата е топличка, а цветът е просто неописуем (маслено син). Е, бързо се качихме обратно, че всички си имаме едно на ум с акулите и разни други същества".
Има ли време и шанс за интернет връзка - Косьо сяда и пише в блога си.
"Сега малко да се оплача от едни други обитатели на синята част от планетата - рибите. Нямат никакво желание да се хващат на въдицата... пробвам какви ли не примамки, изкуствени рибки, които сам бих хапнал (толкова са истински)… ефект 0.
Надявам се, че по-нататък ще имаме по-голям успех с риболова, защото пържолите от риба тон са нещо невероятно."
До Азорските острови са четирима, оттам към Европа обаче продължават трима.
"Единия член на екипажа го хвана морска болест и се прибра в България. Стана му много неприятно и реши, че няма смисъл да се мъчи. Иначе всичко си имахме, приготвяхме си храна, носехме си и доста консерви, пресни плодове", разказва Косьо.
Вода, вода, вода. 19 дни и 2200 мили, най-дългото разстояние, изминато от мореплавателите в открито море.
Видят ли обаче суша, бурна радост настава. Все чудати места с палми и учудени хора: питаха ни как тази лодка ще прекоси океана и ще стигне Европа.
Е, вече са в Европа, от вторник са в Малага, Испания, доволни от изживяната си мечта.
Резултатът: "Усещането е все едно си изкачил висок връх", описва преживяното Косьо, който днес, заедно с приятелите си, се връща в България, но... нови трима авантюристи поемат към България, отново с яхтата, за да завършат още веднъж пътешествието на Алеко - От Чикаго и напред... към родината.
P.S. - А през 1894 Алеко е написал: Човек бил много ненаситен. Ето сега ний с Филарета обиколихме, то се казва, половината земно кълбо и какво ще речете - кандисахме ли?
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Симеон Миланов за войната в Персийския залив: Въпросът е кой ще издържи по-дълго
Централна емисия
Рецепта за супа с коприва
С мисъл за ближния: Отец Лъчезар и десетки доброволци дариха кръв на Цветница (ВИДЕО)
Централна прогноза
ВИДЕО: Атлетико Мадрид – Барселона
ВИДЕО: Берое – ЦСКА
ВИДЕО: Черно море – Славия
Добруджа спря Левски в инфарктна драма!
Добруджа - Левски 2:2
Кошмарната новина за Левски е факт!
Дневен хороскоп за 6 април, понеделник
Седмичен хороскоп за 6 - 12 април 2026
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Напрежението между САЩ и Европа поставя под въпрос бъдещето на НАТО
3I/ATLAS, който нахлу в Слънчевата система, се оказа по-стар от Слънцето и Земята
Какво ще е времето през следващата седмица?
Тръмп с нови заплахи: Отворете проклетия проток, вие луди копелета, или ще живеете в ада
Варненският митрополит Йоан: Малцина усещат днес връзка с Христос в себе си
Черно море изненадващо загуби с 1:3 домакинството си на Славия
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация